10x20 - Unending

Premiéra VB: 13.03.2007
Epizóda: 1020
Napísal: Brad Wright & Robert.C.Cooper
Réžia: Brad Wright & Robert.C.Cooper
Hosťujúci herci: Gary Jones (seržant Walter Harinman), Martin Christopher (major Marks), Michael Shanks (Thorov hlas).

 

- POSLEDNÁ HVIEZDNA BRÁNA Sg1!


Tím letí Oddyseou k domovskej planéte asgardov. Na tejto veľmi významnej misií velí lodi sám generál Landry. Po vyletení lode z hyperprostoru žiadajú asgardi o transport. Na mostík sa transportuje sám Thor a všetkých víta nad planétou Orilou.

Thor žiada o povolenie aby sa na Oddyseu mohlo transportovať veľké množstvo asgardov a aby mohli začať na loď dávať rôzne asgardské vylepšenia. Generál Landry sa pýta na obsah týchto vylepšení, o čo by vlastne išlo. Thor mu odpovedá že asgardi idú dať Zemi úplne všetko čo majú. Nastáva ticho. Daniel mu vysvetľuje to prekvapenie, pretože doteraz boli asgardi veľmi odmietavý v dávaní nových technológií. Thor hovorí že niektorý členovia asgardskej najvyššej rady si to stále myslia, ale nemajú na výber ... rasa asgardov vymiera, a čoskoro už žiadny asgardi nebudú ... preto sa chystajú ľuďom zo Zemi odovzdať úplne všetky svoje technológie a vedomosti, ktoré nazbierali počas vekov...

Na porade na Oddysey preberá generál Landry s tímom situáciu. Riešia to čo sa stalo asgardom, pretože tí sa chystajú spáchať masovú samovraždu. Tím pádom všetky ich vedomosti, ktoré ostanú na lodi sa stanú ich odkazom - dedičstvom. Loď je čoskoro zaplnená asgardami, ktorý usilovne pracujú, kým Thor Samanthe Carterovej vysvetľuje že na Oddyseu boli nainštalované asgardské jadro a takisto aj ich vlastný zdroj energie. Smutná Sam nechápe ako to že už nič nemôžu urobiť, ale Thor jej vysvetľuje že pri poslednom asgardskom pokuse o vyriešenie ich genetickej deformácie, ich obrovského problému - ich pokus sa nepodaril a všetci asgardi sa nakazili chorobou. Preto chcú odovzdať ľuďom svoje technológie a vedomosti aby sa nedostali do zlých rúk.

Skoro plačúca Sam sa objíma s Thorom, ten jej však hovorí že ľudia sú piatou rasou a asgardi do nich vkladajú veľké nádeje a dúfajú že sa s ich chýb poučia. V tej chvíli Thor hovorí že musí ísť a ako všetci asgardi sa transportuje z lode. Generál Landry vstupuje na mostík keď sa dozvedá že 3 lode ori práve vystúpili z hyperprostoru. Keďže hyperpohon nie je úplne plne funkčný loď sa snaží utiecť podsvetelnými motormi.

Oddysea sa začne vzďaľovať od planéty, keď zrazu za loďou nastane masívny výbuch - celá planéta asgardov vybuchne. Tri lode ori pokračujú v prenasledovaní Oddysey, keďže hyperpohon nie je stále on-line generál prikáže použiť nové asgardské zbrane, loď sa otáča a začne na plno strieľať - efekt je neuveriteľný po sústredenej paľbe je zničená jedna loď ori, hyperpohon je on-line a loď vstupuje do hyperprostoru.

Sam hovorí generálovi že kontrolovala nejaké údaje, a aby ich overila a tak Oddysea vyskakuje z hyperprostoru. Hneď ako sa ocitne von vyskočia aj dve lode ori. Loď sa snaží uhýbať výstrelom a skáče opäť do hyperprostoru. Sam zisťuje že nové asgardské jadro vyžaruje jedinečnú energetickú stopu, pomocou ktorej môžu loď ori sledovať. Aby jadro mohla vypnúť museli by skočiť s hyperprostoru a trvalo by to minimálne hodinu - za ten čas by loď bola dávno zničená. Je teda všetkým jasné že kamkoľvek loď pôjde vždy bude sledovaná ori. Keďže ide o odkaz asgardov Daniel hovorí že ho nemôžu len tak obetovať, Mitchell by tiež bojoval a preto generál Landry nariaďuje aby loď išla k najbližšej bráne kde transportuje k bráne celú posádku.

Oddysea vyskočí a hneď sa približujú dve lode ori. Celá posádka je okrem generála Landryho a sg1 transportovaná na povrch. Loď začne strieľať a podarí sa jej zničiť ďalšiu loď ori, lenže pritom dostane veľmi veľa zásahov a ten posledný vyraďuje štíty, hyperpohon je tiež vyradený. Posledná loď ori vystrelí, strela sa približuje k lodi a všetkým je jasné že tento zásah loď roztrhá. Zrazu však strela zastane tesne pred Oddyseou. Sam hlási že to bola jediná možnosť ako sa zachrániť - vytvorila pole na diletáciu času, oni sú vnútri pola kde môžu uplynúť aj mesiace, roky, kým vonku uplynie len zlomok sekundy, Sam dúfa že im to dá dostatok času aby mohli vymyslieť nejaký plán.

Uplynú tri mesiace, a stále sa jej nedarí vymyslieť plán, ktorý by zachránil loď s cenným odkazom asgardov. Podarí sa jej vytvoriť síce menič hmoty, ale zisťuje že aj keby vytvorila zariadenie aby sa s loďou dostali mimo fázy nestihli by to do zásahu. Čas teda plynie, Mitchell sa snaží zabehávať, cvičiť súboje s Teal´com a generál Landry sa stará o kvety na lodi, ktoré sa mu pekne rozrastajú. Daniel trávi veľké množstvo času študovaním vedomostí asgardov, ktoré po sebe zanechali. Vala sa nesmierne nudí, po jednom rozhovore s Danielom sa ho pokúša zviesť, Daniel jej vysvetľuje aká je úbohá, emocionálna troska neschopná zvládnuť nejaký vzťah. Potom mu Vali príde ľúto a nakoniec... sa dávajú dokopy.

Čas stále plynie, ale žiadna z možností nepripadá do úvahy, pretože vždy by to loď neprežila, generál neschvaľuje Mitchellov plán na útek z lode pomocou F-302. Vala sa veselo korčuľuje po lodi, Mitchell zabeháva, generál sa stará o kvety a Sam sa márne snaží na niečo dojsť.

Na lodi uplynulo cez 20 rokov, Sam už vzdala snahu na záchranu, Daniel stále študuje asgardské znalosti aj keď vie, že všetko čo sa naučí zahynie s ním. Generál Landry veľmi zostarol, kašle, ťažko sa mu dýcha, nakoniec zomiera na lôžku na Oddysey. Uplynie ďalších 20 rokov, už aj z Mitchella je starý dedko. Zrazu pri jednej večeri Sam hovorí že došla na to - na to ako zvrátiť čas v určitom malom mieste, avšak pole na diletáciu času vyčerpalo zpm aj asgardský zdroj energie. Mitchell ale dostáva nápad - získať energiu z výstrelu lode ori. Sam hovorí že by to mohlo výjsť, rozhodnú sa to teda zariskovať. Potom vypnú asgardské jadro aby po vrátení času do okamihu tesne pred tým ako bolo zapnuté pole na diletáciu času mohli skočiť do hyperprostoru.

Celé to má ale jeden háčik - jeden to bude musieť stlačiť, tým pádom ostatný sa vrátia do toho okamihu, starý ako boli, len ten jeden nie, ostane rovnako starý ako teraz. Teal´c sa prihlási, pretože hovorí že mu ostáva ešte dosť rokov žiť. Daniel Vale vysvetľuje že s ňou po takú dobu neostal len preto že skončili v takejto situácií...

Teal´c spúšťa akciu, zásah lode ori trafí Oddyseu, a tá vybuchne - ale len na stotinu sekundy, potom sa čas vráti postupne až do okamihu keď Mitchell generálovi v súboji oznamoval že loď prišla o štíty. Sam ide stisnúť zapnutie poľa, ale Teal´c ju zdrží a loď vletí bezpečne do hyperprostoru.

Na Zemi Vala vyzvedá od Teal’ca čo sa zaujímavé stalo za takú dlhú dobu, Teal´c jej to však nechce povedať ako nikomu ďalšiemu. Nasleduje jedna s ďalších misií tímu sg1. Cameron Mitchell, Samantha Carterová, Teal´c, Daniel Jackson a Vala Mal Doran sa nastupujú v priestore pred bránou na odchod na misu. Sam hovorí Teal´covi že napriek tomu ako sú všetci zvedavý vedieť čo sa na tej lodi dialo, tak že musí pre neho byť mučenie nič nepovedať. Generál Landry želá tímu veľa šťastia. Mitchell že je to len každodenná misia na záchranu galaxie a za súhlasu celého tímu a generálovho želania aby ich Boh sprevádzal sa tím vydáva cez Hviezdnu bránu.

- koniec seriálu Stargate SG-1, nasledujú dva dvd filmy!