5x21 - Meridian

Premiéra USA: 10.5.2002
Epizóda: 521
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci:   Corin Nemec (Jonas Quinn), Carmen Argenziano (Jacob Carter), Mel Harris (Oma Desala), Gary Jones (Sgt. Davis).


Obsah Epizódy

Tím sg1 sa vracia z misie na planéte Kelona. Daniel hneď odchádza na ošetrovňu - Sam vysvetľuje generálovi Hammondovi že Daniel bol zasiahnutý obrovským množstvom radiácie - smrteľnou dávkou.

Postupne sa v rokovacej miestnosti generál dozvedá čo sa vlastne dialo. Tím prišiel ku Keloňanom, kde sa zoznámili s Jonasom Quinnom - poradcom ich hlavného ministra. Tím zistil že národ je na úrovni technologického pokroku približne ako usa v 40.rokoch. Lenže okrem toho je v štádiu studenej vojny s dvomi národmi, ktoré sú tiež na planéte. Keloňania našli v pozostatkoch goaldského chrámu pred 15 rokmi nielen hviezdnu bránu, ale aj veľmi cenný prvok - naqadriu. Tím si najprv myslí že ide o naqadah, lenže zisťujú že ide o ešte nestabilnejší prvok ale takisto prvok, ktorého len malé množstvo emituje obrovské množstvo energie. Sam si myslí že tento prvok by mohol slúžiť na vytvorenie štítov podobných ako majú goaldské lode, alebo dokonca na vytvorenie hyperprostorového okna.

Jonas Quinn je podobný vedec ako Daniel a preto sa veľmi zbližujú, Daniel Jonasovi požičiava knihy, zaujíma sa o jeho výskum. Tím sa čoskoro dozvedá že Keloňania používajú naqadriu na výrobu bomby. Snaží sa im vysvetliť ako nebezpečné to môže byť, dokonca nepomôže ani to keď Daniel zistí že civilizácia žijúca na tej planéte pred 10 000 rokmi bola vyhladená presne rovnakou bombou. A potom bol Daniel v laboratóriu, kde sa bomba vyrábala a došlo k nehode. Daniel bol zranený a Kelonská vláda do ešte obvinila s nehody aby nemuseli dať vinu na seba.

Stav Daniela sa stále zhoršuje, doktorka Fraisrová vysvetľuje že pre neho nemôže skoro nič urobiť. Prichádza za ním Jack, ktorý sa mu omlúva za jeho správanie niekedy počas misií a hovorí Danielovi i to že si ho začal vážiť. Danielove vedomie sa zrazu ocitá v miestnosti s bránou a vidí oproti sebe povznesenú bytosť Oma Desalu. Tá mu hovorí o tom že jeho cesta môže ešte pokračovať...

Jack prichádza opäť na Kelonu doručiť odkaz generála Hammonda ohľadom spolupráce s naqadriou. Odkaz dáva Jonasovi a hovorí mu že jediný dôvod prečo s tým súhlasil bol práve ten aby sa s ním mohol stretnúť. Vynadá mu za to ako jeho vláda očierňuje Daniela. V sgc Sam ošetruje Daniela goaldským liečebným zariadeným avšak bez väčšieho úspechu.

Čoskoro sa na Zemi ukazuje Jonas, ktorá hovorí že nepozorovane utiekol s malým množstvom naqadrie a pred tým povedal svojej vláde čo sa skutočné stalo. Hovorí že mu je veľmi ľúto Daniela a preto aj keď sa už asi nebude môcť vrátiť domov chcel pomôcť. Rozpráva že s Danielom išli akurát k laboratóriu s bombou keď nastala nehoda - hrozilo že to celé vybuchne a vo chvíli keď už nikto nemohol nič robiť Daniel skočil do skla laboratória a podarilo sa mu zariadenie vypnúť - lenže pritom schytal smrteľnú dávku žiarenia - Jonas hovorí ako o hrdinovi, ktorý zachránil možno milión ľudí.

Medzitým pomáha Oma Danielovi sa povzniesť, ten najprv vidí celý svoj život ako neúspech, ale postupne keď sa k jeho telu prihovára Teal´c a rozpráva mu že je jeden z jeho najlepších priateľov a potom čo sa nad ním rozplače Sam si začne uvedomovať že jeho život možno nebol až tak úplný omyl. A keď do sgc prichádza Jacob Carter aby ho šiel liečiť je už rozhodnutý že chce aby jeho cesta pokračovala iným smerom a hovorí Jackovi aby im zakázal ho ďalej ošetrovať. Krátko na to z jeho tela vychádza žiarivé svetlo a opúšťa miestnosť.

V miestnosti s bránou: Daniel sa lúči s Jackom na otázku kam odchádza a či sa ešte niekedy uvidia vie povedať iba jednu odpoveď neviem no Jack ale určite vie že Daniel mu bude chýbať.

Nezodpovedané otázky po epizóde:

- Povzniesol sa Daniel Skutočne, ak áno stretne sa ešte niekedy s týmom sg1?
- Jonas sa nemôže vrátiť na svoju planétu, čo bude robiť v sgc?
- Pokračujú Keloňania po tomto všetkom vo vývoji naqadriovej bomby?
- Použijú na Zemi naqadriu a podarí sa vyrobiť očakávané silné štíty ako majú goaldské lode?

Významné zlomy po epizóde:

- Objavenie novej veľmi významnej technológie - naqadrie
- Jack si uvedomuje čo všetko Daniel pre Zem, tím a pre neho urobil, prvý krát sa Danielovi za niečo ospravedlňuje, mení sa jeho správanie už mu vôbec nezáleží na získanej technológií, dôležité je pre neho len to aby Keloňania neočierňovali jeho meno. A Jack je práve tá osoba ku komu Daniel na konci prehovorí aby ho Jacob prestal oživovať, pretože chce pokračovať v svojej ceste.
- Sam plačúc hovorí Danielovi prečo ľudia nehovoria to čo skutočne cítia a to na čom skutočne záleží. Tým dáva vlastne najavo jej vzťah k Danielovi - ale neskoro.
- Daniel Jackson je prvou hlavnou postavou ktorá zomrela v seriály stargate sg1.

Antické myšlienky z epizódy:

- Tvoj osud je v tvojích rukách!
- Svetelné záblesky, dášť iskier. V jednom okamžitku života si všetko prepásol.
- Keď je mysel osvietená duch je oslobodený a na tele nezáleží.
- Jediné čo treba je zbaviť sa svojho bremena. - Vysoký muž sa nemôže sschovať v nízkej tráve. Jeden nemôže dosiahnuť osvietenie útekom od smrti. Veľa ciest vedie k velkej ceste. Iba ochotný nájdu svoju cestu.
- Rieka neklame, napriek tomu že nepoctivý muž stojí na jej brehu - stále ju počuje.
- Úspech, alebo nezdary tvojho života sa nezapočítajú do súčtu tvojho života. Tvoj duch nemôže byť zviazaný, súď seba podľa úmyslov svojích akcií a silu s akou si sa postavil k výzvam, ktoré sa ti postavili do cesty.
- Vesmír je obrovský, a my sme tak malý! Existuje iba jedna vec, ktorú môžeme skutočne kontrolovať. Či sme dobrý alebo zlý.
- Cesta po veľke ceste prináša veľkú zodpovednosť. Nemôžeš sa toho báť, ani váhať nad svojím rozhodnutím.
- Budúcnosť nie je nikdy istá!