8x08 - Covenant

Premiéra USA: 27.8.2004
Epizóda: 808
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Charles Shaughnessy (Alec Colson), Tom O'Brien (Brian Vogler), Kendall Cross (Julia Donovanová).

Alec Colson, bohatý šéf firmy Colson Industries vystupuje v televízií so svojím prejavom. Hovorí, že sa rozhodol odhaliť dlho utajovanú skutočnosť - mimo našej planéty existuje mimozemský život a pred niekoľkými mesiacmi bol na Zem dokonca veľký útok. Preto vyzýva vlády všetkých štátov, ktoré sú do toho zapletené, aby to do 24 hodín potvrdili, inak on príde s usvedčujúcimi dôkazmi.

V sgc riešia situáciu a je jasné, že Colson musí byť zastavený, pretože táto informácia sa nemôže dostať na verejnosť. Do jeho firmy teda prichádzajú Sam a Daniel, snažia sa mu to odhovoriť. Lenže on si nedá povedať - hovorí, že občania demokratických krajín si zaslúžia vedieť pravdu. A ukazuje na svojom počítači zábery goaldského hattaku, Anúbisových lodí a dokonca aj Prometea. Tieto dôkazové fotografie vyhotovili satelity, ktoré vlastný jeho firma.

Do 24 hodín sa k tomu nevyjadruje žiadna vláda, Alec Colson teda vystupuje znovu na verejnosti. Predvádza skutočný dôkaz, že mimo Zeme existuje život - jeho spolupracovníci privádzajú pred zvedavých novinárov živého asgarda. Ten sa tam ukáže na chvíľu a je odvedený preč. V sgc tím rieši čo ďalej, podľa Thora na Zemi žiadny asgard nie je a okrem toho Colsonov asgard sa zdal Danielovi trochu prázdny. Na porade s Jackom o situácií sa dozvedajú, že za 5 minút musí ísť na stretnutie s prezidentom. Nikto nechápe ako to chce stihnúť až kým sa tam neobjaví Thor.

Za Colsonom prichádza Brian, jeho spolupracovník a hovorí mu, že všetko zrazu zmizlo - asgard, počítače, proste všetky materiály. Nikto to nechápe ako mohlo zmiznúť toľko zabezpečených vecí. V tom čase na má na rozkaz nadriadených Sam rozhovor v televízií. Rozpráva o tom, že podobné veci ako ukázal Colson sa dajú urobiť veľmi pokročilou technológiou a ukáže tam aj asgarda, ktorý nakoniec od toho Colsonového prehovorí. (Thora).

Po interview sa dozvedá, že Colsonove lietadlo malo ťažké pristátie - niekto sa ho pokúsil zabiť. Brian prehovára Colsna aby to už všetko nechali tak, keď sa im usilujú o život, bojí sa čo bude ďalej. Lenže Colson to nechce vzdať. Vtedy je transportovaný preč do sgc. Ocitá sa vedľa Sam, tá mu ukazuje bránu ... Šokovaný Colson teda vidí ako to je a Sam ho berie cez bránu na základňu alfa. Ukazuje mu základňu a i niečo s použitým mimozemskej technológie - stíhačku F-302. Dokonca mu ponúkne, že sa v nej môžu preletieť. Počas letu opäť riešia či je skutočne rozumné povedať svetu a o niečom takomto. Pretože ako Sam hovorí, väčšina ľudí by asi nechcela žiť pod sústavným tlakom hroziaceho zničenia. Lenže počas debaty to Alec Colson prirovnáva k situácií keď má niekto rakovinu a má len pár dní života. On by to chcel vedieť, pretože by tieto posledné dni života urobil čo najvýznamnejšími ...

Po návrate do sgc sa všetci dozvedajú o finančných problémoch jeho firmy, o tom ako boli odhalené chyby v jeho účtoch. Alec to nechápe, nevie ako sa to mohlo stať. Keď sa vracia do firmy baví sa s Brianom, teda mu hovorí, že musel nejaké veci falšovať, pretože sa to už nedalo zvládnuť, furt musel niečo naprávať. Skoro rozplakaný sa Aleca pýta či si naozaj myslí, že by ho to nechali prezradiť svetu. Hovorí mu o Spoločnosti (The Trust), ktorý by to nikdy nedovolili, aby bolo vyzradený niečo čo je aj ich tajomstvom.

Čoskoro prichádza do sgc telefonát, v ktorom sa dozvedajú o smrti jeho spolupracovníka Briana. Sam prichádza do jeho firmy a objavuje Aleca s pištoľou v ruke. Začne sa s ním rozprávať. Alec sa viní s jeho smrti, nevie si predstaviť čo bude robiť ďalej. Sam mu hovorí, že zamestnanci firmy budú v poriadku a on by nemusel ani ísť za finančné podvody do väzenia. Keď nechápe Sam ho presviedča aby sa nechal zmiznúť a to dokonca mimo Zeme. Colson príma a Sam ho víta v svojom svete.