10x03 - The Pegasus Project

Premiéra USA: 28.7.2006
Epizóda: 1003
Napísal: Brad Wright
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Torri Higginson (Doktorka Weirová), Joe Flanigan (Sheppard), David Hewlett (Mckay), David Nyklt (Radek Zelenka).

Oddysea s sg1 na palube prilieta na Atlantis. V zasadacej miestnosti oboznamuje Sam doktorku Weirovú a jej tím o misií, ktorá má za cieľ vyradiť superbránu Ori, a to tak že pri čiernej diere v galaxií Pegasa, chcú aktivovať bránu, ktorú Teal´c v nákladnej lodi priviezol k superbráne. A niekoľko megatonový výbuch by zariadil to že by aktivácia preskočila na superbránu. S sg1 na Oddysey ide i doktor Mckay, ktorého potrebujú hlavne kvoli výpočtom na kalibrovanie atómových bômb. Daniel s Valou na Atlantise preskúmavajú antickú databázu v holosále, aby sa niečo dozvedeli o planétach Castiana, Sahal a Vogon Brei, na ktorých by mala byť umiestnená Merlinova zbraň.

Oddysea pri čiernej diere vypúšťa bránu, a aktivuje tú, ktorú priviezol Teal´c. Pošlú prvú atómovú bombu, avšak Teal´c hlási že pokus bol neúčinný. Na Atlantise na senzoroch zachytávajú Wraithskú loď smerujúcu k Oddysey, lenže kvôli rušeniu ju nemôžu varovať, a tak posielajú varovanie cez Zem a Teal´ca. Daniel postupne prehľadáva databázu, náznaky, no stále bez väčšieho úspechu. Valu to už omrzí, a tak prinúti Daniela aby sa spýtal priamo na mená tých planét. Na to hologram prekvapujúco povie ich antické mená, a ukáže adresy.

Sg1 s Mckayom zisťuje že budú potrebovať poslať na jeden raz dve bomby, no ani tento pokus nie je úspešný. Krátko na to Teal´c zisťuje že sa k nemu blíži loď Ori, preto zamaskuje svoju loď, i bránu. Daniel zisťuje že sa nepozerá na obyčajný hologram, ale na antičku, ktorá si na Zemi hovorila Morgaine La Fay. Doktorka Weirová mu to nechce uveriť, no Morgaine sa nakoniec sama prizná.

K Oddysey sa blíži Wraithská loď, lenže väčšina systémov lode je vyradená kvoli čiernej diere, preto sa rozhodnú ísť bližšie, aby tak tam nalákali i wraithov, pretože potom budú vyradené i ich systémy. Po tomto vlete k čiernej diere ako plánovali sú vymrštený von, detekujú polohu wraithov a posielajú im bombu. Wraithská loď vybuchuje, výbuch prejde cez hviezdnu bránu, preskočí energia na superbránu a tá sa aktivuje akurát vo chvíli keď na ňou prelieta loď Ori. Teal´c to hlási Oddysey, že misia bola splnená + zničená loď Ori.

Daniel žiada Morgaine o pomoc, no tá sa bráni tým že už teraz porušuje najvyšší zákon. Stále ju presviedča, tá teda pristúpi no ako ide niečo povedať je antikmi zastavená. Daniel si uvedomuje že sú na tento boj sami, Antikovia proti Ori nepomôžu.