10x10 - The Quest ,Part 1

Premiéra USA: 22.9.2006
Epizóda: 1010
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Morena Baccarin (Adria), Cliff Simon (Baal), Rod Loomis (Osric).

Vala má v noci sen, podľa ktorého sa Danielovi podarí získať polohu planéty kde by sa mala nachádzať Merlinova zbraň - svätý grál. Na planéte nachádza tím osadu podobnú tej na Camelote. Miestny im hovoria že sú už druhým tímom za poslednú dobu, ktorý sa vydal grál hľadať - podľa ich vysvetlenia je hneď jasné že išlo o Baala a jeho Jaffov. Takisto sa dozvedajú že z výpravy sa ešte nikto nevrátil živý. Do knižnice sa vydávajú hľadať informácie o grále, kde im Osric miestni kronikár rozpráva legendu, podľa ktorej je grál strážený najmocnejším stvorením - drakom. Takisto hovorí že grál sa nachádza pod neďalekou horou, avšak cestu je zakliata samotnou Morgaine La Fay. Ako vodítko nechala pergamen cností na ktorom sa píše že len ten najušľachtilejší môže grál získať a privedie ho ku grálu obozretnosť, múdrosť, obetavosť, súcit a viera. Osric im ale nechce dať mapu ku grálu, lebo Baal sa mu ju pokúsil ukradnúť.

Ako je tím v krčme a všetci rozmýšľajú ako získajú mapu z vonku je počuť veľký krik - dedina je napadnutá vojakmi Ori. Ľuďom v dedine oznamujú že buť príjmu vieru v Origin, alebo zomrú. Vojaci takisto pália všetky knihy s knižnice, a podľa Osrica aj mapu ku grálu. Lenže on hovorí že cestu vie naspamäť a aj s tímom sa mu teda podarí utiecť a vedie ich ku grálu. Po ceste prichádzajú k zvláštnemu miestu kde nachádzajú moc veľa bojovníkov akoby úplne znehybnených. Sam zisťuje že sa pohybujú v úplne inom časovom poli, a i toto pole sa rozprestiera na míle ďaleko a je jediný priechod ďalej - pravdepodobne ďalšia prekážka nachystaná Morgaine La Fay. Lenže vďaka svojmu prístroju dokáže nájsť v strede cestu, lenže problém nastáva keď prístroj prestane fungovať. Vala prichádza na to že to musí byť veľmi jednoduché, lebo v tej dobe podobné prístroj nemali. Sam teda berie kamene a hádže ich pred seba, tam kde sa nezastavia je jasné že je priechod.

Po východe ide tým lesom a nachádza Baala sedieť na truhlici. Ako dôjdu k nemu zistia že sa ocitli v strede jednosmerného silového poľa, s ktorého nie je cesta von. Daniel prichádza na to že do truhlice musí každý niečo dať, a následne na to zisťujú že pole ich pustí von. Baala nechcú zobrať zo sebou, ale hovorí že vie meno draka - strážcu a bez toho mena že grál nezískajú. Aj s Baalom, Osricom tím prichádza k jaskyni pred osamelou horou. Zrazu Mitchell namieri na Osrica z knižnice zbraň a hovorí mu že nikam nejde. Daniel ho počul hovoriť citát z knihy Origin a dokonca do truhlice dal orijsky prsteň a nie keltský. Zrazu sa muž z knižnice mení na Adriu, Mitchellove výstrely zachytáva jej osobný štít. Tá im vysvetľuje že ich využila, pretože potrebuje aby Daniel prevzal grál, lebo proti tomu aby ho získala ona urobila Morgaine určite nejaké opatrenia. Keďže sa vyhráža že začne zabíjať členov tímu ju musia zobrať.

V jaskyni aj s Adriu musia vylúštiť niekoľko hádanok, ktoré preveria ich múdrosť, ísť z detským plačom - obetavosť a potom sú zavalený v chodbe odkiaľ je jediný východ cez chodbu s niekoľko metrovými plameňmi. Už ich vôbec nič nenapadá čo urobiť keď Daniel zrazu vkročí do plameňov - viera. Vtedy plamene zmiznú a oni uvidia priepasť cez ktorú vedie akurát úzky mostík k ostrovčeku uprostred (ako v Pánovi Prsteňov :)

Daniel tam ide z Adriu a na podstavci sa blyští svätý grál. Chce od Daniela aby jej ho podal, lenže ten v tej chvíli odmieta spolupracovať. Hovorí jej že v jaskyni si niekoľko krát uvedomil že mohla použiť svoje schopnosti ale nepoužila, Baal bol k nej drzí prekročil hranu, ale nezabila ho. Hovorí že celé priestory musia byť chránené proti jej schopnostiam. Ona nesúhlasí no keď ju vyzve aby niečo urobila či zobrala grál neurobí nič. Daniel zisťuje že mal pravdu a chytí grál. Ruka mu cez neho len prejde, vôbec sa nič nestane. Akurát začne byť počuť dosť veľký hluk, utekajú po mostíku späť. V tej chvíli sa nad nimi všetkými vznáša veľký drak.

TO BE CONTINUED....