4x05 - Divide and Conquer

Premiéra USA: 28.7.2000
Epizóda: 405
Napísal: Tor Alexander Valenza
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci:  Vanessa Angel (Freya/Anise), JR Bourne (Martouf), Kirsten Robek (poručík Astor), Andrew Jackson (Per'sus), Phillip Mitchell (major Graham), Bill Nikolai (technik), Roger Allford (Prezident).

Na planéte Tok´rov sa pripravuje veľké stretnutie najvyšších predstaviteľov Tok´rov a prezidenta USA. Lenže jeden z vojakov zo Zeme zaútočí na veliteľa Tok´rov. Podarí sa zistiť, že goaldi ho naprogramovali k tomuto činu. Postupne sú dokonca aj Sam a Jack podozriví, že im goaldi zmenili myseľ.

Recenzia epizódy:

Epizóda Divide and Conquer sa venuje dejovej línií s tokrami, podobne ako predchádzajúce epizódy. Stále ide o podpísanie veľkého spojenectva medzi Zemou a tokrami, ktoré je v tejto epizóde ohrozené za'tarkmi, ľuďmi, s ktorých goa´uldi spravili svojích špiónov s cieľom zastaviť podpis zmluvy. A na prekvapenie všetkých vyzerá, že týmito za'tarkmi sú dokonca aj Jack a Sam.

Epizóda vlastne nadväzuje na mimoriadne vydarenú epizódu Upgrades, v ktorej tím ničil Apofisovu novú loď s pomocou Atanických návlekov. Tam nastal moment, keď Carterová bola na druhej strane goa´uldského štítu a Jack ju nechcel opustiť - moment, od ktorého sa na nejakú dobu v istých náznakoch objavujú ich city, ktoré nemôžu verejne prejaviť.

Zaujímavé, že tvorcovia sa rozhodli tento aspekt prepracovať, ukázať práve v tejto epizóde, týkajúcej sa tok´rov, zmluvy, za'tarkov, samovražedných útokov, proste v celkom temnej atmosfére. Podobne ako Upgrades, aj túto epizódu napísal pre stargate fanúšikov celkom neznámy Tor Alexander Valenza, réžie sa chopil naopak známy Martin Wood.