9x01 - Avalon part 1

Premiéra USA: 15.7.2005
Epizóda: 901
Napísal: Brad Wright a Robert.C.Cooper
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal doran), Bill Dow (Dr. Lee), Matthew Walker (Merlin), Richard Dean Anderson (General Jack O'Neill).

Plukovník Cameron Mitchell prichádza bráne, je to jeho prvý pohľad na toto zariadenie. Tu spomína na bitku nad Antarktídou s Anúbisovou flotilou. A teraz stojí v SGC, aby sa pridal k týmu. V SGC sa udiala veľká zmena, generál Jack O´Neill odišiel, nahradil ho Generál Landry. Cameron Mitchell, ktorý túžil byť v SG1 zistí že sa stal jej veliteľom, ale že všetci starý členovia SG1 tam už niesu. Dostane príkaz vybrať si svoj vlastný tím.

Mitchell sa snaží dať starý tím dokopy, ale zisťuje že Daniel čoskoro odlieta na Daedalovy do Atlantídy, Sam pracuje v oblasti 51, a že Teal´c sa chce venovať vzniku novej Jaffskej vlády. A tak Cameron začína vyberať svoj nový tým, avšak nechce do neho ani jedného z vojakov, či vedcov, ktorých má na výber.

Na návštevu do sgc príde Vala Maldoran. Nesie so sebou antickú tabuľku, ktorá hovorí o poklade antikou na Zemi. Pri preklade tabuľky za Danielom prichádza Vala, a na nič netušiacemu Danielovi hodí okolo ruky jeden náramok, sebe druhý. Hovorí že kedysi tieto náramky ukradla, a že ich spájajú dokopy. Doktor Lee nie je schopný odstrániť Danielovi náramok z ruky. Vala je vo väzení, pri rozhovore s doktorom Lee Daniel odpadáva, takisto i Vala vo väzení. O niekoľko hodín sa obaja preberajú, keď sú obaja v jednej ošetrovacej miestnosti. Na Zem sa vráti Teal´c, a hovorí že o takýchto náramkoch počul, že ich používali goaldi na trestanie, či transport otrokov. A hovorí že ich nevie dať dolu, a Vala povedala že ich nedá dole až kým nedostane svoj spravodlivý podiel z pokladu.

Mitchell oznamuje Danielovi, že kým bol v bezvedomí odletel Daedalos. Nakoniec sa Daniel teda rozhodne skúmať tú antickú tabuľku, a dôjde k zaujímavému objavu. Zistí že tabuľku písal Antik Merlin i to že Merlin bol jedným z Antikov, ktorý sa po obliehaní Atlantisu vrátili na Zem. Daniel zisťuje že poklad by sa mal nachádzať na území Glastonbury v Anglicku.

Vďaka Prometheovy sa darí zistiť že v kopci Glastonbury je veľký priestor. Transportnými kruhmi tam ide teda Daniel, Mitchell, Teal´c a Vala. Tu však nachádzajú iba veľký prázdny podzemný komplex. Tu však nachádzajú veľmi zaujímavú vec - kameň, a v ňom zapichnutý meč. Objavuje sa tu hologram Merlina, ktorý im oznamuje že tým, ktorý majú čistú dušu bude všetko odhalené. Rozdeľujú sa na dve skupiny, a pokračujú v skúmaní podzemia. Tu nájdu dve miestnosti s Antickými hádankami, po vkročení do miestnosti sa za nimi zabuchne vchod, a po chvíli strop miestností sa začne znižovať, a stále viac sa približuje k ich hlavám.

TO BE CONTINUED....