8x13 - It´s good to be king

Premiéra USA: 4.2.2005
Epizóda: 813
Napísal: Michael Greenburg, Peter DeLuise, Joseph Mallozzi, Paul Mullie
Réžia: Joseph Mallozzi
Hosťujúci herci: Wayne Brady (Trelak), Tom McBeath (Maybourne), Nancy Sorel (Garen)

Zem dostáva od Tok´rov informácie, že Baalova vojna s ostatnými vládcami sústami vrcholí. Tí nie sú podľa očakávania odolávať supervojakom, ktorých ovládol od získaním Anúbisových území. Takisto sa dozvedeli, že vládca sústavy Aron sa vracia na planétu, kde pred dvomi rokmi vysadili istého Harryho Maybourna, kedysi pracujúceho pre tajnú NID. Keďže mu hrozí mučenie a nakoniec smrť tím sa ho rozhodne ísť varovať. Po prechode planétou sú na nich namierené kuše prostého obyvateľstva. Ľudia ich privádzajú pred svojho kráľa Arkona - tím pozerá na Arkona, kráľom týchto ľudí nie je nikto iný ako Harry Maybourne.

Ten sa čuduje, prečo s sg1 neprišiel aj Jack. Pre tím je ale oveľa prekvapivejšie to, že Maybourne sa stal kráľom. Všetci ľudia ho oslavujú. Tím ho varuje pred útokom goalda Arona, no kľudný Maybourne hovorí, že o tom vie. Tento útok totiž predpovedal, takisto ako ja príchod sg1. Tí nechápu, čo za blbosti trepe lenže ľudia potvrdzujú, že kráľ Arkon je veštec. Po naliehaní sg1 o vysvetlenie ich Maybourne zoberie k starému Antickému monumentu. Ide o veľké skaly a na nich vytesané udalosti. Maybourne vysvetľuje, že tieto udalosti vyryl nejaký Antik, ktorý cestoval v čase. Cestoval, zaznamenával udalosti a niektoré z nich sa dokonca ešte ani nestali - cestoval teda aj do minulosti. Sam hovorí, že nikdy sa nepodarilo dokázať, že Antikom sa cestovanie v čase skutočne podarilo, Maybourne jej teda hovorí, že tu má dôkaz.

Daniel študuje Antické nápisy a potvrdzuje slová Maybourna o tom ako istý Antik cestoval časom v lodi a podľa Daniela by tá loď mohla byť niekde ukrytá na planéte. Tím teda prehľadáva oblasť okolo Antických nápisov. V momente keď Sam dáva rozkaz ukončiť pátranie nachádza Teal´c loď. Prichádza aj Sam a Daniel. Nikto nič také nevideli, ale hneď im je podľa designu jasné, že ide o loď Antikov. (Puddle jumper). Vstupujú do lode, okrem veľmi zaujímavého vybavenia nachádzajú v strede aj jedno veľké divné zariadenie, ktoré by podľa Sam mohlo slúžiť na cestovanie v čase. To pre istotu odpojí.

Na planétu prichádza generál Jack O´Neill, pretože na ovládanie lode je potrebný antický gén. Sadá si do lode a začína sa sústrediť na naštartovanie lode. To sa mu síce na chvíľu podarí, ale potom vypadne energia. Ani druhý pokus nie je o nič viac úspešnejší. Jack teda navrhuje celú loď dať odpáliť. Pri východe z lode sú obkľúčený ľuďmi z planéty. Tí na nich mieria kušami, pretože sa dozvedeli o tom ako presviedčali ich kráľa Arkona na odchod z planéty. Po vysvetlení situácie sa ich podarí prinútiť aby zložili zbrane a spolu idú do dediny.

Tam tím presvedčí Maybourna aby sa ľuďom priznal. Ten ľuďom hovorí o nebezpečí, ktoré hrozí a dokonca sa prizná aj k tomu, že nie je veštec a všetky svoje proroctvá prečítal z antických nápisov. Preto skladá korunu so slovami ako ľudí klamal. V tom sa ale ozýva jedna z osôb z dediny a pýta sa či aj návrh na mlyn a kopec podobných vynálezov, ktoré ich naučil sa dočítal na nápisoch. Hovorí, že nie a za skandovania "kráľ Arkon" si dáva opäť korunu na hlavu.

Teal´c vidí skrytý pri bráne ako je aktivovaná a ako ňou začali prechádzať Arkonovi vojaci. Tím má teda odrezanú návratovú cestu z planéty. Skrytý tím v dedine vidí ako prichádza malá skupinka Aronových Jaffov a pripravuje dedinu na príchod vládcu sústavy. Sam a Jack sa dostávajú späť do jumperu, Sam sa podarí nahodiť energiu a Jackovi sa podarí vzlietnuť. Letia v jumperi nad planétu a zachytávajú blížiacu sa materskú loď. Tá sa priblíži na dohľad. Po Jackovej snahe myslieť na zbrane do materskej lode Arona vyletia dva antické drony, tie zasahujú kľúčové systémy lode a tá vybuchuje.

Dole na planéte Jaffovia objavujú prezlečeného Teal'ca a Daniela, ale tým sa podarí ubrániť, Teal´c zabíja prvého Aronového muža a dedina kráľa Arkona je nakoniec zachránená. Pri odchode Jack pripomína Maybournovi, že stále ak by chcel sa môže vrátiť na Zem. Ten ale nechce opustiť svojich ľudí a svoje ženy...