7x13 - Grace

Premiéra USA: 16.1.2004
Epizóda: 713
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Damian Kindler
Hosťujúci herci: Carmen Argenziano (Jacob).

Prometeus letí hyperprostorom späť na Zem. Keďže pred nedávnom mala loď s hyperpohonom menšie problémy, teraz má počas svojho letu prestávky. Počas posledného vyskočenia z hyperprostoru sa loď ocitne blízko zaujímavej hmloviny. Zrazu k lodi prilieta ďalšia loď, oveľa väčšia ako Prometeus. Loď nabíja zbrane a keďže je jasné, že je o moc silnejšia Prometeus sa schová do hmloviny, aby unikol strelám. Lenže aj druhá loď ide do hmloviny.

Prometeus dostáva zásahy, Sam sa pokúša niečo opravovať. Keď sa konečne dostanú mimo striel nepriateľskej lode Sam ide opravovať jedno poškodenie, keď sa mykne loď, Sam narazí hlavou do steny a stratí vedomie. Keď sa preberie nasleduje veľký šok - na celej lodi je sama, nemôže nájsť jediného člena posádky. Okrem toho je zranená a začína byť veľmi zúfalá čo bude robiť.

Ešte raz prejde celú loď, ale nikoho nenájde. Skúsi loďou pohnúť, prípadne nahodiť hyperpohon, ale ani jedno nejde - kvôli hmlovine, v ktorej loď uviazla a nejako ruší rôzne funkcie lode. Myslí si, že sa posádke podarilo nejako uniknúť, čiže by ju mohol ísť niekto zachrániť. Preto si prerozdelí jedlo, vyráta, že jej vystačí na dlhšie ako tri mesiace. Ale jej zranenie sa zhoršuje, a ako je Sam na lodi dlhšie sama, začína byť veľmi zúfalá. V jednej chodbe uvidí zrazu malé dieťa - dievča, ktoré si vyspevuje pesničku a snaží sa jej prihovoriť, keď tam Sam príde už nikoho nevidí.

Postupne má stále väčšie vidiny, vidí Daniela, Teal'ca, nakoniec aj jej otca. Vidina jej otca sa s ňou rozpráva či je skutočne šťastná s tým čo robí. Sam sa so svojimi vidinami rozpráva, aj keď si uvedomuje, že tam nikto nie je. Malé dievčatko sa s ňou snaží stále komunikovať. Zúfalá Sam vymyslí plán - vypustí z určitých častí lode vzduch - aby sa posunula mimo hmlovinu. Tento plán sa nepodarí a Sam začne znovu prepadať zúfalstvu.

Na Zemi sa snažia Prometea nájsť, ale nedarí sa žiadnemu tímu. Sam má na lodi ďalšie vidiny, dokonca aj Jacka O´Neilla. Nakoniec s malým dievčatkom začne komunikovať, pochopí, že to je asi spôsob ako sa s ňou snaží hmlovina komunikovať. Zisťuje, že dievča sa volá Grace a teda hmlovina nebude len nejaký obyčajný útvar vo vesmíre, ale niečo živé. Potom Sam prichádza na spôsob ako loď z hmloviny dostať - podarí sa jej okolo Prometea vytvoriť veľkú bublinu a loď sa dostáva von.

Po tejto akcií sa pokúsi urobiť pokus - kontaktuje nepriateľskú loď, sľubuje, že im pomôže sa dostať von, ale chce aby oni jej vrátili posádku. A naozaj zrazu je posádka z druhej lodi transportovaná na Prometea, Sam vytvorí bublinu cez obe lode, čiže aj veľká loď sa dostáva von. Potom dodržiavajú svoju časť dohody - miznú preč a Prometeus môže pokračovať v ceste na Zem.