10x11 - The Quest ,Part 2

Premiéra VB: 09.01.2007
Epizóda: 1011
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Morena Baccarin (Adria), Cliff Simon (Baal), Matthew Walker (Merlin) Doug Abrahams (Prior), Steve Archer (veliteľ Ori).

Drak okamžite na všetkých vychrli oheň, no nie sú zranení, pretože Adria okolo nich rozširuje svoj osobný štít. Utekajú do jaskyne ale aj do tej vniká drakov oheň. Zistia že sa odkryl východ, tak utečú von. V tej chvíli sa pukne vrch osamelej hory a vyletí z nej po nich drak. Neúčinkujú naňho ani ich zbrane, ani C4. Mitchell zavelí aby utiekli pod stromy, kam drak nedovidí. Daniel chce aby Baal povedal strážcove meno, pretože to má byť posledná časť skúšky. Zisťujú že Baal si vymýšľal že to meno vie. Rozmýšľajú najprv ako by sa drak mohol volať a potom Daniel príde na to že strážcove meno nie je meno draka, ale meno Morgaine La Fay po Anticky. Vala uteká teda k drakovi vykríknuť jej meno - drak nereaguje, Daniel pribehne a vykríkne Geros'Lal, jej meno po Anticky - drak sa rozplynie.


Tím, Baal a Adria prídu teda opäť do sály a vtedy keď sa Daniel dotkne svätého grálu sú prenesený do úplne inej miestnosti. Zisťujú že Morgaine musela urobiť veľa ochranných mechanizmov, pretože Adriu zariadenie neprenieslo. V tejto miestnosti nachádzajú v stázový box - podobný v akom bol zamrazený istú dobu Jack. V tomto boxe je veľmi staré telo. Podľa Antického nápisu vedľa zisťujú že ide o telo Merlina. Pri ďalšom prieskume zistia že nie su v inej miestnosti, ale dokonca že boli premiestnený na inú planétu. V miestnosti nachádzajú Antickú studnicu vedomostí (ako v 7x21), a keď sa k nej Vala priblíži zrazu Merlin vypadne zo stázového boxu a začne sa preberať. Spočiatku vôbec nechápe čo sa stalo, a kde je no postupne mi Daniel popíše situáciu, čo všetko sa zmenilo a stalo.

Adria sa snaží dojsť na to kam sa tím transportoval. Príde späť do dediny a keď zisťuje že ľudia neprijali neprijala Origin dáva ju spáliť. Mitchell, Sam a Teal´c zistili že ich to nie len premiestnilo na inú planétu, ale takisto ich to premiestňuje po celom systéme planét, s rovnakom miestnosťou, len s úplne iným podnebím. Sam a Baal sa snažia pracovať na tom aby mohli zadať zo zmeneného dhd adresu Zeme. Merlin prichádza k Antickej studnici vedomostí a dáva k nej hlavu. Je v nej niekoľko hodín, a keď vyjde je veľmi vyčerpaný. Potom vedie rozhovor s Danielom o tom že keď celý tím došiel až tak ďaleko či sú schopný urobiť všetko pre získanie svätého grálu. Daniel ho ujisťuje že áno, Merlin hovorí že musí urobiť ešte poslednú vec. Dáva hlavu do toho Antického zariadenia, a zrazu padne mŕtvy na Zem.

Sam a Baal teda pracujú na oprave dhd, lenže medzitým sú už na úplne inej planéte s veľkou zimou, takže práca im ide veľmi pomaly. Daniel s Valou si uvedomujú že Merlin vedel že nemá dostatok času na výrobu zbrane. Preto Daniel si myslí že musí použiť to Antické zariadenie aby sa on mohol pokúsiť vyrobiť grál. Vala nesúhlasí aby tam dával hlavu, pretože vie že ľudský mozog nie je schopný zvládnuť také množstvo informácií. Vyčerpaný Daniel si až po chvíli uvedomuje že získal Merlinove spomienky. Opäť dáva hlavu do prístroja a zrazu nad stolom pri ktorom je Vala a Mitchell sa začnú objavovať zvláštne obrazce - Daniel začína virtuálne skladať zbraň proti ori. Musí to robiť na niekoľko krát, pretože súvislo to nezvláda. Vysvetľuje im že keď to virtuálne dokončí, tak potom to dokáže zmaterializovať. Po každej fáze odpočíva, ale je stále viac a viac vyčerpaný. Vala vidí že Daniel to nemusí zvládnuť, a chce aby jej Mitchell pomohol presvedčiť Daniela aby to nerobil. Lenže Mitchell jej vysvetľuje že Daniel to urobiť musí, a že daň za členstvo v sg1 je to že sa musí pozerať na to ako sa obetuje niekto druhý.

Sam a Baal to už skoro majú, Daniel sa chystá na poslednú fázu vývoja zbrane - vtedy zrazu zakričí na Valu a Mitchella že prichádza Adria. Cez bránu na planétu začínajú prichádzať desiatky vojakov Ori, vďaka tomu že Adrii sa ich podarilo vystopovať. V miestnosti vedľa Daniela sa ocitá Adria, ale on jej hovorí že prišla neskoro napriek tomu že nestihol dokončiť zbraň. Používa svoje Antické schopnosti a z oblohy vyšľahnú blesky na vojakov Ori. Sam rýchlo zadáva adresu Zeme. Vala ide skontrolovať čo je z Danielom no ten je vyhodení z jaskyne von. Za ním vyjde Adria, zaútočí na nich, Daniel odrazí je schopnosti a posiela tím cez bránu preč. Na to aby aj on utiekol už síl nemá.

Na Zemi zúfala Vala rozmýšľa ako zachrániť Daniela, aj keď je jasné že nie je možnosť ako ho vystopovať, Mitchell ju ukľudňuje že Ori ho určite nezabili, pretože má všetky vedomosti Antikov. Daniel sa vtedy nachádza na materskej lodi Ori, prichádza k nemu Adria - chce aby si poriadne oddýchol, pretože majú veľa práce vykonať.