10x07 - Counterstrike

Premiéra USA: 25.8.2006
Epizóda: 1007
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Morena Baccarin (Adria), Tony Amendola (Bra'tac), Matthew Glave (Plukovník Emerson), Richard Whiten (Bo'rel), Gary Jones (Walter Harriman), David Andrews (Se'tak), Martin Christopher (Marks)

Sg1, prezlečená za miestnych ľudí je na misí na planéte, ktorá patrí medzi tie čo prebrali ori. Miestni vyznávajú učenie Počiatku a prior ako obvikle číta úrivky z knihy počiatku. Krátko na to privíta Orisi - na balkón budovy, s ktorej rozprávaj prior vstúpi Adria - Valina dcéra, teraz už kompletne dospelá. Rozpráva dedinčanom o nutnosti výpravy proti neveriacim. Na obežnej dráhe planéte je Oddysea, ktorá zachytáva divnú radiačnú vlnu vychádzajúcu z hviezdnej brány. Plukovník Emerson dáva rozkaz na vyzdvihnutie sg1 na palubu. Po skene planéty na nej nie su zachytené žiadne známky života - všetkým je jasné, že len jedna zbraň je schopnáý takéhoto útoku.

Na Zem prichádza Bra´tac aby uvedomil sgc o čine, ktorý urobila jaffská najvyššia rada - použila zbraň na Dakare na vyhladenie sveta veriacich v ori. Generál je rozčúlený, hovorí Bra´tacovi, že na planéte bola sg1, ktorá to ledva prežila. Chce sa okamžite stretnúť s najvyšším jaffom, aby si s ním mohol vyjasniť situáciu. Čoskoro teda generál odchádza na Dakaru a napriek radám Waltra si nechce brať žiadnu ochranku.

Tím po zistení, že na planéte neostala žiadna zbytková radiácia a uvedomení si, že dole ostala prázdna loď ori sa na nu transportuje. Rozdelia sa a začnú veľkú loď preskúmavať. Sam sa dostáva do riadiacej miestnosti, kde nachádza podobné kreslo, ako to čo ovláda zbraň antikov v Antarktíde. Teal´c a Mitchell nachádzajú generátor, pre istotu k nemu umiestňuje C4, aby si ori v žiadnom prípade nemohli loď zobrať spať.

Ako ide Mitchell s Teal´com ďalšou chodbou napadnú ich jaffovia, ktorí tvrdia, že loď je ich keď oni zlikvidovali jej posádku. Oddysea nemôže tím transportovať hore, pretože niekto na lodi aktivoval štít. K planéte navyše prilietajú 3 jaffské hattaky, čiže Oddysea sa sťahuje do úzadia, aby sa vyhla riziku boja. Mitchell a Teal´c sú zajatý jaffmi. Podobná situácia nastáva aj pri Vale a Danielovi ale tam sú zrazu všetci jaffovia zrazený na zem - a do miestnosti prichádza Adria, o ktorej si Vala myslela, že to neprežila.

Generál vysvetľuje jaffom, že čin, ktorý urobili nie je nič iné ako obyčajná vražda. Tí ale nesúhlasia, nedá sa nijak presvedčiť, generíl Landry, ani Bra´tac nie su počúvaný, ich snaha presviedčať jaffov o nemorálnosti tohto činu je čoskoro ukončená. Adria sa snaží Valu opäť raz konvertovať, potom sa od Daniela snaží zistiť aká zbraň spôsobila takúto skazu. Nakoniec sa to dozvie od jedného jaffu, ten jej po krátkom mučení prezradí, že išlo o zbraň na Dakare. Na prekvapenie Sam v kontrolnej miestnosti sa loď ori začne zdvíhať. Nad planétou zničí tri jaffské hattaky a vstúpi do hyperprostoru. Emerson na Oddysey má jasno kam loď smeruje, preto zadá kurz k Dakare.

Loď ori sa vynoruje z hyperprostoru nad Dakarou. Momentálne hlavný jaffa, ktorý rokoval s generálom Landrym prichádza, že počul o ľuďoch s Tau´ri na lodi ori a myslí si, že sú zodpovedný za zničenie troch jaffských hattakov. Landry ho ujisťuje, že je to totálny nezmysel, ale on sa nedá presvedčiť. Jaffská rada evakuuje Dakaru, a z chráneného krytu je kalibrovaná zbraň aby mohla vystreliť na planétu a do priľahlého vesmíru. Oddysea transportuje sg1 na palubu a okamžite vstupuje do hyperprostoru.

Zbraň na Dakare vystrelí, vlna prejde aj loďou ori, ale tá napriek tomu vystrelý. Jaffovia pripravujú druhú strelu, to využíva Bra´tac a Landry - utekajú cez nechránenú bránu na Zem. Loď ori strieľa a po niekoľkých ranách je Dakara a Antická zbraň zničená.