7x03 - Fragile Balance

Premiéra USA: 27.6.2004
Epizóda: 703
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Michael Welch (mladý Jack), Carmen Argenziano (Jacob Carter - Selmak), Michael Shanks (hlas Thora).

Do základne sa dostala osoba, ktorá chce vidieť majora Carterovú. Tá prichádza do cely kde je táto osoba a vidí tam 15 ročného chlapca. Ten o sebe tvrdí že je plukovník O´Neill.

Najprv mu nikto neverí ale keď vie všetko o tom ako bol Daniel povznesený, i to tom ako Teal´c užíva Tretonin začnú zvažovať možnosť že hovorí pravdu. Doktorka Fraisrová porovnáva jeho dna s dna plukovníka a podľa jej zistení sú úplne rovnaké až na malú abnormáliu. Chlapec tvrdiaci o sebe že je O´Neill hovorí že si iba ľahol spať a ráno sa zobudil takýto. Doktorka dostáva od generála Hammonda úlohu urobiť ešte ďalšie testy a zatiaľ tím ide s malým O´Neillom do jeho bytu. Tu má chvíľkové zvláštne zdanie a hovorí že buď sa mu v noci zdal sen, alebo ho navštívil skutočne asgard.

Daniel a Teal´c hned zacínajú zistovat informácie o rôznych únosoch ludí a zistujú že podobných bola neuveritelne vela, a idú teda obehávat ludí s podobnými skúsenostami. Carterová dostáva zatial od generála povolenie viest breafing o F-302, pretože nechce aby ho viedol 15 rocný O´Neill. Ten je na to strašne naštvaný, ale nemá na výber. Sam teda prednáša na breafingu a piloti nechápu ako to že tam nie je plukovník ked Sam bola v stíhacke iba na mieste druhého pilota. Vtedy je pocut s chodby obrovský hluk - malý O´Neill sa snaží dobit dnu, ale stráže ho chytili. Sam im hovorí aby ho pustili a púšta ho na breafing, napriek pociatocnému zacudovaniu pilotov malý O´Neill zacne prednášat o boji F-302 s nepriatelskými Alskeshmi.

Doktorka Fraisrová zistila že chlapcovi sa mení jeho bunková štruktúra - umiera. Daniel a Teal´c vypočúvajú veľké množstvo unesených ľudí a všetci majú rovnaké spomienky ako malý O´Neill a tiež ich uniesol asgard. Jediný rozdiel je v tom že ani jeden z nich za noc neomladol, iba boli zajatý na asgardskej lodi. Do sgc prichádza Jacob Carter aby navrhol O´Neillovi možnosť byť zamrazený do stázi Tok´rov. Ten odmieta, potom si žiada čas na rozmyslenie počas ktorého utečie so základne.

Jacob skúma anomáliu v dna malého O´Neilla a zisťuje o čo v skutočnosti ide - je to klon. Asgardi vytvorili klon plukovníka O´Neilla a ten potom transportovali dole do jeho domu. Čoskoro ho aj sg1 nachádza, od osoby u ktorej O´Neill kupováva návnady sa dozvedajú kde rád chytáva ryby a tam ho nájdu. Vysvetľujú mu situáciu a v sgc je vymyslený plán. Malý O´Neill ide do svojho domu, ľahne si a do ruky dostáva zakňaktel. Sam, Daniel a Teal´c sú pri dome a čakajú. Zrazu je O´Neillov duplikát transportovaný na asgardskú loď. Leží pod zariadeným s divnými svetielkami - vtedy k nemu prichádza asgard, duplikát po ňom strieľa zo zakňaktelu.

Dole bol do svojho domu transportovaný z lode skutočný O´Neill v tej chvíli ako išiel hore duplikát. Nechápe čo sa stalo, ale čoskoro je kompletná sg1 transportovaná duplikátom na loď. Zobudenému O´Neillovi vysvetľujú že je to jeho klon a prichádzajú k zajatému asgardovi. Volá sa Locki a hovorí o tom ako kedysi bol hlavným genetickým inžinierom asgardskej najvyššej rady. Lenže bol zo svojej funkcie odvolaný a teraz sa tajne vrátil k Zemi aby mohol pokračovať v svojich pokusoch - veril že O´Neill je chýbajúci medzičlánok, ktorý potrebuje vymierajúca rasa asgardov. Lenže nie je a pokus sa nepodaril. Duplikát upozorňuje na to že umiera a tím privoláva Thora. Ten sa čoskoro objavuje.

Thor sa veľmi omlúva za nepríjemnosti, ktoré Locki spôsobil. O´Neillovi sa ho podarí presvedčiť aby jeho klon zachránil, Thor ide teda zmeniť jeho dna ... O´Neill vezie chlapca do školy, ten si to chce prežiť ešte raz. Napriek tomu ako ho O´Neill nechápe a upozorňuje ho na to že ide do gympla ten si nedá povedať a chce to skúsiť ešte raz.