8x16 - Reckoning part 1

Premiéra USA: 25.2.2005
Epizóda: 816
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Tony Amendola (Bra'tac), Carmen Argenziano (Jacob Carter), Cliff Simon (Baal), Gary Jones (Technik), Samantha Banton (Baalov vojak), Mel Harris (Oma Desala), Isaac Hayes (Tolok), Jeff Judge (Aron), Dean Aylesworth (Starý Anubis), Rik Kiviaho (Nový Anubis), Vince Crestejo (vládca Yu), Kevan Ohtsji (Yuho prvý muž), Michael Shanks (hlas Thora).

Na rokovanie vládcov sústavy je prinesená Samantha Carterová. Bola prichytená blízko miesta v lodi. Tá je pred nich privedená a keď má kľaknúť na kolená sa jej ruka zmení na meč, ktorý vrazí do hrude vládcu Yu.

Sg1 je na palube hattaku, na Jaffskej misií. Keď sa loď spriatelených Jaffov neobjavuje v čas, Sam navrhuje stiahnutie. Teal´c a Bra´tac o tom nechcú ani počuť. Čoskoro sa približuje hattak, ale nereaguje na volanie. Preto všetci očakávajú, že to bude loď Amaterasu. Loď začne strieľať a jej zásahy sú mimoriadne účinné. Naopak zbrane hattaku s sg1 sú úplne neúčinné. Posádka začne utekať ku kruhom na lodi. Teal´c začuje známy nepríjemný zvuk - z chodby oproti sa vynorí obrovské množstvo replikátorov. Pri ústupe sg1 je Daniel transportovaný preč.

Do sgc prichádza Jacob (otec Sam) a oznamuje, že replikátori zahájili masívny útok proti vládcom sústavy. Jackovi ukazuje zariadenie, ktoré zobral bez súhlasu najvyššej rady Tok´rov, toto zariadenie ukazuje goaldské lode v galaxií. Na týchto lodiach sú vysielače Tok´rov. Keď je loď zničená, alebo obsadená replikátormi vysielač prestane fungovať. Aj v momente keď sa na mapku galaxie Jack a Jacob pozerajú zmizne asi desať lodí Baalovej flotily. Vtedy prichádza cez bránu sg1 - bez Daniela. Vysvetľujú Jackovi čo sa stalo, a Sam si myslí, že Daniela uniesol jej duplikát, kvôli Danielovým znalostiam, ktoré mu mohli ostať z doby keď bol povznesený.

Teal´c a Bra´tac hovoria, že veľa Jaffov z odboja prichádza opäť na strany goaldov, pretože príchod replikátorov berú ako trest. A ak sa galaxiu podarí zachrániť goaldi si určite pripíšu podiel za záchranu galaxie a bude definitívny koniec jaffského odboja a myšlienok na slobodu jaffov. Teal´c sa neskôr o tom opäť rozpráva s Bra´tacom a hovorí, že má nápad. Ak chcú aby Jaffovia boli naozaj slobodný treba dobiť chrám na Dakare, chrám kde začalo celé jaffské zotročenie.

Sam je transportovaná Thorom na jeho loď a spolu skúmajú zvyšky ruky duplikátu Sam. Thor sa rozhodne tieto zvyšky oživiť a nadviazať spojenie s ostatnými replikátormi, aby sa im podarilo zistiť kód, ktorý ich robí imúnnymi proti disruptoru. Spojenie je nadviazané a nakoniec sa kód podarí objaviť. Zbraň je teda modifikovaná a asgardská loď hneď skáče do hyperpohonu, aby mohli zbraň vyskúšať. Vyskočia v kúte galaxie kde je malá flotila hattakov, už obsadených replikátormi. Asgardská loď vystrelí a prvá loď je neutralizovaná - zbraň funguje. Druhá loď replikátorov vystrelí, asgardská loď opätuje paľbu - neúspešne. Replikátori sa už stihli prispôsobiť novým úpravám. Asgardská loď preto poškodená rýchlo skáče preč.

Po návrate na orbitu Zeme Thor hovorí Sam, že zlyhávajú hlavné systémy na lodi, pretože sa na jej ocitlo dosť replikátorov. Preto jej hovorí, že ju transportuje do sgc sa skúsi odísť s loďou čím ďalej od Zeme. Sam nestíha ani namietať a už sa ocitá oproti kreslu generála O´Neilla. Popíše Jackovi situáciu. Ten pred tým akurát s Jacobom opäť pozoroval vývoj boja Baalovej flotily proti replikátorom. Teal´c a Bra´tac už odišli zháňať jaffov na útok na Dakaru. Jacob pri pohľade na mapku a miznúce Baalove lode navrhuje aby mu navrhli zmenu stratégie, pretože podľa Jacoba Baal bráni príliš veľké územie a čoskoro replikátori ovládnu celú galaxiu ak to nezmení.

Daniel je na palube lodi replikátorov. Zrazu sa ocitá na planéte podobne tej kde sa ocitol po tom čo bol povznesený. Prichádza k nemu Oma Desala. Šťastný Daniel, že vidí osobu ktorá ho povzniesla sa s ňou začne rozprávať aj keď nechápe čo tam robí. Tá mu hovorí, že stále je na palube lodi a práve sa mu duplikát Sam prehrabáva v mysli. Preto prišla ona, aby mu pomohla. Hovorí mu, že replikátor postupne nájde informácie čo hľadá a potom už Daniela nebude potrebovať. Ona teda prišla aby ho pripravila na cestu.

Teal´c a Bra´tac presvedčili niekoľkých jaffov a s 3 hattakmi vyrazili k Dakare. Tá sa síce nachádza uprostred Baalovho územia, ale keďže ten bojuje s replikátormi nemala by byť veľmi chránená. Podľa očakávaní sa nad planétou nachádza len jedna loď, planéta je čoskoro dobitá, veľa Baalových jaffov sa vzdáva bez boja. Bra´tac ale pripomína, že oveľa väčší problém bude chrám a planétu udržať.

Do sgc prichádza červia diera a pred bránou sa objavuje hologram Baala. Prichádzajú k nemu Jack a Jacob. Baal najprv všelijako rozpráva o boji s replikátormi, až kým sa ukáže, že potrebuje pomoc. Jack si ale z neho ešte robí srandu, nepristúpi na Jacobov návrh o navrhnutí zmeny taktiky. Znechutený Baal mizne.

Daniel sa stále rozpráva s Omou, keď jej začne rozprávať nejaké divné veci. Jej to divné nepríde, jemu áno. Hovorí, že skutočná Oma by reagovala aspoň trochu inak. A toto je len ďalší spôsob ako sa hrabať v jeho mysli. Miesto Omy sa tam objavuje replikátor Sam. Hovorí mu, že má pravdu, ale vôbec to nevadí. Pretože získala čo chcela - mávne rukov a pred Danielom je obraz istého chrámu - chrámu na Dakare. Replikátor hovorí, že tam sa nachádza jediná zbraň v galaxií, ktorá je schopná ju zničiť. Zem je opäť kontaktovaná Baalom. Jack sa dozvedá od Baala, že ide dobiť späť Dakaru. Ale chce aby ľudia zo Zeme tam išli pred ním, a zničili zbraň, ktorá sa tam nachádza. Ide o zbraň schopnú zničiť replikátorov a dokonca aj všetok život v tejto galaxií. Jack nechápe o čo mu ide. Baal hovorí, že vie o niekom kto by prežil aj aktivovanie tejto zbrane. Jack začína chápať, napriek jeho žiadosti aby mu Baal nehovoril to meno mu ho Baal povie - ANÚBIS!

TO BE CONTINUED...