9x04 - The ties that bin

Premiéra USA: 5.8.2005
Epizóda: 904
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mulli
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal doran), Bruce Gray (senátor Fisher), Morris Chapdelaine (Tenat).

Daniel sa prichádza rozlúčiť z Valou, ktorá opúšťa sgc, asi o hodinu po jej odchode sa zrúti. Preberie sa, a jeho zdravotný stav sa oveľa zlepší keď sa vráti späť Vala. Puto, neprestalo pôsobiť odstránením náramkov, preto sa snažia dôsjť na ďalší spôsob ako sa toho zbaviť. Rozhodnú sa navštíviť osobu, od ktorej to Vala ukradla, je to starý človek Arlos, ktorý vyzerá že bol do Valy dlho zamilovaný. Nechce prezradiť ako sa zbaviť puta, kým nedostane starý náhrdelník, ktorý patril jeho matke, a ktorý Vala ukradla. Dôjdu za osobou, ktorej Vala predala náhrdelník, ale tá osoba za to chce starú napájaciu cievku, ktorú zase dostala Vala.

Dôjdu do kláštora kde žije človek, ktorému tú cievku Vala predala, ale ten ju nechce dať, lebo cievka tu slúži ako náboženská relikvia. Cievku odovzdá iba vtedy, ak dostane od Valy späť svoju upravenú nákladnú loď. Preto sa všetci vracajú do sgc, lebo Vala hovorí že tú loď už nepôjde získať, lebo tú mám momentálne Lucianská Aliancia. Preto Vala ostáva v sgc, kde robí veľa problémov, okrem znepriemňovania Danielovho života kvôli pripútaniu musí ísť na rokovanie medzinárodnej komisie o programe stargate. Komisia sa rozhodne znížiť rozpočet sgc na jednu tretinu, a chce sa zamerať na stavbu lodí triedy Daedalos. Vala sa s predsedom komisie poháda, a preto v sgc Landry nariaďuje aby našli spôsob ako získať tú loď od aliancie.

Nakoniec sa im darí loď získať, po odstránení dvoch pašerákov naqadahu. Odlietajú s planéty, kde ju získali avšak orbit planéty je plný lodí Lucianskej Aliancie, sg1 a Vale sa darí od planéty utiecť, len vďaka vylepšeniam na lodi. Potom môžu loď vrátiť pašerákovi v kláštore, ten Vale dáva cievku, a tú potom Vala vymieňa za starý náhrdelník Arlosovej matky.

Nakoniec Arlos napriek tomu že mu dajú to čo chcel že im nevie nijako pomôcť, lebo pripútavací efekt by sa mal odstrániť odpojením náramkov, a keďže ešte stále trvá hovorí že to bude následok ich dlhého pripútania, a ten efekt by mal po čase podľa neho zmiznúť sám.