8x19 - Moebius part 1

Premiéra USA: 18.3.2005
Epizóda: 819
Napísal: Joseph Mallozzi, Paul Mullie, Brad Wright a Robert C. Cooper
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Don S. Davis (General Hammond), David Hewlett (Rodney McKay), Colin Cunningham (Major Davis), Robert Wisden (Major Samuels), Georgia Craig (Sabrina).

Sam v sgc predstavuje novú loď - Daidala. Daidalos je oveľa vyspelejšia ako Prometeus, pretože mimozemské technológie boli do lode pridávané už počas jej stavby, nie až po dokončený. Tím sa teší, že teraz keď boli zničený replikátori a zvyšný vládcovia sústavy už bez jaffov nemajú žiadnu moc, tak tým pádom by všetci mohli navštíviť Atlantis. Vtedy niekto zavolá Danielovi - ten sa dozvedá smutnú správu - zomrela Cartrine Langfordova.

Daniel sa teda objavuje na jej pohrebe a po prejave ho navštevuje neter Cartrine. Tá mu veľmi ďakuje, nechá mu amulet, ktorý Daniel kedysi Catrine vrátil. Neter mu ešte povie, že Cartrine mu nechala ešte pár vecí, ktoré mu čoskoro pošle. Do sgc Danielovi prichádza neskutočné množstvo vecí - celá osobná zbierka Catrine. Študuje teda materiály, ktoré mu zanechala a zrazu priletí do rokovacej miestnosti za unudeným Jackom. Oznamuje mu, že našiel ZPM. Podľa jednej starej knihy sa nachádzalo pred 5000 rokmi v Egypte, kde slúžili na obradné účely goaldovi Raovi.

Oblasť je preskúmaná, ale zpm nie je nájdené. Celá oblasť bola preskenovaná na žiarenie, ktoré vysiela zpm, pokiaľ je v ňom aspoň nejaká energia. Nespokojný Daniel ale hovorí, že síce nevedia kde je zpm teraz, ale vedia kde bolo kedysi. Sam s tým nesúhlasí, Daniel presviedča, že je to jediná možnosť. Jack nechápe o čom hovoria. Daniel navrhuje použiť stroj času a vrátiť sa do Egyptu do roku 3000 pred narodením Krista.

Celý tím je v puddle jumperi na obežnej dráhe Zeme. Jack začína myslieť na posun, Sam presmeruje energiu do stroja času. Celou loďou prejde vlna a pri pohľade na inú hviezdnu oblohu je jasné, že skok sa podaril. Jumper pristáva na púšti a tím sa preoblečený za Egypťanov vydáva k pyramídam. Daniel zistí, že ďalší deň je audiencia u goalda Ra. Na audiencii sú svedkami ako Ra dáva zabiť jedného z poddaných za to, že priniesol nevhodné dary. Jack už dáva ruku na zbraň, ale Sam mu jasne vysvetľuje aké by to malo strašné následky. Raovi jaffovia napriek tomu prinesené dary odnášajú - tím zisťuje, ktorým smerom je pokladnica.

Po audiencii omráčia jeho jaffu, Teal´c sa za neho preoblečie. Čoskoro prichádza z pokladnice aj s zpm v ruke. Vracajú sa k jumperu a zrazu vidia veľký problém - v noci bola piesočná búrka a maskovanú loď zasypalo. Okolo tohoto zaujímavého útvaru je asi 25 jaffov a hneď je jasné, že späť sa už nebude dať dostať. Daniel navrhuje dať zpm do hroby, ktorá bola preskúmaná asi mesiac pred odletom.

Niečo viac ako osem rokov neskôr. Daniel Jackson momentálne vyučuje angličtinu. Tu k nemu prichádzajú muži z armády vo veci štátnej bezpečnosti. Niečo podobné sa stane aj Samanthe Carterovej, muži z armády neuspejú iba u Jack O´Neilla, ten s nimi odmieta ísť. Daniel a Sam sa zoznamujú v sgc kde sa im predstavuje generál Hammond. Ukazuje im video z kamery, ktorá bola nedávno nájdená v istej egyptskej hrobke. Ešte väčší šok je pre nich to keď sa uvidia na videu, rozprávajú o tíme sg1, bráne, cestovaní v čase a popisujú tam misiu do minulosti - a hovoria, že ak našli túto kazetu v inom čase ako mesiac pred ich odletom tak sa niečo v časovej línií pokazilo a treba to napraviť.

Daniel pomáha preložiť tabuľku, ktorú tam tiež našli. Zistil, že keď bránu doteraz nenašli, tak ju už nenájdu, pretože ju Ra asi zobral, keď odišiel zo Zeme kvôli veľkému povstaniu. Medzitým archeológovia našli loď - v ktorej pravdepodobne tím sg1 vykonal svoju cestu do minulosti. Sam a Daniel ju prezerajú a zisťujú, že v lodi je aj konzola na zadávanie brány. Okrem toho sa im predstavuje doktor Rodney Mckay, ktorý riadi jej výskum. Keďže Daniel z prekladov tabuľky zistil, že druhá brána je v Antarktíde, tak Sam potom porovnala malé zemetrasenia, ktoré nastali pri pokuse aktivovať z lodi - jumperu bránu - všetky tieto zemetrasenia vychádzali v Antarktíde s toho istého miesta.

Druhý deň ukazuje generál Hammond Sam a Danielovi niečo čo je pre nich úplne úžasné. Veľký žeriav spúšťa do Cheyenskej hory hviezdnu bránu. Generál im veľmi ďakuje za účasť na projekte a hovorí, že môžu ísť. Oni nechápu, vysvetľujú mu, že majú byť predsa tím, lenže generál je neoblomný. Pri pohľade na bránu, ktorá sa už skoro dostala dole im začína byť jasné, že ich účasť na projekte skončila.

TO BE CONTINUED...