8x01 - New Order , Part 1

Premiéra USA: 9.7.2004
Epizóda: 801
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci:   Torri Higginson (Dr.Weirová), Patrick Currie (replikátor Piaty), Kira Clavell (Amaterasu), Steve Bacic (Camulus), Gary Jones (Walter Harinman), Vince Crestejo (vládca Yu).

Jack O´Neill zachránil Zem pred obrovským Anúbisovym útokom, ale aj tak po dlhej dobe ostáva zamrazený dole v Antarktíde. Daniel, Sam a Teal´c plánujú akciu na Jackovu záchranu, ale doktorka Weirová akciu nechce dovoliť, lebo boli zamrazené všetky stargate operácie, kvôli vyjednávaniu o antarktickej dohode. Sg1 sa preto snaží skontaktovať s asgardmi, čo by mu nemohli vymazať pamäť ako naposledy, ale oni neodpovedajú. Sg1 chce ísť za nimi do galaxie Othala, kde by asgardi mali monitorovať situáciu s replikátormi, ale dr.Weirová nechce akciu za žiadnych okolností pripustiť.

Nakoniec ju Sam prehovorí na to že bude môcť s Teal´com poletieť na nákladnej lodi, ktorú upravil O´Neill s antickými vedomosťami. Daniel musí zostať na Zemi. Sam a Teal´c teda odletia, zatiaľ čo sgc dostane správu od goalda Camulusa, píše že zo Zemou sa chcú stretnúť vládci sústavy na rokovaní. Pripravia pre nich neutrálne územie, kde ich skontroluje tým, ktorý keď potvrdí že sú neozbrojení ich pustí na Zem. Tu bola dr. Weirová poverená rokovaním s vládcami, Daniel jej vysvetľuje ako to chodí medzi vládcami sústavy, a na čo si má dať pozor.

Sam a Teal´c na nákladnej lodi dorazia do sústavy Othala, ale okamžite ako vídu z hyperpriestoru ich začne vťahovať čierna diera, uvidia že Halino slnko sa zrútilo v čiernu dieru. No tesne pred výbuchom lode sú transportovaní Thorom na jeho loď. Ten vysvetľuje že slnko zrútili, aby zničili planétu s replikátormi, lebo že bolo iba otázkou času kedy ľudskí replikátori sa dostanú k zariadeniu na dilatáciu času. A práve pomocou tohto zariadenia sa im teraz podarilo prekonať gravitáciu čiernej diery, a pred výbuchom planéty na lodi z blokov replikátorov utiekli z planéty. Vystrelia po Thorovej lodi projektil z replikátorov, ktorý prerazí trup. Sam a Teal´c hneď idú so zbraňami na miesto, a v tej chvíli je Sam transportovaná preč. Teal´covi sa podarí zničiť všetkých replikátorov na lodi čo našiel. Loď replikátorov vstúpi do hyperprostoru, Thor ju prenasleduje.

Na zem prídu traja zástupcovia vládcov sústavy: Camulus, Amaterasu, a vládca Ti. Chcú aby im Zem pomohla poraziť Baala, ktorý skôr ako oni odhalil Anúbisove tajné základne, a ovládol super-vojakov, ktorých vytvoril Anúbis. Hovoria že ak Zem nezakročí, tak že Baal postupne ovládne a zotročí všetky chránené planéty, lebo si myslí že asgardi už nie sú schopní ich naďalej chrániť.

Na lodi replikátorov Sam nachádza Piateho, ktorý je naštvatý za to ako ho opustila. Mučí Cartrovú za to ako ho opustila, a nechala na planéte. Thor chce zničiť replikátorskú loď tým že svoju loď blízko replikátorskej v hyperpriestore zničí, a že výbuch by mal zničiť obe lode. Ale jeho plán nevyšiel, lebo jeden replikátor ostal na Throvej lodi, a získal prístup k ovládacej konzole. Vyzerá to tak že už nič nezabráni replikátorom k dostatiu sa k asgardskej domovskej planéte.

Vládci sústavy chcú zemi ponúknuť za zničenie Baala hyperpristorové motory, ale tá chce za to všetky Baalove územia - presne ako systém, ktorý funguje medzi vládcami sústavy. Tý sú jej ponukou urazení a odchádzajú. Daniel dešifroval tajnú správu, ktorú im odoslali ostatní, a to že k Zemi sa blíži goauldská materská loď, a bude tu do hodiny.

TO BE CONTINUED...