9x10 - The Fourth Horseman part 1

Premiéra USA: 16.9.2005
Epizóda: 910
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Cameron Bright (Orlin), Don S. Davis (Generál Hammond), Tony Amendola (Bra'tac), Gary Jones (Sergeant Harriman), Bill Dow (Dr. Lee), Panou (Lieutenant Fischer), Ty Olsson (Colonel Barnes), Julian Sands (Doci), Lexa Doig (Dr. Lam), Louis Gossett Jr. (Gerak), Greg Anderson (Prior 1), Simone Bailly (Ka'lel), Jeff Judge (Aron).

Mitchell a Daniel idú akurtál z basketbalu, keď okolo nich prechádzajú smradlavý Barnes a poručík Fisher. Tí boli na planéte v veľmi nehostynných podmienkach a aj tak to dobre nedopadlo - planéta sa pridala k ori. Na Dakaru prichádza prior a pýta sa či Gerek čítal z knihy počiatku. Gerak číta a po proroctvách, ktoré prior hovorí prisahá, že bude šíriť origin medzi všetkých jaffov.

V sgc na porade predkladá Sam generálovi opis svojej práce - s doktorom Lee vďaka výskumu Khalekovho mozgu pracuje na vývoji zariadenia - zbrani, ktorá by dokázala neutralizovať schopnosti priorov. Generál je potešený, že konečne sa našlo niečo pozitívne na tej situácií s Khalekom. Sam a doktor Lee teda ťažko pracujú, hľadajú frekvencie pri ktorých by malo zariadenie správne pracovať. Medzitým v sgc plukovník Barnes veľmi ťažko ochorie - podľa doktorky Lam ide o chorobu priorov. Okamžite je hľadaný aj poručík Fisher, ktorý bol tiež na planéte. Ten je medzitým na prejave generála Hammonda, na prejav príde ochrana - berú generála, aby nebol nakazený a Fisher ide do karantéry.

Na Dakare dáva Gerek jaffskej rade návrh aby sa náboženstvo ori stalo štátnym a povinným náboženstvomv všetkých jaffov, dokonca aby sa ho povinne učili aj ich deti. Teal´c prichádza na Dakaru, podporiť Bra´taca a všetkých jaffov, ktorý s tým nesúhlasia. Veľa možností ale nemajú, pretože veľa jaffov je naklonených Gerekovmu návrhu, pretože vidia v ori nádej na pokračovanie života po tom, ktorý poznajú. Teal´c a všetci čo sú proti sa stretávajú na Chulaku, aby silou ukázali, že viera sa nedá vnútiť.

Sam pokračuje na vývoji, keď sa pri nej ozve hlas: "už to skoro máš". Prekvapená sa obzrie a vedľa seba vidí malého chlapca. Ten tvrdí, že je Orlin a nemal inú možnosť ako vziať túto podobu. Doktorka ho vyšetrí, nevidí na ňom nič zvláštne, ale keďže Orlin vie neskutočné množstvo vecí o bráne nie je možné, že by nehovoril pravdu. Podobu chlapca vzal na seba preto, lebo starší mozog by neuchoval toľko informácií.

Na porade je Orlin vypočutý a tím oboznamuje s novou skutočnosťou - vysvetľuje im pravdu o ori, že celé náboženstvo počiatku je založené na klamstve. Ori totiž nepovznášajú svojich veriacich, dokonca ani prirov - preto aby sa s nimi nemuseli deliť. Deliť sa o moc, ktorú čerpajú zo svojích veriacich. Všetci sú veľmi prekvapený ako je to možné, Orlin vysvetľuje, že možné to je. A antikovia ho vo vziatí jeho podoby nezastavili podľa neho preto, lebo už asi viacerý úsúdili, že niekto by tú tenkú čiaru mal prekročiť. Potom je Orilin požiadaný, aby pomohol s liekom proti chorobe, ktorú rozšíril prior keď sa dotkol poručíka Fishera pri modlidbe.

Poručík Fisher nemá žiadne príznaky - je len prenášačom, ale väčšina tých čo sa s ním stretli má, od horúčok cez rôzne opuchy a pod. Orlin teda začína pomáhať pri výrobe lieku. Potom sa s ním Sam baví v jedálny, kde je 2-krát rozpráva o svojich citoch k nej a o hnusnom jedle - Sam zisťuje o probléme s jeho pamäťou. Choroba ori sa rozširuje, najprv to bolo niekoľko desiatok ľudí, neskôr stoviek a potom pár tisíc, aj napriek tomu, že Mitchell išiel spolu so špeciálnym tímom po stopách Fishera a dávali do karantény všetkých čo sa s ním stretli.

Všetci jaffovia nesúhlasiaci s ori sa stretli na Chulaku. Nad planétou sa vynorila Gerekova loď. Prichádza na planétu navštíviť jaffov, varovať ich, ale oni sa s ním nechú dohodnúť. Vracia sa na loď, ale nakoniec ich nezničí. Na Dakare za ním opäť prichádza prior. Nadáva mu za ušetrenie životov búriacich sa jaffov. Ale podľa priora ori nechú len slepú poslušnosť a chce mu dokázať ich moc. Telsená schránka Gereka ostane na Dakare, ale jeho vedomie sa prenáša na Celestiu - do mesta bohov ori.

Sam vraví, že s doktorom Leem dokončila zariadenie na neutralizáciu schopností priora. Vysvetľuje Mitchellovi a Danielovi, ktorým tam, pôjdu s týmom ako zariadenie ovládať, a ako asi funguje. Choroba sa rozširuje a počet nakazených v usa presahuje 5000, doktorka Lam varuje, že čoskoro začne pribúdať obrovské množstvo úmrtí.

Mitchell a Daniel s tímom idú zariadenie otestovať na planétu Sodanov, pretože tam by mal prísť prior, ktorý na inej planéte nakazil Fishera. A Orlin potrebuje jeho krv, aby mohol pokračovať vo výrobe lieku. Daniel sa obáva aby Sodania opäť neboli nepriatelský a vôbec sa nemýli - krátko po prechode bránou sú všetci zajatý Sodanmi.

Daniel a Bra´tac vysvetľujú na jaffskej rade nutnosť bojovať a vzoprieť sa ori. Vtedy sa otvoria dvere a zrazu je vidieť osvetleného Gereka. Ten sa stal priorom a hovorí, že je osudom všetkých jaffov prijať počiatok.

TO BE CONTINUED...