10x14 - The Shroud

Premiéra VB: 23.01.2007
Epizóda: 1014
Napísal: Jozeph Malozzi
Réžia: Jozeph Malozzi
Hosťujúci herci: Richard Dean Anderson (Jack O´Neill), Robert Picardo (Richard Woolesey), Morena Baccarin (Adria).

Tím navštevuje dedinu, ktorú sa ako mnohé ďalšie snažia obrátiť ori na svoju vieru. Čoskoro sa v dedine objavuje aj prior - Daniel Jackson. Sg1 sa teda vracia do sgc kde s generálom preberajú možnosti čo sa Danielovi mohlo stať, a ako sa mohlo Adrii podariť premeniť ho na priora. Rozhodnú že ho zoberú a skúsia obrátiť späť.

Prior Daniel Jackson je opäť v dedine a rozpráva jeden z mnohých príbehov z knihy Origin. V tom je pred zrakmi všetkých ľudí transportovaný preč. Daniel sa ocitá na Odysey, kde hneď schytá vystrel zo zakňaktelu. Keď sa preberie je pripútaní ku kreslu a oproti nemu je zariadenie proti priorom. Postupne začne sg1 vysvetľovať že musel dovoliť aby sa to stalo aby mohlo uskutočniť svoj plán. Merlin ho dokázal ochrániť a hovorí dokonca že po uskutočnení plánu bude schopný podstúpiť premenu s priora späť. Hovorí že čakal že ho chytia a chce aby vypli bránu v galaxií Pegasa, ktorá udržuje superbránu otvorenú do nekonečna. Chce aby ho pustili aby mohol ukradnúť loď ori s nedokončenou Merlinovou zbraňou, a aby ju mohol poslať do galaxie Pegasa.

Daniel rozpráva že Adria ho potrebovala urobiť priorom aby mohol konvertovať na vieru ori viac veriacich, čím viac veriacich tým by bola ich sila väčšia a tým by mali väčšiu šancu v boji proti Antikom. A kým by boli Antici zaneprázdnený bojom proti ori mohla by ona nenápadne aktivovať zbraň na ničenie povznesených bytostí. Preto nechcela aby ju Daniel úplne dokončil, pretože by sa mohlo stať že by jej ju Antikovia zobrali.

Situáciu príde riešiť aj generál Jack O´Neill. Rozpráva sa s Danielom, ten mu vysvetľuje podrobnosti svojho plánu, lenže Jack si nie je stále istý či mu môže veriť a to aj napriek tomu že mu Daniel pripomína situáciu keď bol Jack veľa krát mučený Baalom a Daniel pri ňom stále zostal. Okrem toho IOA rozhodne že Daniel je momentálne veľmi nebezpečný a preto by mal byť jeho život ukončený. Napriek tomu že Jack hovorí že iba cez jeho mŕtvolu je to veľmi reálna hrozba, preto Mitchell vymyslí plán: Daniel im povie kde je tá loď Ori s nedokončenou zbraňou ori a sg1 ju dokončí za neho, i celý plán.

Daniel síce neochotne dáva sg1 informácie a tá sa teda dostáva na loď Ori. K Danielovi zatiaľ prichádza Woolsey, ktorý má dohliadnuť aby Daniel bol prenesený do Antarktídy a zmrazený kým sa plán nepodarí. Lenže na Daniela vtedy prestane pôsobiť zariadenie proti priorom a ovládne loď, Woolseyho aj posádku transportuje. Na loď zase z sgc transportuje Jack a odchádza loďou do hyperpohonu k superbráne. Tam smeruje aj loď Ori na palube s sg1, tým sa podarilo poskladať celú Merlinovu zbraň. Po vynorení s hyperpohonu sa tam objavuje Adria. Odysea sa dostáva z hyperpohonu a Daniel sa transportuje s zariadením proti priorom rovno do kontrolnej miestnosti. Podarí sa mu použiť svoje Antické schopnosti a zošle zoslabenú Adriu dole. Vala a Mitchell aktivujú zbraň, Jack dáva rozkazy na Daidala aby odpojili bránu. Daniel vytáča superbránu a nasmeruje tam loď.

Celá sg1 z Odysey pozerá ako loď Ori prešla cez superbránu. Uvedomujú si že nie je možnosť ako by sa dalo zistiť či zbraň účinkovala a okrem toho v galaxií ostalo ešte veľa priorov a bojovníkov ori. Daniel sa vďaka Merlinovi môže transformovať späť. Na to všetci vidia ako sa aktivuje superbrána a do našej galaxie ňou prejde 5 lodí ori.