10x08 - Memento Mori

Premiéra USA: 8.9.2006
Epizóda: 1008
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Don Stark (Sol), Adrian Holmes (Detektív Ryan), Sonya Salomaa (Aténa), Brendan Beiser (Weaver), Gary Jones (Walter Harriman)

Vala obsluhuje v bistre, prichádza k zákazníkom a predstavuje sa im ako Val. Tí si objednajú a krátko na to prichádzajú do bistra vlamači, mieria na ľudí, vyhrážajú sa a chcú peniaze. Vala ani nevie ako ich zneškodní a z najväčším údivom na ňu pozerá majiteľ bistra.

O tri týždne skôr. Vala sedí v reštaurácií na večeri, na ktorú ju pozval Daniel. Vala si myslí, že ide o romantické stretnutie a Daniel jej zase vysvetľuje, že si iba ako kolegovia vyšli na večeru. Vala odchádza na záchod, kde je zrazu unesená preč. Danielovi oba čašní oznámi, že Vale prišlo zle a tak ju nejaký muž vyprevadil von. Keď Daniel výjde po Vale nie je ani stopy. Sgc začína po unesenej Vale veľké pátranie, kontaktovaná je hlavne nid, pretože viacerý si myslia, že v tom má prsty Spoločnosť.

Vala sa preberá pripútaná ku kreslu a v nejakom vojenskom komplexe. Tam sú dvaja muži a jedna žena.Tá k nej prichádza a oznamuje jej, že od nej bude chcieť isté informácie. Vala ju nespoznáva, ale tá žena ju ano - zablištia jej oči. Valá sa Athéna a Valu poznala, keď mala v sebe goalda Quetesh. Vala je pripojená na špeciálne zariadenie, určené na to aby mohli od Vali získať potlačované spomienky z vedomia, keď mala v sebe goalda.

Daniel si myslí, že Vala bola unesená, pretože údajne jej symbiont kedysi pátral po nekonečnom poklade Antikov, ale podľa Daniela je možné, že tento poklad ani nikdy neexistoval. Niekoľko skráší Spoločnosti je nájdených a ku každému z nich prichádza veľká zásahová jednotka. Sg1 je súčasťou tiež jednej zásahovej jednotky, ale sklad Spoločnosti do ktorého sa dostávajú je prázdny. Ďalší s tímov má ale väčšie štastie. Nachádzajú a dostávajú sa do úkrytu v ktorom je Vala. Začne veľké prestrelka počas, ktorej je zasiahnuté aj zariadenie, ku ktorému je Vala pripojená.

Počas prestrelky sa Vala dostáva s kresla ku ktorému je pripútaná. Utečie von vo chvíli, keď sklad akurát vybuchne. Od tohto momentu po Vala pátra aj sgc aj ľudia zo Spoločnosti, ale všetci márne. Vala nevie kto je, kam ide ale nakoniec príde do istej reštaurácie. Tam sa naje a zrazu nemá čím zaplatiť. Keďže majiteľ je ale dobrý človek tak Valu zamestná, aby si mohla odrobiť to čo nemohla zaplatiť a Vala tam nakoniec ostane. Po nejakej dobe opäť raz obsluhuje, prichádzajú dvaja prepadávajúci muži, Vala ich odzbrojí.

Vala si uvedomuje, že obsluhovanie v bistre nie je jej život. Príde na políciu, v sgc sa o nej dozvedia. Prichádza po ňu Sam a tím. Lenže tesne pred nimi prídu ľudia zo Spoločnosti, ktorý ju odvedú. Mitchell zisťuje ktorým smerom išli, požičia si motorku a začne ich prenasledovať. Dobehne ich vtedy, keď Vala začne chňápať po únosoch - auto sa šmykne a prevráti sa. Výjde Vala a mieri zbraňou na Mitchell, ten jej začne vysvetlovať čo a ako, ale Vala si nič nepamätá.

Mitchell končí nakoniec zviazaný v hoteli, márne sa snaží Vale vysvetlovať, že tvoria spolu tím. Ich polohu zistí zvyšok sg1 vďaka Mitchellmu lokátormu. Sam, Daniel a Teal´c sa k nemu dostávajú akurát keď Vala je preč, vyslobodia ho. Valu nájdu v jednom sklade. Okrem sg1 sa tam dostáva aj pár ľudí zo Spoločnosti, ale po prestrelke ostáva nakoniec iba sg1. Vala sa počas streľby snaží dostať von, ale pri vchode ju zastihne Daniel. Vala naňho mieri zbraňou a chce ísť von. Nakoniec si ale spomenie, že ide o Daniela, spomenie si a hodí sa mu okolo krku.

V sgc dostáva Vala konečne nášivku tímu sg1 a pýta sa kedy si s Danielom dokončia to rande...