10x12 - Line in the Sand

Premiéra VB: 09.01.2007
Epizóda: 1012
Napísal: Alan McCullough
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Greg Anderson (Prior), Sean Tyson (Prvý muž Ori), Tim Guinee (Tomin), Eric Breker (Colonel Reynolds)

SG-1 sa vracia z úspešnej misie, kde skúšali nové Merlinove zariadenie, ktoré by mohlo výrazne pomôcť pri boji proti Ori. Prístroj funguje na princípe posunu hmoty do inej dimenzie. Tým sa stáva neviditeľným prakticky čokoľvek od vojakov cez lode až po planéty. Akurát sa z misie vracia SG-3 a podávajú hlásenie, že na P93-882 navštívil domácich obyvateľov Prior. Ten im dal za úlohu postaviť „vec“. Vala v tom ihneď poznáva „spaľovač“. Dedinčania to odmietli, keďže žili pod nadvládou Goa’uldou stovky rokov a slobody sa len ta nechcú vzdať. Vala dostáva nápad použiť to nové Merlinové zariadenie na skrytie celej dediny. Sam sa to ale nepáči ale generál v tom vidí perfektnú príležitosť na odskúšať túto novinku.

Po troch dňoch kalibrovania prístroja je všetko pripravené. Všetko funguje ako má. Celá dedina „zmizla“ aj s SG-1 a s dedinčanmi avšak počas večernej oslavy sa niečo pokazí a všetko sa vráti do normálu. Výpadok spôsobil kolísanie prúdu. To všetko beží na troch naquadahových generátoroch a preto to nie je úplne stabilné. Pre istotu ostatok teamu zisťuje možnosť skryť sa niekde v horách no nič také tam nie je a preto rozdávajú ľudom, ktorý nikdy nedržali v ruke zbraň, P-90tky.

Tesne pre opravením Merlinovho zariadenia zaútočia vojaci Ori a začne bitka. Dedinčania kladú tvrdý odpor a preto sa obrannú líniu snažia obísť. Jeden z vojakov narazí na Sam a veľmi škarede ju postrelí a zároveň zničí dva z troch naquadahovích generátorov. Mitchellovi sa podarí spustiť prístroj, aj keď iba na jedenom generátore čo stačí iba na ukrytie jedného domu. To si však všimol Prior a začína zabíjať ľudí aby mu povedali kde ten dom podel. Po týchto komplikáciách sa Mitchell rozhodol odpáliť to ale Sam mu v tom zabráni.

Medzi tým je Vala zajatá vojakmi a ich veliteľ nie je nik iný ako Tomin. Popraví niekoľko dedinčanov a Valu odnesie na loď, ktorá je na obite. Zároveň sa Mitchell pokúša ošetriť Sam. Tomin sa snaží na lodi Ori znovu priviesť Valu na vieru tým, že jej číta z kniy Počiatku, ale ona sa nedá zlomiť. Popri tom všetkom sa Teal’c skrýval v ošetrovni zranených, kde pomáha starostke dediny. No jeden večne nespokojný obyvateľ ich udá aby si zachránil život no aj tak mu to nepomôže. Potom Prior mučí Teal’ca svojou palicou kým nestratí vedomie.

Sam je na tom už tak zle, že žiada Mitchella o to aby keď sa vráti domov rozposlal listy svojim blízkym, ktoré má v počítači. Prior sa po neúspešnom vyhrážaní vracia na loď, kde prikazuje Tominovi zničiť dedinu. Vtedy si uvedomuje, že s Ori nie je celkom všetko v poriadku a, že Origin si vykladajú po svojom.

Sam a Mitchellovi dôjde, že chcú zničiť dedinu a tak vymyslia plán ako aspoň na chvíľu rozšíriť pole s posunom hmoty. Plán bol taký, že vyberú napájací kryštál z tyčovej zbrane a podporia posledný naquadahový generátor tým ,že ho vložia do Merlinovho prístroja. Keďže sú technológie Ori a Antikov veľmi podobné malo by o fungovať.

Medzi tým sa na lodi Tomin vzoprie Priorovi a vyjadrí svoj nesúhlas s tým čo má spraviť. Prior sa s tým veľmi nezaoberá a urobí to sám. Vtedy si Tomin znovu uvedomí svoju lásku k Vale a tak ju oslobodí a pošle na povrch planéty pomocou transportných kruhov no Vala nájde len jedno veľké spálenisko. No zrazu sa dedina vráti z inej dimenzie a skoro všetci sú zdraví a živí. Neskôr, už na Zemi, sa Sam zotaví a myšlienky na smrť ju už konečne prejdú.