9x05 - The powers that be

Premiéra USA: 12.8.2005
Epizóda: 905
Napísal: Martin Gero
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal doran), Cam Chai (Azdak), Lexa Doig (Dr.Lam), Greg Anderson (Prior).

V jedálni sa Vala rozpráva s plukovníkom Mitchellom, hovorí mu o jednej planéte, ktorú nedávno navštívil Prior Ori. Vala mu hovorí o tom že s ľuďmi na tejto planéte mala dobré vzťahy a že má o planétu veľkú obavu. Sg1 sa teda vydáva na návštevu tejto planéty. Prídu do pyramídy na planéte. Vala nachvíľu odbehne do malej miestnosti, a zrazu sa objaví oblečená ako goaldská kráľovná. Prichádzajúci obyvatelia planéty hneď začnú padať na kolená pred svojou bohyňou.

Tím sa dozvedá že Vala na tejto planéte bola dlho hostiteľkou symbionta menom Quetesh. Lenže potom ako Vale tokrovia symbionta odstránili ostala týmto ľuďom na planéte vládnuť. Daniel Valu presviedča aby obyvateľom planéty povedala že nie je bohyňa, a že vďaka tomu môžu pochopiť i to že Ori nie su pravý bohovia. Nakoniec sa mu ju podarí presvedčiť, lenže hneď po oznámení tejto informácie sa Vala ocitá vo väzení a dozvedá sa že má byť popravená na druhý deň. Mitchell a Teal´c presvedčia Azdaka - najaktívnejšieho z týchto ľudí aby bola Vala súdená. Azdak teda navrhne aby bola súdená súdom Maldoran, Mitchell hneď rozumie že tento súd kedysi na planéte vymyslela Vala podľa svojho mena.

V deň súdu počas preslovu Daniela prečo by Valu mali nechať nažive prichádza Prior Ori. A prihovára sa všetkým práve vo chvíli, keď Daniel rozpráva o rozlíšní toho či niekto je, alebo nie je bohom. Prior rozpráva o tom ako sa Ori chcú podeliť o svoje znalosti vesmíru, avšak Daniel sa svojou rečou snaží aby títo jednoduchý ľudia mu neuverili. Prior odíde, avšak po jeho odchode začnú obyvatelia planéty mať veľmi záhadnú chorobu. Vala ich začne liečiť goaldským liečebným zariadením, avšak počet nakazených stále pribúda. Z sgc je teda poslaní na pomoc lekársky tím, s ktorým ide i doktorka Lam, od ktorej sa tesne pred tým na obede Landry snažil zistiť pár informácií o jej matke. Doktorka prichádza na planétu, snaží sa liečiť ľudí. Nakazeným sa stane i plukovník Mitchell.

Vo chvíli keď situácia vyzerá naozaj beznádejne sa na planétu vracia Prior. To Vala nevydrží príde k nemu a chce aby všetkých uzdravil, a na to po ňom začne strieľať. Guľky priletia k Priorovy a tesne pred ním sa zastavia. Obyvatelia planéty sa začnú klaňať na kolená pred jeho mocou. Prior zakričí "Hallowed are the Ori" (velebení buďte Ori) a sním celá dedina. Z jeho palice vyžiari prenikavé svetlo a uzdraví úplne všetkých. Prior príde tesne k Danielovi a povie mu aby ďalej rozprával čo videl v tento deň.