10x18 - Family Ties

Premiéra VB: 28.02.2007
Epizóda: 1018
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Fred Willard (Valin otec), Lexa Doig (Dr.Lam), Gary Jones (seržant Hariman), Bill Dow (Dr. Bill Lee).

Zem je kontaktovaná Jacekom, ktorý tvrdí že má pre Zem veľmi cenné informácie ohľadom útoku, ktorý hrozí Zemi. Vala spoznáva v Jacekovi svojho otca. Vala sa odmietne zaručiť za Jaceka a preto nie je pustený na Zem, tím prichádza za ním. Napriek veľkému Valinmu nesúhlasu s ním urobia dohodu že ak jeho informácie budú pravdivé, tak dostane azyl na Zemi.

Jacekove info pozostáva z lokalizácii nákladných lodí plných naqadahu. Tieto lode boli súčasťou Arkadovho plánu útoku na Zem. Napriek Arkadovej smrti nebola hrozba stále zažehnaná a preto sa tím vydáva na Oddysey overiť Jacekove informácie. Už prvá planéta ukazuje že mal pravdu - nachádza sa tu daná nákladná loď, po zásahu nastáva obrovská naqadahová sekundárna explózia. Jacek sa teda sťahuje na Zem.

Generál Landry prichádza za dcérou Carolyn Lam a hovorí jej že sa rozhodol skontaktovať s jej mamou. Doktorka Carolyn hovorí že sa s ňou najprv porozpráva a dá mu vedieť. Po nejakej dobe mu hovorí že mu dohodla s ňou večeru za podmienky ak pôjde aj ona. Jacek je na Zemi tri týždne a celú dobu sa snaží kontaktovať s Valou, tá však na jeho pokusy neodpovedá. Jeden s jeho listov jej prichádza osobne doručiť sám generál Landry, rozpráva jej o dôležitosti rodiny a pri rozhovore s ním si Vala spomína na krátke ale pekné časy, ktoré s otcom strávila v detstve.

Po tom čo sa Jacek snažil presvedčiť Mitchell a Daniela aby sa za neho prihovorili u Vali sa u neho Vala zastavuje a nahučí na neho aby ju konečne nechal, aby nezasahoval do jej života keď konečne našla nejaké zázemie, on sa jej zase snaží vysvetliť že sa snaží zmeniť. Po rôznych podvodoch, ktoré Jacek robí na Zemi bežným ľuďom a potom ako mu v sgc dali ďalšiu šancu ho Vala a Daniel idú opäť navštíviť. V jeho byte nikoho nenachádzajú, je opustený.

Vďaka vysielaču, ktorý mu doktorka Lam implantovala ho vystopujú - Daniel a Vala ho nachádzajú v lese pri rozhovore s istou osobou - tá ide na Daniela vystreliť on ho zastrelí. Vala zisťuje že to bol Jaffa. Po vypočutí Jaceka sa podarí zistiť že na Zemi je maskovaná nákladná loď plná naqadahu. Musí teda pomôcť doktorovi Lee ju odhaliť a potom sa navtiera do misie k lodi, pretože tvrdí že on ako jediný pozná kód na jej odblokovanie aby nevybuchla.

Vala ide k lodi s Jacekom - sú prepadnutí Jaffmi, na tých zaútočí zvyšok sg1, Vala a Jacek pokračujú k lodi. Jacek vstupuje sám, Vale to odôvodní tím že keby niečo nešlo podľa plánu. Okamžite ako vojde do lode ju naštartuje a odíde. Vala sa s ním kontaktuje cez vysielačku a dozvedá sa že nikdy neexistoval žiadny odblokovací kód - on si to vymyslel. Sg1 teda môže zaistiť skutočnú loď s naqadahom. Jacek pristáva na planéte kde chcel predať a počas obchodovania zisťuje že on ich podrazil, ale oni jeho ešte viac v lodi s ktorou odletel nachádza miesto naqahadahu len olovo a chrumku.

Generál Landry ponáhľa z sgc hneď ako môže a prichádza na stretnutie so svojou ženou po 5 rokoch. Sam a Vala si dávajú dámsku jazdu a Teal´c trávi čas v kine - na predstavení kam chcel ísť Jacek a kam si kúpil lístky...