10x04 - Insiders

Premiéra USA: 4.8.2006
Epizóda: 1004
Napísal: Alan McCullough
Réžia: Peter F. Woeste
Hosťujúci herci: liff Simon (Baal), Peter Flemming (Malcolm Barrett), Bill Dow (doktor Lee), Lesley Ewen (S.G.C. Geneticist), Gary Jones (Walter Harriman)

Do Zemskej atmosféry vstupuje goaldský bombardér Al-kesh. Smeruje smerom k sgc - hneď k nemu vyštartujú dve F-16. Keďže pilot neodpovedá na žiadnu výzvu Al-kesh je zostrelený. Na miesto hneď prichádza zásahová jednotka aj sg1 - zisťujú, že posádku tvorila len jedna osoba - Baal. )

Sg1 (okrem Daniela, ten skúma knižnicu v Kamelote) vypočúva Baala. Baal tvrdí, že na Zem prileteľ s cieľom, aby požiadal sg1 o pomoc. Chce aby mu tím pomohol zabiť jeho klony, ževraj sa ho chcú zbaviť a tvrdí, že on je pravý Baal. Na prekvapené pohľady členov tímu prikladá ešte jednu informáciu - vie kde je Merlinova zbraň. Podľa neho sa nachádza na jednej s planét, ktoré do počítača v sgc nahral O´Neill kedysi keď mal vedomosti Antikov. A hovorí, že keďže planét veľmi veľa sg1 zbraň nikdy nenájde pokiaľ on zoznam nezúži. A pripomína jednu vec - každý jeho klon vie to čo on o Merlinvej zbrani.)

Tím teda prerokováva situáciu s generálom a usudzujú, že v danej situácií je veľmi veľké riziko ak by Baalovia naozaj vedeli o Merlinovej zbrani. Baal hovorí, že každému svojmu klonovi implantoval vysielač, čiže polohu všetkých klonov by mali byť schopný zistiť pomocou lokalizačného zariadenia, ktoré má v svojom Al-keshi. Doktor Lee zariadenie sfunkční a nachádza vo vesmíre veľké množstvo Baalových klonov - Baal v sgc má takisto implantovaný jeden vysielač, vysvetľuje, že je to preto, aby mu dôverovali.)

Do sgc prichádza agent Berret, ktorý zastupuje nid. Chce aby jeho ľudia mohli vypočúvať Baala, pretože vie, že Baal je zapletený do infoltrácie bývalých ľudí z nid - takzvanej spoločnosti (The Trust). Ale generál Landry nechce za žiadnych okolností dopustiť aby sa Baal dostal z jeho rúk, kým nie je vyriešený problém s Merlinovou zbraňou. )

Sg1 teda preveruje prvú planétu a vďaka Valinej znalosti terénu sa dostávajú do Baalovej pyramídy, dôjdu k Baalovi a ten im tvrdí, že je pravý Baal, tak ho zoberú na Zem. Na ďalšej misi sa sg1 podarí chytiť hneď dvoch Baalov a obaja tvrdia to isté čo predošlí Baal. Ďalšie sg tímy chytajú ďalších Baalov, čoskoro je ich v sgc veľké množstvo. Agent Berret by si rád zobral aspoň jedného Baala, alebo ho išiel vypočúvať, ale generál chce, aby to robili len jeho ľudia. )

Vypočúvanie Baala pokračuje, ale k ničomu nevedie. Malcon Berret sa rozhodne konať sám. Presvedčí stráže, aby ho ako agenty postili k Baalovi. Ten ho zneškodní a zoberie mu zbraň, ktorú mal pri sebe. Baal zneškodňuje stráže, podarí sa mu vyslobodiť niekoľkých ďalších Baalov z ciel vedľa a omráči Sam, ktorá sa snažila niečo urobiť. Postupne sú všetky Baalove klony vyslobodené. Časti sgc plné Baalov sú okamžite uzavrené. Zásahové jednotky spolu s Teal´com, Valou a Mitchellom sa pripravujú na zásah a doktor Lee má vyriešiť ako sa Baalov zbaviť - nenapadá ho nič iné ako použitie plynu proti symbiontom.)

Doktor pripravuje jed, ale jeho rozmiestňovanie trvá veľmi dlho. Sam sa preberá a hneď je posadená pred počítač. Baal sa snaží nahrať zoznam planét z databázy a na to potrebuje jej prístupové heslo. Sam odmieta, Baal dáva príkaz aby boli zabitý rukojemníci - a začať sa má s agentom Berretom. Sam teda privolí, zadá heslo a zoznam planét sa začne sťahovať na Baal disk. Zásahové jednotky sú prezradené, začne sa strieľať a keď doktor Lee vypustí plyn, tak Baalovia sa začnú divne zoskupovať v jednej zo zadržiavacích miestností. )

V celom podlaží sa strieľa na pár Baalov začne pôsobiť roptýlený jed. Ale neskoro. Väčšina Baalov sa zhromaždí a zrazu sa asgardskou transportnou technológiou transportujú preč. Sam si myslí, že to dokázali vďaka tomu, že sa zosílili tým pádom signáli vychádzajúce z ich lokátorov. Agent Berret je vypočúvaný, generál Landry ani ostatný nechápu ako tam mohol vojsť bez dovolenia a dokonca so zbraňou. Jediná možnosť, ktorá všetkých napadá je tá, že agentovi Berretovi niekto vymyl mozog, inak by nikdy nič také neurobil. Ten chce odísť, ale miesto toho je zadržaný. )