9x07 - Ex Deus Machina

Premiéra USA: 26.8.2005
Epizóda: 907
Napísal: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Cliff Simon (Baal), Kendall Cross (Julia Donovan), Barclay Hope (Plukovník Lionel Pendergast), Gary Jones (Sergeant Harriman), Peter Flemming (Agent Malcolm Barrett), Sonya Salomaa (Charlotte Mayfield), Chilton Crane, Louis Gossett Jr. (Gerak), Gardiner Millar (Yat'Yir), Simone Bailly (Ka'lel), Martin Christopher (Lt. Marks), Ken Dresen (Alex Jameson), David MacInnis (Agent Williams).

Na Zemi je nájdené telo mŕtveho jaffu. Keďže jaffovia nemajú na Zemi čo hľadať je hneď zahájené vyšetrovanie. Medzitým sa do sgc nasťahováva Sam. Teal´c tvrdí, že podľa symbola išlo o jaffu slúžiaceho vládcovi Yu a tí po smrti svojho pána prešli do Gerekových služieb. Teal´c odchádza z Mitchellom na Dakaru aby zistili o čo ide.

Daniel a Sam nachádzajú nejaké ďalšie stopy. Jaffa bol nájdený vedľa malého mestečka Eddison s firmou Farrow-Marshall, ktorej predstaviteľ záhadne zmizol. Letecká továreň Farrow-Marshall, ktorá tam fungovala bolo pred pol rokom zatvorená. Továreň sa nachádzala kúsok od mesta, práve tam kde sa nachádzal jaffa a čoskoro Daniel zisťuje o ďalšej osobe, ktorá je nezvestná. Prichádza za ženou jedného z nezvestných a tá nechápe čo sa stalo, jej muž často nechodil domov, dala ho sledovať, ale detektív jej dal iba pár fotiek a po dvoch dňoch svoju prácu vzdal. Daniel si tie fotky zoberie.

Teal´c prichádza na rokovanie jaffskej rady, kde akurát riešia spouluprácu s tok´rami. Gerek je zásadne proti, ako Teal´c s Mitchellom prichádzajú Mitchell im povie pár teplých slov o tom, že spolupracovať treba. Hneď na to dostane niekoľko nenávistných pohľadov, po ktorých mu Teal´c vysvetlí, že cudzinec nemá dovolené hovoriť pred radov. Po skončený ide Teal´c za Gerakom na slovíčko. Pýta sa ho na jaffu, Gerek sa samozrejme tvári, že o ničom nevie, keď dostane fotografiu tak hovorí, že ho ani nepozná. Pri ceste späť sú ale zastavený jednou jaffou, tá im hovorí, že odpovede, ktoré hľadajú sa nachádzajú na Zemi.

Tam Sam navštevuje jeden podnik, ktorý má niečo spoločné s Farrow-Marshall, ale od hovorkyne sa vôbec nič nedozvie a okrem toho je ešte aj vyprevadená von. Na budove čoskoro pristáva nákladná loď, s tej sa vyroja jaffovia do budovy. Hovorkyňa spoločnosti pripravuje únik spolu aj - s Baalom. Nasleduje veľká prestrelka medzi ľuďmi a jaffmi, prežije ju akurát jeden zamestnanec, ktorý sa ukrýval pod stolom, vďaka nemu sa potom tím dozvedá informácie.

Generál Landry ukazuje sg1 nahrávku, ktorú zanechal Baal. Rozpráva o tom ako si Zem vybral ako miesto pre svoj dôchodok, sťažuje sa na neustále prenasledovanie. Preto chce pokoj, ak ho nedostane, jedna budova v USA vybuchne, pretože v nej nechal naqadahovú bombu. Na rokovaní je rozhodnuté, že Baal musí byť zneškodnený, najlepšie jedom proti symbiontom. Prometeus nebol zatiaľ schopný senzormy naqadahovú bombu nájsť, preto je odvolaný a poslaný hľadať loď odkiaľ jaffovia chodia na Zem. Mitchell a Teal´c idú na Prometea, Sam a Daniel sa pridávajú do akcie s agentom Berretom s cieľom nájsť a zneškodniť Baala.

Od agenta Berreta sa dozvedajú, že Baal by ma výjsť čoskoro z jedného blízkeho hotela. Celá akcia je pripravená, niekto podobný Baalovi aj vychádza, ale nakoniec je plán odvolaný, pretože Baal je videný inde. Akurát poskytuje v tv interview o jeho pôsobení vo firme Hammel industries. Mitchell a Teal´c spolu s plukovníkom Pendergastom nakoniec hattak jaffov nájdu - na odvrátenej strane mesiaca. S jaffmi sa ale nedá vyjednávať, nechú odísť a Prometeus im nechce prestať blokovať cestu na Zem - situácia uviazne na mŕtvom bode. Teal´c sa teda vracajú na Dakaru, pretože chcú rade povedať, že bola podvedená.

Na Dakare Gerek a jeho jaffovia pokračujú v mučení osoby zo Spoločnosti, od ktorej chcú zistiť kde sa ukrýva Baal. Medzitým na Zemi je nájdený ďalší Baalov úkryt, útok s jedom proti symbiontom je vykonaný. Baal sa o ňom dozvedel a podarilo sa mu pred ním uniknúť a dokonca posiela do sgc video v ktorom hovorí, že v Helsian budovo v meste Seatle je tá naqadahová bomba. Budova je evakuovaná, aj okolie alebo bombu sa stále nedarí nájsť. Keďže vyzerá to tak, akoby naqadah v budove bol všade Sam zistí, že bol pridaný do stien pri stavbe - pretože budova nie je stará. Do výbuchu už veľa neostáva a tak Mitchell vymyslí geniálny plán, ktorý plukovník Pendegast vykoná - transportuje prázdnu budovu do vesmíru a tá vybuchne v bezpečnej vzdialenosti od Zeme.

Teal´c prichádza pred radu a Teal´c hovorí o hattaku pri Zemi, o ktorom rada nevie. Ale ukazuje sa, že situcáia je trochu iná ako sa Teal´covi zdala. Rada o tom všetkom vie, len jemu o tom nepovedali. A čoskoro za Gerekom prichádzajú dvaja jaffovia a tí zo sebou privádzajú - Baala. Po jeho drzích poznámkach je zabitý. Naštvaný Teal´c sa vracia na Zem, kde sa dozvedá od zvyšku tímu, že Baal žije - ten čo ho videl zomrieť bol pravdepodobne len jeho klon. Síce z posdledne´ého miesta Baal utiekol, ale tím tam našiel informácie o klonovaní.

Medzitým inde na Zemi sedí niekoľko Baalových klonov, všetci živý a zdravý a pripravujú sa na ďalší veľký deň.