10x06 - 200

Premiéra USA: 18.8.2006
Epizóda: 1006
Napísal: Brad Wright a Robert C. Cooper a Joseph Mallozzi a Paul Mullie a Carl Binder a Martin Gero a Alan McCullough
Réžia: Richard Dean Anderson (General Jack O'Neill), Willie Garson (Martin Lloyd), Don S. Davis (General Hammond), Gary Jones (Walter Harriman), Jill Teed (Yolanda Reese), Christian Bocher (Raymond Gunne), Pierre Bernard (Zombie)

V jubilejnej 200. epizóde stargate sg1 prichádza za týmom Martin Loyd, mimozemšťan, ktorý kedysi natáčal o sg1 seriál. Tentoraz chce natočiť film, avšak scenár ktorý dáva prečítať sg1 je veľmi divný, zábavný a neseriózny.

Nikomu sa to nepáči, sú z neho strašne otrávený. Po 5 strávených minútach s ním ich prichádza oslobodiť generál Landry. Sg1 sa vydáva síce len na obyčajnú prieskumnú misiu, avšak táto misia bude jubilejný 200.priechod bránou podplukovníka Mitchella. Tesne pred odchodom nastane porucha v bráne, a preto sg1 musí stráviť ešte nejaký čas s Martinom Loydom.

Ten má o filme veľmi zaujímavé predstavy, od plyšových furlingov s ktorými sa stretla sg1 cez výbuch celého sgc , až po celý film o sg1, ktorý by nebol hraný, a miesto hercov by boli bábky.

Do sgc príde generál Jack O´Neill, a krátko na to sa dá do poriadku i hviezdna brána. Jack teda ide s sg1 bránou, a dokonca sa mu podarí presvedčiť i generála Landryho, aby išiel s nimi cez bránu, a ten zase presvedčiť seržanta Harinmana. Pred odchodom im Martin Loyd oznamuje že film bol zrušený, ale že namiesto toho bol obnovený seriál (Wormhole Extreme).

10 Rokov neskôr - Mega úspešný seriál oslavuje svoju 200-epizódu. Martin Loyd a herci s jeho seriálu rozprávajú, ako sa im podarilo dosiahnuť tento výnimočný úspech. Toto rozprávanie nám zakončuje myšlienka Isaca Asimova: Samostatné scifi príbehy môžu vyzerať ako rovnako triviálne ako kedysi, rovnako ako dnes zanieteným kritikom filozofie. Jadro scifi je esenciou k zakončeniu našej cesty k spaseniu, pokiaľ vôbec máme byť zachránený.

- Recenzia 200. epizódy stargate sg1, ktorou sa seriál stal najdlhším scifi v histórií. Recenzia nie je úplná, vynechané boli zábavné časti a popisy Loydovho filmu, ktoré ide fakt ťažko opísať a radšej si ich treba vychutnať pustené). :)