7x22 - The Lost City, part 2

Premiéra USA: 19.3.2004
Epizóda: 722
Napísal: Brad Wright a Robert C. Cooper
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: William Devane (Prezident Hayes), Jessica Steen (Doktorka Weirová), Tony Amendola (Bra'tac), David Palffy (Anúbis), Ronny Cox (Viceprezident Kinsey).

V sgc sa antické vedomosti v Jackovy začínajú prejavovať. Začína občas používať antické slová, Daniel v jeho tajničke nájde názov Proclarush Teonas, myslí si že ide o názov planéty kde je Stratené mesto Antikou. Neskôr sa mu podarí zistiť že tento názov znamená aj adresu brány, no keď ju idú vytočiť Sam z databázy zistí že už sa o to pred dvoma rokmi pokúšali, že brána je asi zasypaná. Na Chulaku Teal´c a Bra´tac zoženú od mladého Jaffu Ronana loď, a ten jedinú podmienku za ňu chce, že poletí s nimi.

Na Zemi generál Hammond hovorí s prezidentom Haysom, ktorý ho nenechá odísť do dôchodku. K Zemi prilieta flotila Anúbisových lodí, ale vyditeľne vysunie len tri, a čaká čo budú na Zemi robiť. Tí na lode ale neútočia, lebo mu nechcú ukázať že nezískali zbrane Antikou. Na lodi S Bra´tacom a Ronanom predá Jack Sam velenie, ktorá mu povie že jej to prikázal generál Hammond. Letia dosť pomaly, preto Jack sa rozdohne upraviť motory. Dôjdu na planétu, ktorá bola cieľom, ale na povrchu nevidia nič iné iba lávu. No v tom objavia malú kupolu. Nasadia si antiradiačné obleky, a kruhmi idú dole do kupole. Tu vidia antickú architektúru, ale všetko zničené, veľmi staré. Až vzadu nájdu ovládacie kreslo, Jack si naň sadne a nad hlavami im ukáže najprv mapu vesmíru, potom slnečnej sústavy, až nakoniec ukáže Zem, tam na Antarktídu povie "Terra Atlantis subo glacius". S toho sg1 zistí že stratené mesto, ktoré hľadali je pod ľadom Antarktídy.

Na lodi Ronan sa ukáže ako Anúbisov špeh, zaútočí nečakane na Bra´taca, ale nepodarí sa mu ho zabiť, lebo ho bodne tam, kde si myslí že má symbionta, ale nevie že on používa tretonin. Bra´tac odpovedá, a po malom súboji Ronana zabíja. Sg1 zoberie zdroj energie, ktorý Jack vytiahne, a uteká preč, lebo celá základńa sa rúti. Bra´tac stihne aktivovať kruhy, a ich odtiaľ transportuje na loď. Vydávajú sa na cestu späť na Zem, Jack montuje nejaké záhadné zariadenie.

Na Zemi sa najprv hologram Anúbisa vyhráža v Bielom Dome prezidentovi, keď nechce kapitulovať zaháji útok. Lode začnú ničiť strategické cieľe na planéte, lietadlové lode, a krížniky. Významné osobnosti idú na stanovisko Alfa, má ísť aj viceprezident Kinsey, ale vo chvíľi keď mali ísť vypadne v sgc elektrina, zruší sa aktivácia bráni. Doktorka Weirová nariadi ručné zariadenie Iris, čo zachráni Zem pred atómovou bombou, alebo niečim ešte horším. Kinsey chce prebrať velenie nad sgc, ale prezident Hayes ho vyhodí so svojho úradu viceprezidenta.

Loď s sg1 sa vynorí s atmosféry tesne nad Antarktídou, pilotovanie prevezme Jack, a naviguje ich rovno k južnému pólu planéty. Anúbis si malú loď všimne, a posiela armádu aby ju zničila. Loď sa zastaví, zariadenie, ktoré robil Jack začne roztápať lad, útočiace Anúbisove bojové klzáky a Alkeshe sa približujú k lodi. S opačného smeru prilietajú ďalšie lode - lode Zeme F302. Začína bitka, loď s sg1 prichádza brániť generál Hammond na Promethovy. Sg1 sa kruhmi dostane do cez dieru v lade. Ocitnú sa na základni pripomínajúcu tú na Teonase. Idú priestormi, uvidia komoru, pri ktorej sa Jack zastaví so slovami "domata". Nájdu také isté kreslo ako na Teonase, Jack k nemu zapne zdroj (ZPM), v tom kruhmi sa do nutra dostávajú Anúbisovy Trubci, ktorých útok odvracia Sam, Danie a Teal´c.

Cieľom celej paľby materských lodí je Prometheus, ten letí s pozície, keďže už nemusí chrániť loď, smeruje k Anúbisovej hlavnej lodi. Štíty Promethea zoslabujú, loď ide byť každú chvíľu zničená, tak generál Hammond nariadi smer kurzu na Anúbisovu loď, aby vybuchla s Prommetheom. Jack dole aktivuje zbraň Antikou, presnejšie tisície žltých striel, ktoré začnú vyletovať na povrch a nič nepriateľské lode. Jeden hatak padá za druhým, generál nariadi odklonenie Promethea z dráhy, hlavný prúd striel zasiahne Anúbisovu loď, ktorej odídu štíty, a loď aj s Anúbisom vybuchne. Celá nepriateľská flotila bola zničená, oslavujú víťazstvo, zatiaľ čo dole Jackovy ubúdajú sily, dá zo seba "domata ", sg1 ho dá do tej komory pri ktorej to povedal. Jack hovorí "aveo amacus" čo v antičtine znamená zbohom.

Sg1 si v tej chvíľi uvedomí že toto nemôže byť stratené mesto Atlantída, ale kde je naozaj ostáva veľkou záhadou.