8x10 - Endgame

Premiéra USA: 18.9.2004
Epizóda: 810
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Brandy Ledford (Zaren), Mark Gibbon (M´Zel), Rob Lee (major Pierce), Gary Jones (seržant Walter), MPeter Bryant (Hoskyns).

V sgc počas noci zmizne brána. Nikto nechápe ako je to možné. Daniel vyšetruje dvoch technikov, ktorý boli vtedy v kontrolnej miestnosti, ale tí si nič divné nevšimli, proste brána zmizla. Jack to musí vysvetliť prezidentovi a čo je horšie, nevie čo mu povie ako dôvod. Sam však pozerá a na zázname z kamery k bráne príde niečo ako asgardský transportný paprsok a ten ju zoberie. Keďže vylučujú možnosť, že bránu mohli zobrať asgardi, tak pravdepodobne je za tým Baal, ktorý získaním vecí po Anúbisovi sa dostal aj k jeho transportnej technológií.

Teal´c je mimo Zeme, keďže sa mu nedarí kontaktovať Zem prichádza na stanovisko Alfa. Prichádza teda tam, a keď zistí, že ani tam nič nevedia o situácií na Zemi, tak teda odchádza na ďalšiu planétu Jaffov. Prejde cez bránu a hneď vidí niekoľko mŕtvych Jaffov a iba jedného živého - svojho priateľa, ktorý pred chvíľou prišiel. Hovorí, že je to divné, všetci zomreli - ukazuje mu aj dedinu plná mŕtvych Jaffov.

Počas vyšetrovania Sam objavuje anomáliu, ktorá sa objavila dva dni pred zmiznutím brány. Na videu z pred dvoch dní je vidieť ako jeden muž inštaloval niečo divné na bránu. Tým teda zisťuje čím viac informácií o tomto mužovi, všetko je v poriadku okrem toho, že posledný deň je nezvestný. Podľa teórie, ktorú má Sam ten muž mohol dať na bránu zameriavacie zariadenie, aby brána mohla byť lokalizovaná a transportovaná, pretože podobne musí veci zameriavať aj Prometeus a ten kto ukradol bránu to mohol urobiť podobne.

Keď bol na bráne zameriavač vykazovala istú anomáliu, pomocou satelitu bola nájdená budova, ktorá vykazuje podobnú. Prichádza tam teda zásahová jednotka, Daniel a Sam. Komplex je preskúmaný, vnútri sú nájdené fľaše so smrteľným roztokom. Zrazu sa objaví nejaká skrývajúca osoba, začne strieľať a pred tým ako je zneškodnená stihne poškodiť tie fľaše. Keďže sa im nič nestane dávajú roztok preskúmať. Je to jed proti symbiontom, vo forme aerosólu, čiže je ho možné raketami posielať cez bránu.

Daniel a Sam teda idú do oblasti 51, kde chcú vidieť goaldskú ruku, ktorá ostala po Userevovi. Idú k nej s jedným vedcom s oblasti 51 a ten tvrdí, že ruka je v poriadku. Sam neverí, preto ju preskúma, ale všetko vyzerá byť v poriadku. Odchádzajú teda preč. Lenže vedec je sledovaný a keď sa príde stretnúť so záhadnou osobou sú prepadnutí. Tá osoba uteká, jediná ho dobehne Sam, omráči ho a chytí vec čo mal v ruku - zrazu je transportovaná na loď po Userevovi, kde je hneď zneškodnená.

Daniel vyšetruje zmiznutie Sam, vypočúva toho vedca z oblasti 51. Ten nechce hovoriť, nakoniec ho Daniel k rozprávaniu prinúti až vtedy keď povie že vie o jeho 2 miliónoch na bankovom účte. Rozhovorí sa, rozpráva ako došiel na to ako sfunkčniť goaldskú ruku, ako urobiť spúšťač k asgardskému transportnému zariadeniu. Takto objavil loď na obežnej dráhe a čoskoro ho navštívili ľudia zo Spoločnosti a musel spolupracovať. Daniel zisťuje že aj teraz by bol schopný goaldskú ruku sfunkčniť, Daniel ho teda o to žiada.

Teal´c sa aj so svojím priateľom vracajú na stanovisko Alfa. Je im jasné, že takú spúšť mohol spôsobiť len jed na symbiontov, preto vinia s tejto akcie Tok´rov. Preto sa rozhodnú ísť na jednu planétu, kde pôsobí agent Tok´rov. Síce ich od toho veliteľ stanoviska Alfa odhovára, nedajú si povedať a idú tam. Po prejdení bránou sú hneď zajatí a dovedení pred vládcu. Tok´ra ich dá vypočuť a Jaffov verných Baalovi posiela preč. Nechápe ako mohli byť takí blbí a prísť, pretože teraz by mali byť vydaný Baalovi. Lenže oni chcú vysvetlenie k útokom na 3 planéty plné Jaffov, Tok´ra hovorí, že o ničom takom nevie, že Tok´rovia to určite nemohli byť.

Sam sa preberá na Usirevovej lodi, kde sú dve osoby zo Spoločnosti, práve sa pripravujú na odpal rakety cez bránu na ďalšiu Baalovu planétu. Napriek jej odhováraniu dajú do rakety jed, vytočia bránu a posielajú raketu preč. Na planéte kde je akurát Teal´c preletí bránou raketa. K agentovi Tok´rov, ktorý akurát vypočúva Teal’ca a jeho priateľa priletia Jaffovia oznámiť čo sa stalo. Lenže všetci na planéte zomrú, jediný prežíva Teal´c vďaka tomu, že užíva tretonin.

Prometeus skenuje oblasť, sektor za sektorom, ale stále nemôže maskovanú loď objaviť. Daniel dostáva teda opravenú Usirevovu ruku a pripravuje sa na transport na orbitu, na loď. Transportuje sa s cieľom vyradiť maskovanie lode a jej hyperpohon. Spustí to a ocitne sa na mostíku lode kde akurát nikto nie je. Okamžite vyraďuje maskovanie a snaží sa niečo zistiť v lodnom počítači. Posádka napriek snahe Carterovej ide vypustiť ďalšiu raketu. Prometeus objavuje loď, plukovník Pendergast si žiada povolenie od generál O´Neilla o paľbu. Ten chce dať Danielovi ešte nejaký čas, pretože verí, že sa mu podarí deaktivovať hyperpohon. To sa mu ale nepodarí, pretože je omráčený a privedený k Sam.

Raketa je už skoro pripravená k odpáleniu, vtedy sa aktivuje zvonku brána. Daniel a Sam využívajú situáciu, napriek tomu že majú zviazané ruky sa im podarí zhodiť oboch zo Spoločnosti na zem, vtedy sa cez vysielačku ozýva Teal´c, Daniel mu dáva vedieť, že potrebujú pomoc. Teal´c prechádza bránou, jedného zabíja a druhý je omráčený. Keď má Sam konečne voľné ruky Sam zisťuje, že loď ide skočiť do hyperprostoru. Plukovník Pendergast si opäť žiada rozkaz na streľbu. Sam pripevňuje na bránu zameriavacie zariadenie a vo chvíli keď loď skáče preč je sg1 aj s bránou transportovaná na Prometea.