9x12 - Collateral Damage

Premiéra USA: 13.1.2006
Epizóda: 912
Napísal: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Anna Galvin (Dr. Reya Varrick), Warren Kimmel (Dr. Marell), Benson Simmonds (Dr. Amuro), Gary Jones (seržant Harriman), William Atherton, Ian Robison (Mitchellov otec), Brian Drummond (Officer)

Plukovník Mitchell sa zobúdza a na rukách má krv. Zrazu sa mu začnú vynárať spomienky na to ako zabil nejakú ženu. Vtedy dnu prichádza stráž, oznamujú mu, že je odsúdený za vraždu. Nechápe čo sa stalo, a oni mu ukazujú mŕtvu ženu ležiacu na podlahe.

O 24 hodín skôr: Tím navštevuje veľmi vyspelú civilizáciu. Tímu je hneď predstavenýž výzkum na špeciálnom pamäťovom zariadení, ktoré dokáže upravovať spomienky. Tím ich upozorňuje na nebezpečenstvá aké to môže priniesť, hlavne keď sa dozvedajú, že pôvodom ide o goaldské zariadenie, ale títo ľudia sú nadšený. Chcú zo zdokonaliť a používať na učenie, výcvik a podobné metódy. A hlavne sa s touto technológiou chcú podeliť.

Na Zemi je generál Landry potešený týmito správami, dáva im pokyn aby naďalej zisťovali čo sa dá a prejavili záujem. Tím sa vracia a je pozvaný na slávnostný banket. Tam sa Mitchell začína viac baviť s doktorou Rey Varrickovej, ktorá patrí k hlavným osobám pracujúcim na projekte. Rozprávajú sa spolu, zbližujú sa. Krátko na to sa doktorka poháda s velvyslancom ich planéty, ktorý veľa komunikovalú s sg1. Hádajú sa, pretože doktorka je veľmi proti militarizácí projektu.

Po tomto rozhovore s doktorka na večierku prestáva cítiť dobre a navrhne Mitchellovi či by ju neodpreval domov. Ten ide veľmi rád. Prichádza k nej domov. Tam s ňou trávi nejaký čas a zrazu sa precitá keď prichádza stráž. Zvyšok tímu sa dozvedá čo sa stalo, nikto to absolútne nechápe a čo je najhoršie Mitchell sa k vražde priznáva - dokonca si na ňu pamätá. Je zrejmé, že mu niekto pomocou toho zariadenia mohol dať svoje spomienky, ale všetkým je jasné, že bude problém to dokázať.

Mitchellovi je navrhnuté, že ho oslobodia ak odíde na Zem. Ale on chce, aby sa zistili čo sa naozaj stalo z doktorkou Varrickovou. Preto sa sg1 podarí presvedčiť dvoch vedcov pracujúcich na projekte kde pracovala doktorka a začnú skúmať spomienku na danú udalosť aby zistili či je pravá. Mitchell musí stráviť niekoľko hodín v ich kresle kde niekoľko krát za sebou vidí spomienku na jej vraždu. O to je šokujúcejší výsledok doktorou - vyzerá to tak, že spomienka je pravá.

Skúsia ešte metódu vyvolania podobných spomienok v živote, aby sa zistili prípadná odchyľka - ďalšia možnosť dokázania nepravosti spomienky. Na prekvapenie Sam aj všetkých Mitchell hovorí, že podobnú spomienku má. Sadne si opäť do ich kresla, pripoja na neho kábliky a vyvolajú mu spomienku ako z lietadla zhodil bombu počas akcie na konvoj nevinných ľudí. Mitchell síce dostal rozkat konvoj zničiť a nevedel, že ide o nevinných ľudí ale pocit viny mu ešte trochu ostal.

Po vyvolaní tejto spomienky je nájdený dôkaz, že spomienka na vraždu je falošná a dokonca sa aj podarí dokázať kto doktorku zabil - jeden z doktorou, ktorý doteraz pomáhali Mitchellovi pri tomto procese. Tento doktor je prekvapený, že ho Mitchell videl v odraze v spomienke, na vraždu si nepamätá. Nakoniec sa ale podarí naozaj dokázať, že to bol on, a aby sa zbavil pocitu viny presunu spomienku Mitchellovi. Tomu je daná spomienka odstránená a potom čo všetko strašné na planéte prežil a po dokázaní viny sa sg1 vracia na Zem.