9x09 - Prototype

Premiéra USA: 16.9.2005
Epizóda: 909
Napísal: Brad Wright a Robert.C.Cooper
Réžia: Will Waring
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal doran), Bill Dow (Dr. Lee), Matthew Walker (Merlin), Richard Dean Anderson (General Jack O'Neill).

Z sgc je kvôli prieskumu planéty vyslaná sonda - v blízkosti tejto planéty bola objavená čierna diera a cieľom je skontrolovať či nejde o ďalší pokus ori o prienik do galaxie. Za sondou sa vydáva sg1, ale brána ich pošle na úplne inú planétu. Po návrate Sam zistí, že na planéte kam sa sonda dostala je nejaká ochrana, ktorá nedovoľuje živej hmote prejsť. Sam sa to ale nakoniec podarí obísť a tím sa dostane na planétu.

Čierna diera je nakoniec len čiernou dierou, ale na planéte sg1 nachádza veľmi zaujímavé laboratórium. Toto laboratórium vyzerá podobne ako to kde goald Nirty robil svoje pokusy, lenže tu sú všetky nápisy po Anticky. Mitchell si všíma komoru, podobnú tej v Antarktíde, kde bol zmrazený Jack. V tejto komore je tiež nejaká postava a kým Daniel skrýkne tak Mitchell stláča tlačidlo - zrazu sa postava rozmrazí a vypadne s komory. Tím túto osobu berie do sgc do opateri dr. Lam.

Doktorke sa podarí stav zaujímavého blonďáka stabilizovať. Podľa prvých vyšetrení vyzerá, že má stavbu a všetko ako Antici. Keď sa peberá dozvedajú sa, že je Khalek a chce ísť domov. Daniel a Sam sa zatiaľ vracajú na planétu s laboratórium, aby zistili na čo slúžilo. MItchell je zatiaľ pri Khalekovi ale moc sa toho nedozvie. Daniel v laboratóriu zisťuje, že patrilo Anúbisovi a i to, že Khalek je niečo ako jeho genetický syn - má všetku Anúbisovu pamäť.

Okamžite po príchode do sgc Daniel všetkých upozorňuje na to, aké nebezpečenstvo Khalek predstavuje. Khalek je pripútaný na špeciálne kreslo a na porade všetci riešia čo s ním bude urobené. Daniel má prekvapujúci návrh - aby sa Khaleka zbavili, pretože predstavuje obrovskú hrozbu. Lenže Richard Woolsey z IOA, ktoré financuje veľkú časť operácií s tým nesúhasí, chce nechať Khaleka nažive, aby mohol byť skúmaný, pretože by mohol byť klúčom k zastaveniu priorov ori.

Khaleka niekoľko krát sleduje aj sám Woolsey, napriek tomu, že Khalek sa už raz pokúsil utiecť. Teraz má aj do mozgu zavedenú špeciálnu kvapalinu, aby nemoihol používať svoje schopnosti. Stráži ho Mitchell a niekoľko vojakov. Keďže držať ho je stále veľké riziko generál Landry napriek hrozbe straty funkcie rozhodne, že Khalek bude prevezený späť a zamrazený na svojej planéte. Vtedy ale dojde opäť Daniel a hovorí, že tam by sa Khalek len viac vyvinul - a to až natoľko, že by došiel až k povzneseniu prirozdenou formou (ako ori), čiže by mu ani nemusel pomáhať žiadny Antik.

Khalek vďaka svojím špeciálnym schopnostiam aj na ďialku počuje rozhovor Daniela a Landryho a okamžite začne konať, pretože chce ísť preč. Dostáva sa s kresla a vďaka svojím schopnostiam zabíja dvoch vojakov, Mitchell je zranený a Woolsey sa len môže cez sklo pozerať ako sa Khalek dostáva do chodby. V celej základni je okamžite vyhlásený poplach, všetci sa snažia ísť po ňom, ale nejak sa nikomu nedarí ho čolen zraniť - guľky pred ním padnú na zem.

Khalek dojde až k bráne, ovládne zadávanie a sám si ju aktivuje. Prejde cez bránu. Hneď po jej vypnutí sa brána opäť aktivuje a prekvapený Khalek ocitá na Zemi - Sam totiž zadala, aby keď je planéta opäť nepríjme živú hmotu ju poslala späť na Zem. Tam po ňom vysterlý Mitchell, ale i Daniel. Daniel strieľal z opačného smeru a keďže Khalek sa sústredil na Mitchell, tak Danielova guľka ho zasiahla. Pre istotu ho ešte dorazia, aby sa už nič nestalo.

Daniel ide po chodbe v sgc a prichádza za ním Woolsey. Hovorí Danielovi, že je mu ľúto čo sa všetko stalo, ľutuje toho ako to dopadlo. Daniel tiež, ale na Woolseyho otázku či by mu mohol odpustiť reaguje negatívne.