8x17 - Reckoning part 2

Premiéra USA: 25.2.2005
Epizóda: 817
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Carmen Argenziano (Jacob Carter), Tony Amendola (Bra'tac), Cliff Simon (Baal), Eric Breker (Colonel Reynolds), Gary Jones (Technik), Isaac Hayes (Tolok), Jeff Judge (Aron), Dan Shea (Siler), Emy Aneke (Baalov Jaffa).

Jack rieši so Sam a Jacobom hrozbu akú by predstavovala zbraň na Dakare, ak by sa dostala do rúk Anúbisa. Lenže Sam upozorňuje na to, že ani nevedia kde na Dakare zbraň je, preto ju bude treba najskôr nájsť. Spolu s otcom (Jacobom) odchádza Sam na Dakaru. Na Dakare preskúmavajú antické nápisy na chráme. Lúštia ich aby sa mohli dostať k zbrani, ktorú majú na rozkaz generála Jacka O´Neilla zničiť.

Teal´c, Bra´tac a ďalší jaffovia z odboja vymýšľajú na palube ich hlavného hattaku stratégiu. Nakoniec sa rozhodnú schovať za mesiac a druhú stranu planéty všetko okrem dvoch hattakov. Daniel je stále na palube lodi replikátorov, kde duplikát Sam skúma jeho myseľ. Presviedča Daniela na spoluprácu, ponúka mu všetky znalosti vesmíru, jediné čo chce je to, aby jej otvoril svoju myseľ a ona aby sa mohla pohrabať v jeho podvedomí. Daniel samozrejme odmieta.

Sam a Jacob stále skúma antický nápis, lenže ten nedáva veľký zmysel. Medzitým senzory jaffských lodí detekujú, že Baalova flotila sa približuje, ale našťastie oveľa menšou rýchlosťou ako by mohlo - čo znamená, že Baal im dáva čas na to aby mohli zničiť zbraň pred tým ako tam príde. Sam zistí, že nápis na chráme je určitá šifra, a treba pootáčať kruhy, ktoré sú v rámci nápisy. Ich pootáčaním sa mení význam slov. Postupne sa podarí otočiť správna kombinácia a zrazu sa chrám zatrasie, stena s nápisom sa zdvihne a otvorí sa pred nimi ďalšia miestnosť.

V tejto miestnosti nachádzajú zariadenie, ktoré určite vyrobili antikovia. Je jasné, že ide o tú zbraň a Jacob (+Selmak) po skúmaní usudzuje, že s jej zničeným by sa malo počkať. Podľa neho by je zbraň postavená na princípe rozkladania vecí na základné elementárne čiastočky, čiže funguje podobne ako disruptor proti replikátorom. To znamená, že zbraň by sa dala podobne nakalibrovať ako disruptor a použiť len na zničenie replikátorov. Hrozilo by ale, že replikátori by sa po prvom výstrele stali pre ďalšie odolný, čiže Sam ako jediné riešenie vidí jednou strelou zbrane zničiť všetkých replikátorov na raz. A jediný kto dokáže aktivovať všetky brány v galaxií je Baal.

Baalova flotila sa približuje k Jaffom. Teal´c ho kontaktuje a hovorí mu o možnosti, ktorú mu sprostredkovala Sam. Čoskoro sa v miestnosti s antickou zbraňou objavuje hologram Baala. Po dohode so Sam jej dáva inštrukcie ako brány aktivovať naraz. Potom Sam s Jacobom kalibrujú zbraň na podobnú frekvenciu ako má disruptor. Ide to veľmi pomaly a opäť napriek veľkej nevôle Jacoba pomáha aj Baal.

Duplikát Sam sa stále snaží získať čo najviac informácií z Danielového podvedomia. Sľubuje mu, že ak jej pomôže nenapadne Zem a jemu tiež neublíži. Daniel odmieta a čoskoro na to prichádza do sgc neplánovaná červia diera. Počítače v sgc prestávajú fungovať, z brány sa otvára Iris a cez bránu na Zem prechádza obrovské množstvo replikátorov. Generál O´Neill nariaďuje vyprázdniť priestor brány, postupne sa uzatvárajú jednotlivé sekcie sgc, pretože replikátori sú nezastaviteľný. S prezidentom a generálom Hammondom nariaďuje zhodenie atómovej bomby na komplex sgc, pretože autodeštrukcia sa dostala už do rúk replikátorov.

V tom sa Jack od plukovníka Reynoldsa dozvedá, že v jednej sekcii sgc ostal zablokovaný Siler a jeho tím. Obaja sa teda vracajú, nechajú vybuchnúť dvere za ktorými vyviazli a vyvádzajú ich odtiaľ von. Po ceste chodbou sa objavujú replikátori, Jack a Reynolds ich neúnavne likvidujú. K Dakare prilieta ďalšia obrovská flotila goaldských lodí. Ide o lode replikátorov, ktoré napádajú Baalovu flotilu, Teal´c dáva rozkaz aby jaffovia útočili na lode replikátorov. Veľká loď replikátorov pristáva na Dakare, z nej vychádza veľké množstvo replikátorov, približujúcich sa aby sa dostali k zbrani v chráme.

Duplikát Sam vedie ďalší rozhovor s Danielom o znalostiach vesmíru. Vtedy jej Daniel chytí ruku - víta ju v jeho svete. Pretože kým ona sa vŕtala v jeho hlave, tak on bol v jej. V tom momente sa všetci replikátori zastavujú, ich lode tiež nič nerobia. Jack a Reynolds v sgc sú tiež prekvapení týmto ich zamrznutím, ale pokračujú ďalej v ich likvidovaní. Lenže toto netrvá dlho, replikátori sa čoskoro začínajú hýbať, duplikát Sam opäť prevzal kontrolu nad Danielom. Daniel precitá vnútri lode replikátorov - prichádza k nemu duplikát Sam a keď sa k nej Daniel priblíži sa jej ruka premení na meč a Daniela prebodáva.

Jacob dokalibroval zbraň na Dakare. Spúšťa ju. V tej chvíli sa vytočí brána a aktivované sú všetky hviezdne brány v galaxií. Aj na Chulaku, P3X-758, či Zemi. Z vrcholu chrámu na Dakare vyšľahne modrý záblesk. Aktivovaná zbraň a jej vysteľ likviduje všetkých replikátorov na Dakare, okolitých lodiach, cez brány prechádza na všetky brány v galaxií. Na Zem prejde zásah tiež, replikátori v sgc sú zničený.

Baal vyzýva jaffov aby sa vzdali, lenže miesto toho vidí ako veľké množstvo jaffov na jeho lodi na neho mieri zbraňami. Neostáva mu nič iné ako transportovať sa preč. Veľké množstvo jaffov sa pridáva na stranu odboja - jaffovia konečne získavajú slobodu, pripravujú pevné stráženie planéty a chrámu.