6x01 - Redemption part1

Premiéra USA: 7.6.2002
Epizóda: 601
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Tony Amendola (Bra´tac), David Hewlett (Dr.Mckay), David Palffy (Anúbis), Garry Chalk (Plukovník Chekov), Neil Denis (Rya´c).

Tím SG1 je na planéte P2X-374, no musia sa urýchlene vrátiť späť na Zem, lebo sú prenasledovaní niekoľkými desiatkami domorodcov. Mjr. Carterová je po návrate informovaná Hammondom, že volali z Oblasti 51. Následne sa celý tím spolu s Jonasom presunie do Oblasti 51, do hangáru s prototypom stíhačky X-302. O´Neill a Teal´c si stroj kompletne prezerajú.

Po ich návrate do SGC generál Hammond rokuje s plukovníkom Čekovom, ruským vyslancom do SGC, o možnosti pripojiť k SG1 jedného ruského člena, ale O´Neill je dôrazne proti. Generál potom navrhne O´Neillovi, aby si už konečne do tímu našiel plnohodnotnú náhradu za Daniela Jacksona. Jonas sa sám ponúkne, že by už chcel konečne robiť to čo SG1, ale ani Carterová mu nevie potvrdiť jeho účasť v tíme. Jonas trénuje s Teal´com box a skúma, či by bol akceptovateľný ako ďalší člen. O´Neill sa počas obeda v jedálni prehrabáva v zložkách vhodných kandidátov, do čoho mu Teal´c rozpráva o Jonasovi, ale náhle je vyhlásená mimozemská aktivácia Brány ...Do SGC prichádza Bra´tac a oznámi Teal´covi, že jeho žena je vážne chorá. Obaja preto odchádzajú.

Carterová vysvetľuje Jonasovi situáciu okolo Teal´ca. Plukovník Čekov sa u generála Hammnonda rozčuľuje, že nebol informovaný o vývoji X-302. Hammond sa mu snaží vysvetliť, že tento výskum priamo nesúvisí s projektom Hviezdnej brány, no preruší ich nečakaná aktivácia Brány, ktorú Hammond využije na prerušenie vznikajúceho konfliktu. Cez Bránu nikto neprišiel, ale táto zostáva naďalej otvorená ...Teal´c príde za svojou ženou, rozpráva sa s Bra´tacom o situácii premiestnených Jaffov a o tom, že jeho žena nechce ďalšieho symbionta. Vtom zo stanu vyjde jeho syn Rya´c a oznámi mu, že zomrela. Vyčíta mu, že sa to stalo kvôli jeho vzbure a že nechcela ďalšieho symbionta len preto, aby kvôli tomu zomrel ďalší Jaffa.

V SGC riešia problém, čo sa deje s otvorenou Bránou - podľa doterajších zistení aktivácia nevydrží dlhšie ako 38 minút, preto všetci čakajú na uplynutie tejto doby. Keď ale aktivácia pokračuje ďalej a trvá viac ako 39 minút, mjr. Carterová konštatuje, že to je skutočne problém, a pustí sa do zisťovania príčiny. Pri následnej kontrole otvorenej Brány jeden z technikov prehlási, že kondenzátory majú o 1% viac energie, ako bolo dovtedy pozorované, preto Carterová nariadi diagnostiku. Počas nej sa na kontrolnom monitore objaví nepatrná zmena energie, ktorá sa po zvýšení citlivosti merania prejaví ako pravidelná anomália. Toto sa jej nepozdáva, preto nariadi ďalšie zvýšenie citlivosti merania a zistí, že cez Bránu stále prichádza slabá energia. Dôsledkom toho je skutočnosť, že po nejakom čase sa kondenzátory úplne nabijú a potom Brána vybuchne.

Teal´c zabezpečuje pohreb svojej ženy. Po pohrebe sa rozpráva so synom o tom, ako veril, že Apofis je boh - a ako zistil, že nie je. Na druhý deň za nimi príde ďalší vzbúrený Jaffa s varovaním, že Zem bola napadnutá Anubisom. Bra´tac sa domnieva, že vie, odkiaľ tento útok pochádza, a nakoľko Anubis nemá v područí veľa planét, ľahko to môžu overiť. Urobia tak a túto planétu nájdu. Keďže jej Brána je nedostupná, musia tam letieť Alkeshom. Na túto misiu je rozhodnutý za každú cenu ísť aj Rya´c.

V Oblasti 51 je X-302 znovu pripravená na let, tak sa s ňou O´Neill a Carterová vyberú skontaktovať Asgardov a požiadať ich o pomoc pri vypnutí Brány. Jonas sa snaží vysvetliť Hammondovi, že naqadria je pri zaťažení nestabilná, a preto nebude možné otvoriť hyperpriestorové okno. O´Neill a Carterová vykonávajú predletovú kontrolu. Štart prebehne hladko, o chvíľu sa dostanú do vesmíru, ale na aktiváciu hyperpriestorového okna je potrebná určitá vzdialenosť od atmosféry. Po kontrole prístrojov Carterová aktivuje okno, ale X-302 pri pokuse vletieť do neho je autopilotom odklonená nabok. Z riadiacej veže Oblasti 51 dostanú príkaz, aby to druhý krát neskúšali a vrátili sa na základňu, kde bude tento let vyhodnotený.

V SGC sa zíde tím SG1 s Jonasom za účelom analýzy vzniknutej situácie. Doktor McKay, ktorého poslal Pentagon na pomoc, má pesimistecké názory, čo Carterovej očividne nevonia. Carterová doktora McKaya neznáša, preto s ním takmer nekomunikuje. O´Neill sa snaží Carterovú povzbudiť. Znovu sa ozve poplach a po chvíli nasleduje rozsiahly výpadok prúdu. Nakoniec sa cez Bránu prenesie Anubisov hologram, ktorý ľuďom oznamuje, že prichádza a majú sa pripraviť na stretnutie so svojím osudom ..

TO BE CONTINUED...