8x12 - Prometheus unbound

Premiéra USA: 28.1.2005
Epizóda: 812
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala), Don S. Davis (generál Hammond), Ellie Harvie (Dr. Nováková), Eric Breker (plukovník Reynolds), Gary Jones (Walter), Morris Chapdelaine (Tenat).

Daniel sa snaží presvedčiť Jacka, aby ho pustil na misiu do Atlantídy. Jack v žiadnom prípade nesúhlasí. Prídu do Jackovej kancelárie, kde nájdu generála Hammonda. Ten im oznamuje, že velí misií do Atlantídy a berie zo sebou Daniela. Po tomto milom prekvapení prichádza na druhý deň Daniel na palubu Prometea. Tam sa zvíta z generálom, ktorý mu vysvetľuje, že neváhal využiť túto príležitosť - ako nielen posielať vojakov do akcie, ale ako do nej sám ísť.

Počas letu vysvetľuje Daniel aká môže byť situácia v Atlantíde. Po tomto breafingu sa zoznamuje z doktorkou Novákovou, odborníčkou na rôzne technológie ako hyperpohon. Tá naznačuje, že situácia tímu v Atlantíde môže byť zlá a je neisté v akom stave ich nájdu. Okrem toho má veľkú šťikútku, ktorej sa nevie zbaviť. Zrazu po zaznení signálu dobehne Daniel na mostík, na ktorom loď prijíma núdzové volanie. Generál Hammond rozhodne, že to overia.

Prometeus príde k Al-keshu a nákladnej lodi. Z Al-keshu išlo núdzové volanie, preto sa tam transportuje tím plukovníka Reynoldsa. Na Prometea sa zase odtiaľ transportuje obrnený vojak - jeden z tých, ktorý slúžievali Anúbisovi. Ten postupne omráči a transportuje na Al-kesh celú posádku okrem Daniela, ktorý sa najprv ukryje. Potom zaútočí na vojaka zbraňou, ktorá by ho mala zabiť, ale je to bez účinku, Daniel je omráčený.

Keď sa preberá, tak vidí, že loď sa dala do pohybu, začne sa z tým vojakom rozprávať, ale nedostáva žiadne rozumné odpovede. Nakoniec vyjde najavo, že je to žena - Vala, ktorá mala oblečenie toho vojaka na sebe. Chce od Daniela kódy, informácie ale ten jej ich odmieta dať. Daniel sa môže zajatý len prizerať ako smeruje z loďou niekde do neznáma.

Posádka Prometea na Al-keshi nemôže nič robiť pretože loď má vyradený hyperpohon. Jediné riešenie je zobrať kryštály z nákladnej lode - ale v tom je problém, pretože tá loď nemá podporu života. Generál Hammond rozhodne, že tam pôjde on a zoberie kryštály. To sa mu nakoniec podarí, ale prežije len vďaka tomu, že keď odpadne pri kruhoch po neho príde plukovník Reynolds. Loď začína sledovať Prometea.

Daniel sa nenápadne oslobodí, ale potom si to Vala všimne a začne bitka. Počas tej obaja niekoľko krát schytajú, nakoniec keď to už vyzerá, že Daniel je úplne zničený, tak vytiahne zakňaktel a Valu omráči. Tá sa preberá vo väzení. Daniel ale nemôže zmeniť kurz lode a ona mu nechce dať nové kódy. Loď pristane na planéte o ktorej Vala Danielovi povedala, že tam žijú jej ľudia. V skutočnosti tam ale nájde dvoch pašerákov naqadahu. Zrazu začnú na Prometea strieľať goaldské klzáky, Daniel omráči pašerákov a uteká do lode. Prinúti Valu aby odomkla systém.

Loď štartuje a strieľa po útočiacich klzákoch. Prichádzajú aj Al-keshe a štíty lode začínajú poriadne klesať. V tom, ale priletí Al-kesh s posádkou Prometea a ten zničí posledných útočníkov. Posádka sa vracia na loď. Analyzujú sa škody a je jasné, že let do Atlantídy nie je reálny - loď má poškodený trup. Zrazu je počuť poplach - Vala utiekla z väzenia a transportovala sa na Al-kesh. Kým je zamierený jej hyperpohon je už preč. Daniel iba konštatuje, že je naozaj dobrá.