5x22 - Revelations

Premiéra USA: 17.8.2002
Epizóda: 522
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Anna-Louise Plowman (Osiris), Teryl Rothery (Heimdall), David Palffy (Anubis), P.J. Johal (Jaffa), Shaker Paleja (Jaffa), Martin Sims (Jaffa).

Obsah Epizódy

Dve goaldské lode porušujú zmluvu o chránených planétach a prilietajú nad jednu planétu, ktorá patrí do tejto skupiny. Krátko na to sa tam objavuje Thor, najvyšší veliteľ asgardskej flotily a chce aby sa goaldi vzdali. Lodi velí goald Osiris a odmieta sa vzdať a tak je Thor nútený zahájiť paľbu . Goaldská loď ostáva vďaka svojím novým štítom bez poškodenia.

Sam sa stále nevie vspamätať z Danielovej smrti. Prehŕňa sa Danielovými vecami, dokonca ani generál Hammond ju nedokáže utešiť. A najhoršie pre ňu je že nevedia vôbec či je mŕtvy, alebo či naozaj niekam odišiel ... počas rozhovoru s generálom prichádza k mimozemskej aktivácií brány. Do sgc prichádza asgard Frei a žiada pomoc. Rozpráva o incidente pri ktorom bol Thor zabitý. Hovorí že vojna asgardov a replikátorov vrcholí a preto si nemôžu asgardi dovoliť poslať žiadnu loď k planéte kde sa incident stal - podľa Freia je na tej planéte životne dôležitý asgardský výskum a chce aby ho sg1 zachránila.

Sg1 smeruje teda k planéte na maskovanej nákladnej lodi, počas cesty nikto skoro nič neprehovorí - iba Sam krátku debatu s Teal´com o Danielovom povznesení. Po príchode k planéte zapínajú na lodi maskovanie, takže dve goaldské lode ich nezachytia. Pristanú na súradniciach, ktoré dostala a zrazu sú prenesený dole do asgardského podzemného komplexu. Tu sú privítaný asgardom Heimdolom. Od neho sa dozvedajú že Thor nezomrel - ale boj zajatý goaldami. Heimdol to zistil vďaka tomu že môže skenovať goaldskú loď a počúvať ich komunikáciu. Takisto vie že má dojsť Anúbis Thora vypočúvať. Tím zisťuje že asgardi majú v tomto laboratóriu životne dôležitý výskum - genetický výskum asgardov, pretože tí sa už dokážu len klonovať, a sexuálne sa nerozmnožujú už 1000 rokov a ich rasa vymiera. A tento výskum má pomôcť zvrátiť tento proces.

Prichádza Anúbisova loď, vo chvíli keď je Anúbis transportovaný na loď kde je aj Thor tam môže Heimdol vďaka zoslabnutiu štítov premiestniť Jack a Teal´ca. Sam ich naviguje smerom k generátoru štítov - ak by ho vyradili Heimdol by ich mohol potom aj s Thorom transportovať preč. Idú teda po chodbách lode zatiaľ čo Sam ich z dola naviguje cez bezpečné priestory. Lenže čoskoro sú napriek tomu odhalený a Osiris dáva vypustiť do celej časti lode jedovatý plyn. Obaja sú omráčaný a odnesený do zadržiavacej cely.

Keď sa preberú kontaktuje sa s nimi Thor. Hovorí že Anúbis prepojil jeho telo s palubným počítačom, aby doň mohol prekopírovať všetky jeho vedomosti. Thorove vedomie je teda v palubnom počítači a otvára zajatému Jackovi a Teal´covi dvere. Sam s Heimdolom dávajú všetky dôležité veci do nákladnej lode, potom ich Sam naviguje k miestu kde majú zničiť kryštále ovládajúce štíty, zničiť generátor už nemôžu pretože goaldi im zobrali C4. Dostávajú sa k tomu keď zrazu je Sam zasiahnutá. Kým Jack ničí kryštály k Sam prichádzajú Jaffovia a Osiris, ktorý našli laboratórium. Osiris mučí Sam, pretože chce vedieť kde je Daniel - v tom momente sú všetci aj s Thorom transportovaný na nákladnú loď Heimdolom.

Odchádzajú ale pri odlete sú zasiahnutý a ich hyperpohon je vyradení. Už to vyzerá na to že sa budú musieť vzdať, ale zrazu prilietajú tri asgardské lode a goaldi sa sťahujú preč.

Nezodpovedané otázky po epizóde:


- Prežil hlavný asgardský veliteľ Thor?
- Odkiaľ získal Anúbis také neuveriteľné technológie?
- Podarí sa asgardom vďaka zachránenému zariadeniu zvrátiť vymieranie svojej rasy?
- Na konci epizódy sa v sgc nad hlavami tímu prehnal jemný vánok - bol to Daniel?

Významné zlomy po epizóde:

- Prvý krát vidíme Anúbisa. Anúbisov návrat je sprevádzaný príchodom nových technológií, ktoré goaldi doteraz nemali, dokonca sú schopný odporovat asgardom. S toho vyplýva že chránené planéty nie sú úplne chránenými planétami - dokonca ani Zem.
- Dozvedáme o boji vládcu Ťi proti Anúbisovi.
- Zisťujeme že asgardi sú vymierajúcou rasou, dozvedáme sa o vyvrcholení ich vojny s replikátormi.
- Sg1 pomáha asgardom pri dôležitej misii - asgardi sa stávajú veľkými dlžníkmi Zeme.
- Keďže epizóda nadväzovala na 5x21 Meridian tak vlastne v celej epizóde rôzne postavy rozmýšlajú nad Danielovou smrťou a zmierujú sa s ňou.

Producenti Stargate SG1 ako o poslednej epizóde v TV Showtime: 

Režisér Martin Wood povedal že keď opúšťali televíziu Showtime nechceli v žiadnom prípade skončiť seriál otvoreným koncom. Nebolo by to ani spravodlivé k divákom televízie. Brad Wright, Paul Mullie a Joe Mallozzi (producenti) si noli toho vedomý keď písali túto epizódu. Chceli sme sa rozlúčiť s divákmi na Showtime, ale zároveň keď sme sa dozvedeli že seriál kúpil Scifi Channel potrebovali sme otvoriť niečo pre ďalšie epizódy. Posledná scéna epizódy Revelation - poslednej v piatej sezóne sg1 je pocta pre postavu Daniela Jacksona. Je veľmi dojímavá, pretože ukazuje len 3 postavy zo štyroch postáv, ktoré sme mali radi, povedal Martin Wood.

 Zaujímavosťi:

- Hlas asgarda Heimdola hovorila Teryl Rothery (doktorka Fraisrová), scény s týmto asgardom boli prvé, ktoré boli kompletne urobené počítačom. Ale keďže pri natáčaní sme potrebovali reálnu osobu, ktorá by sa tam za neho pohybovala a rozprávala, poprosili sme Teryl Rothery .