6x02 - Redemption part 2

Premiéra USA: 14.6.2002
Epizóda: 602
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Tony Amendola (Bra´tac), David Hewlett (Dr.Mckay), David Palffy (Anúbis), Garry Chalk (Plukovník Chekov), Neil Denis (Rya´c).

Bra´tac a Teal´c konštatujú, že posledne vytáčaná adresa je práve tá, ktorú Anubis používa na blokovanie pozemskej Brány. Rya´c sa rozhodne ísť s nimi. V SGC majorka Carterová konštatuje, že otvorenie iris zvýši energiu do Brány desaťkrát, čo skráti čas do výbuchu o polovicu. Generál Hammond sucho konštatuje, že napätie medzi Carterorovu a McKayom iba bráni v objavení spôsobu, ako vypnúť Bránu. Nariadi Carterovej, že musia spolupracovať, inak celá planéta zanikne.

Medzitým sa Bra´tac, Teal´c, Rya´c a Shaq´rel blížia k planéte v maskovanom al-keshi. Planéta je strážená niekoľkými hatakmi, tak sa domnievajú, že sú na tej správnej. Rozhodnú sa využiť prepravné kruhy na povrchu a tak sa tam dostať. V SGC Carterová a McKay uštipačne "konverzujú" a nakoniec Carterová podotkne, že generátor by mal byť nasmerovaný do Brány a nie naopak. Teal´c prikazuje Rya´covi, aby zostal na palube, pretože sa obáva o jeho život. Vtom dostanú zásah, preto Shaq´rel presmeruje energiu do štítov a odštartuje z miesta, kde sa skrývali. Teal´c nakoniec vezme Ry´aca na povrch planéty .

Ihneď po transporte sú napadnutí početnou hliadkou, no všetkých zlikvidujú. Pred Bránou je pripravený generátor EM impulzu. Je uzatvorený ochranný štít, spustený časovač generátora a otvorená iris. Chvíľu po aktivácii generátora sa v miestnosti s Bránou objavia energetické výboje, majorka Carterová sa rozhodne zatvoriť iris, pričom ju jeden z výbojov zasiahne. Je privolaný zdravotnícky tím. Carterová leží na ošetrovni s popálenou rukou, keď za ňou príde McKay - nezáväzným rozhovorom sa McKay snaží zblížiť s Carterovou a tak jej rozpráva o svojom detstve. Nakoniec sa prizná, že ten problém sám nevyrieši a zostáva to na nejakom šialenom nápade Carterovej.

Teal´c, Bra´tac a Rya´c sa postupne prepracujú na kopec, ktorý je nad zariadením, ktoré zabezpečuje trvanie spojenia oboch Brán. Po úvahe "čo ďalej" sa nakoniec Teal´c a Bra´tac rozhodnú podniknúť útok zo zálohy a nájsť tak zraniteľné miesto, ktorým by toto zariadenie vyradili z činnosti.

McKay rezignovane pozerá na Bránu a len čaká, čo sa bude diať ďalej. Pred Bránou stojí Jonas a rozmýšľa. Príde za ním Carterová a chce vedieť, čo tam robí. Jonas uvažuje nad tým, ako sa Brána dostala na svoje miesto, čím privedie Carterovú na dobrú myšlienku dopraviť Bránu mimo Zem. Na veľkej porade to prednesie tímu vedcov, a až generál Hammond tomu dá priechod.

Teal´c a Bra´tac nájdu priechod ku zbrani, ale tam sú zadržaní presilou strážiacich Jaffov. Brána je žeriavom transportovaná na povrch. V brífingovej miestnosti plukovník Čekov oznamuje kompromis - za ďalšiu spoluprácu a technologické podklady k X-302 poskytnú americkej strane formou prenájmu druhú Bránu. Generál Hammond my vysvetľuje, že nič Anubisovi nezabráni tento útok zopakovať aj s druhou Bránou, takže program Hviezdnej brány tým končí.

O´Neill je Carterovou informovaný o možnom probléme s palivom pre X-302. Navyše Brána je náklad 6x ťažší, ako na aký sú motory stavané. O´Neill sa presunie do Petersonu, kde je informovaný o tom, čo všetko museli z X-302 odstrániť, aby sa váha vyrovnala a na to, aby sa X-302 dostala s Bránou do vzduchu, museli ju pripevniť na 747. Rya´c sa nakoniec potme dostane k Jaffskému táboru. O´Neill sa oddelí od Jumba. Všetko ide vcelku dobre, o nakoniec zistí, že má problém s jedným motorom a preto bude musieť zapáliť raketový motor skôr ako vo vypočítanej výške - čo nakoniec spôsobí, že spadne späť na Zem. V SGC už neveria, že sa im podarí Bránu dopraviť tak ďaleko od Zeme, aby jej výbuch nespôsobil žiadne škody. Počas transportu zajatcov je skupina napadnutá al-keshom, ktorý riadi Rya´c. Teal´c a Bra´tac sú oslobodení.

Ako O´Neill padá k Zemi, vysloví myšlienku, či by sa nedal použi hyperpohon. Toto sa nejako snažia využiť Carterová aj McKay, ale až keď Jonas pripomenie nestabilitu naquadrie, využijú to obaja na nový nápad - skutočne počas pádu otvoriť okno na jednu sekundu, čo by premiestnilo X-302-ku s Bránou niekoľko miliónov kilometrov od Zeme. To sa samozrejme nezaobíde bez preprogramovania X-302ky. Okno sa podarí aktivovať, O´Neill sa katapultuje a X-302 do neho vletí - Brána vybuchne približne 5 miliónov kilometrov od Zeme. Jedna z pozorovacích stíhačiek hlási vizuálny kontakt s padákom - O´Neill je v poriadku.

Rya´c sa pokúša pomocou zbraní al-kesha zlikvidovať Zbraň . Niekoľko výstrelov zasiahne ochranné pole a niečo v jeho vnútri. V tej chvíli sa Brána vypne - Rya´c to využije na niekoľko ďalších výstrelov priamo na Zbraň, ktorú tým zničí. V SGC konečne vládne uvoľnenie a dobrá nálada, teda až na to, že prišli o Bránu, McKay a Carterová sa konečne zblížia, generál Hammond "balí" a chystá sa ísť do zálohy, keď sú všetci zavolaní do riadiacej miestnosti - a z vysielačky sa ozve Teal´c. Oznámi im, že Zbraň, ktorú použil Anubis, bola zničená. Do SGC privezú Bránu, ktorá pa rí Rusom - výmenou za doláre a plány na X-302 a X-303 ... a miesto v SG1. S čím O´Neill nesúhlasí a povie Hammondovi, že už má nového člena vybraného - Jonasa.