9x03 - Origin

Premiéra USA: 15.7.2005
Epizóda: 903
Napísal: Robert.C.Cooper
Réžia: Brad Turner
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal doran), Bill Dow (Dr. Lee), April Telek (Salis), Steve Park (Harred), Richard Dean Anderson (General Jack O'Neill).

Daniel a Vala nasledujú záhadnú postavu. Táto záhadná postava sa predstaví ako Prior. Prior slúžiaci Ori. Privedie ich na planétu Celestus, na planéte do mesta, o ktorom sa Prior vyjadril ako o meste bohov. V sgc po stabilizovaní životných funkcií Daniela i Vali rozmýšľajú ako odpojiť tieto kamene z komunikačného zariadenia. Generál Landry sa cez Teal´ca snaží zorganizovať v sgc stretnutie s Jaffom Gerekom, ktorý získal absolútnu kontrolu nad Jaffskou najvyššou radou.

Vala s Danielom čakajú v uzavretej miestnosti na Celestuse, Daniel zatiaľ študuje knihu Origin, po chvíli prichádza opäť Prior, ktorému vysvetľujú ako sa dostali do týchto tiel, kto sú a že pochádzajú s planéty Zem. Generál Landry posiela Mitchella a sg-12 na planétu, kde sa len nedávno objavil záhadný muž, hovoriaci si Prior a šíriaci veľmi záhadné náboženstvo.

Danielovi sa nakoniec podarí Priora presvedčiť aby ho zaviedol za tým, ktorý hovorí za svet Ori. Je privedený za predstaviteľom, ktorý mu oznamuje že na miesto odkiaľ prišiel bol vyslaní Prior aby šíril Origin. Daniel sa ho snaží presvedčiť že nie všetci ľudia na Zemi budú chcieť prijať náboženstvo Ori, ale pochopenie sa mu nedostáva a miesto toho sa dozvedá že tí, ktorý nechcú prijať náboženstvo Ori budú zničený. Daniel sa stále snaží obhajovať svoje slová, o tom že nebude vraždiť nevinných ľudí v mene Ori, po chvíli tento hlavný predstaviteľ príde k bráne s ohňom, odtiaľ do neho vletí žltý plameň, a cez neho k Danielovi začne rozprávať jeden z Ori. Tu sa vlastne Daniel dozvedá že Antikovia chránia jeho galaxiu pred Ori.

Na Landryho pozvanie na Zem prichádza Gerek. Landry sa s ním snaží naviazať dobré vzťahy. Počas rokovania sa však Gerek hlavne zaujíma o Priora, ktorý spolu s Mitchellom prišiel na Zem. Gerek ho chce vypočuť, a neskôr i vyzvať.

Daniel a Vala sú privedený späť do dediny, kde sa objavili prvý krát, kde znovu spolupracujú s Phanisom, ktorý im hovorí že má schované i ďalšie artefakty, dozvedajú sa že je medzi nimi i komunikačné zariadenie, cez aké sa sem dostali zo Zeme. Nájdu ho, pripoja kamene, a znovu sú vedomím v sgc. Ale iba na pár sekúnd, prichádza Prior, a znovu sú vedomím vo Verege. Krátko na to sú Daniel a Vala nesený k oltáru na upálenie.

Vo chvíli keď obaja mali v sgc vedomie upozornili ich na návštevníka, preto sa Mitchell hneď postavil že idú zatknúť Priora, ten sa však miesto toho obetueje a celý zhorý. Tesne pred upálením Daniela a Valu zachránil Teal´c a Mitchell, tým že prehodili komunikačné zariadenie Antikov cez bránu, a tým sa odpojili. V sgc Vala odstraňuje náramky, ktorými boli spojený.