9x11 - The Fourth Horseman part 2

Premiéra USA: 6.1.2006
Epizóda: 911
Napísal: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Cameron Bright (Orlin), Jason George (Jolan), Tony Todd (Lord Haikon), Don S. Davis (Generál Hammond), Tony Amendola (Bra'tac), William B. Davis (Prior), Garry Chalk (Chekov), Lexa Doig (Dr. Lam), Louis Gossett Jr. (Gerak), Noah Danby (Cha'ra), Mark Oliver (French Rep.), Kurt Evans (Col. Johnson), Jeff Judge (Aron)

Gerek všetkým na jaffskej rade ukazuje aký veľký dar mu ori dali a ukazuje svoje nové schopnsti. Teal´c im zase rozpráva o antikovi Orlinovi, ktorý prijal na seba ľudskú podobu, aby ľudí varoval pred ori a povedal im, že nepovznášajú svojich nasledovníkov, Gerek mu samozrejme neverí. V sgc preberá situáciu Landry s dr. Lam a Silerom. Dozvedá sa, že vírus sa dostal aj za hranice usa a obáva sa najhoršieho - svetovej pandémie.

Sg1 je zajatá Sodanmi. Do miestnosti kde sú prichádza Jolan a vyzve Mitchella aby s ním išiel za lordom Haikonom. Ten začne Mitchellovi rozprávať ako za Sodanmi prišiel prior a nariadil im zničiť svet, ktorý sa vzoprel ori. Sodani tam išli a plne vyzbrojený. Miesto očakávanej armády našli len jednoduchých otrokov. Nechali ich teda napokoji a išli sa pozrieť na ďalšiu planétu, ktorá sa rozhodla vzdorovať ori - celú planétu vyhladil akýsi záhadný mor. Sodani nechápu ako môžu bojovať s takým silným nepriateľom a teraz keď nesplnili priorovu žiadosť sa im určite pomstí. Mitchell im teda vysvetľuje plán a oni mu s ním pomôžu.

Na Dakare Teal´c a Bra´tac zisťujú, že jaffovia odhlasujú Gerekov návrh, preto sa rozdohnú všetkých, ktorí sa rozhodli odporovať zvolať opäť na Chulak, tentoraz aby bola zvolaná flotila.Gerek nebude mať inú možnosť ako ich ísť znčiť, ale nakoniec si podľa Teal´ca nebude môcť dovoliť obetovať toľkých jaffov.

K Sodanom prichádza prior a tí ho presne podľa plánu lákajú do stredu dediny, k zariadeniu na neutralizovanie priorových schopností. Prior príde až k Haikonovi a nechápe ako to že nepočúvli jeho rozkaz. Vtedy si všimne Mitchella, odhodí dvoch Sodanov, Mitchell zdvihne do výšky a chce vedieť čo týmto sledovali. Medzitým za domom Daniel stláča menič frekvencí - nakoniec sa mu to podarí, Mitchell spadne na zem a priora ľahko omráčia.

V sgc je rokovanie veľkého generálneho štábu, kde sú zástupcovia sgc, ioa, ruska a štátov, ktoré o programe brány vedia. Riešia ako mohlo dojsť k takejto situácií a ako by sa jej dalo predísť v budúcnosti. Lenže generál Landry im vysvetľuje, že situácia je taká vážna, že budúcnosť ani byť nemusí. Potom prichádza generál Hammond, zistiť ako to tam vyzeralo, porozpráva sa s Landrym a takito prichádza pozrieť aj tím sg1.

Na Zemi sa stále rozširuje mor ori, Orlin a Sam pracujú na lieku proti chorobe. Napriek dodaniu krve priora im to ide pomaly, Orlinovi ubúdajú sily až nakoniec nie je schopný na výrobe lieku pokračovať. Keďže veľmi pomohol prichádza mu generál osobne poďakovať a má na neho žiadosť.

Mitchell aj Daniel sa snažia niečo zisťiť od priora, ale nič im nehovorí, okrem svojích obyklích príbehoch a moci ori. Vtedy tam prichádza generál Landry a ide rovno k priorovi. Pýta sa ho na jeho rodinu a všetkých ľudí, ktorých kvôli ori opustil. A hovorí mu že to urobil úplne zbytočne, lebo ori nepovznášajú svojich nasledovníkov. Ale ako by to mohol vedieť? On nie, ale vie to Orlin a ukáže na malého antika stojaceho za priorom. Ten pozdraví Demerusa, tak sa totiž ten prior volá. Orlin mu hovorí, že pozná jeho život, i jeho rodinu a upozorňuje ho na klamstvo ori. Demerus začne rozprávať o dni svetla a temnoti, o dni keď boli stvorený ori.

Počas svojho rozprávania zrazu prior prekoná bariéru, vrhne sa na Landryho, ktorého svojou silou žačne škrtiť. Mitchell priora okamžite zastrelý. Landry sa pýta Orlina na vysvetľenie jeho slov - Orlin mu hovorí, že ori prišli preto do tejto galaxie, aby zničili antikov. Po návrate do sgc sú všetci skontrolovaní doktorkou a tá zisťuje, že jej otec generál Landry je nakazený.

Dve jaffské armády sa stretávajú nad Chulakom. Lodí Gereka je viac, čiže vyzerá to na jasné víťazstvo. S Teal´com sa dohodnú, že sa porozprávajú sami dvaja dole na planéte. Tam Teal´c privádza Gereka až na miesto, kde bola veľká bitka, kde je aj hrob Gerekovho otca. Tam sa v Gerekovi začína prebúdzať napriek tomu, že je už priorom aj jeho jaffská časť. Teal´c mu rozpráva, že je lepšie zomrieť slobodne ako žiť ako otrok.

Generál Landry ledva dýcha, rozpráva sa s Carolyn o mame. Počas tohto rozhovoru prichádza Gerek sprevádzaný Teal´com. Gerek príde na ošetrovňu a po krátkom váhaní buchne palicou do zeme. Výjde svetlo, ktoré prejde celou základňou a vylieči všetkých na základni. Následne sa aktivuje poistka proti zrade, ktorú dali ori do svojich priorov - Gerek zhorí. Následne vďaka uzdraveniu ľudí na základni je vyrobená protilátka, ktorá je podávaná ostatným nakazeným.