10x13 - The Road Not Taken

Premiéra USA: 27.4.2007
Epizóda: 1013
Napísal: Alan McCullough
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: David Hewlett (Rodney McKay), Don S. Davis (Generál Hammond), Kavan Smith (Major Lorne), Kendall Cross (Julia Donovanová), Bill Dow (Doktor Lee).


Cartrovej maskovacie zariadenie, ktoré sprístupňuje inú dimenziu, vyzerá sľubne avšak je s ním ešte dosť práce. Počas jedného testu tohto zariadenia dôjde k nehode. Nanešťastie, tento test sa odohráva presne v okamihu, keď robí Cartrová v alternatívnej realite test veľmi nebezpečného elektrického generátora. Obe zariadenia spolu zareagujú. Výbuch zabije alternatívnu Cartrovú a Cartrová sa ocitne v alternatívnej realite.

V alternatívnej realite generál Hammond vedie velenie SG, Hank Landry je Prezidentom USA. Program Hviezdnej Brány bol zverejnený, kvôli Goa´uldskému útoku. Najhoršie je, že táto realita je bezprostredne ohrozená blížiacimi sa loďami Ori.

Našťastie, Cartrová príde s geniálnym plánom. Pomocou svojho maskovacieho zariadenia a energie celých US, dokáže skryť celú Zem do inej dimenzie a zachrániť tak pred útokom Ori.

Zo dňa na deň sa Cartrová stane medzinárodným hrdinom. Prezident Landry ju ťahá po večierkoch a získava tak ešte väčšiu politickú moc. Cartrová si čoskoro uvedomí, že Landry zneužíva svoju právomoc, zámienkou je zachovanie bezpečnosti. Voľby sa odkladajú a Cartrovej znemožnia konštrukciu mostu, ktorý by ju vrátil späť do vlastnej reality. Landry sa stáva diktátorom.

Catrová vyhľadáva spojencov. Prvý z nich je Camerom Mitchell, ktorý po nehode v F-302 nad Antarktídou ostal na vozíku. Ostal zatrpknutý kvôli tomu, ako sa vláda správa k občanom a aj k nemu. Druhým je ex-manžel alternatívnej Cartrovej: excentrický, bystrý a úspešný businessman...menom Rodney McKay. Obaja sú veľmi odlišní od tých, ktorých Cartrová poznala v svojej realite.

Našťastie, Rodney sa stane poradcom prezidenta a ten ho presvedčí, aby povolil Cartrovej návrat. Krátko na to sa Cartrovej podarí úspešný návrat do vlastnej reality. Keďže nikto nevedel, čo sa s Cartrovou stalo, kým bola preč, dva týždne, členovia SG-1 sa postupne striedali a robili spoločnosť prázdnej miestnosti, keďže nevedeli, že sa Samantha tam vôbec nie je.