9x14 - Stronghold

Premiéra USA: 27.1.2006
Epizóda: 914
Napísal: Robert C. Cooper, Martin Gero a Brad Wright
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Tony Amendola (Bra'tac), Cliff Simon (Baal), Reed Diamond (Major Bryce Ferguson), Dakin Matthews (Maz'rai), Yan Feldman (Til'Vak), Veena Sood (Dr. Kelly), Gardiner Millar (Yat'Yir), Simone Bailly (Ka'lel)

Jaffa Maz'rai dáva na rokovaní jaffskej rady návrh aby rada, ktorá je ľahko ovplyvnitelná bola rozpustená a aby bola nahradená volenými členmi. K jeho návrhu, ktorý je hlavne podporovaný Teal´com a Bra´tacom sa vyjadrujú členovia rady. Ka'lel, ktorá dlhú dobu podporovala demokratické myšlienky sa vysloví proti návrhu a nikto nechápe prečo. Potom nastane pauza v rokovaní a Maz'rai ide za Ka'lel zistiť čo sa stalo. Miesto odpovedi je omráčený zak'naktelom.

Cameron prichádza do špeciálnej nemocnice, kde sa používajú aj rôzne mimozemské technológie, pretože tam bol presunutý jeho veľmi dobrý priateľ Ferguson. Mitchell mu vybavil toto presunutie, pretože Ferguson má z vojny veľkú črepinu v mozgu a tá začala tlačiť na tepnu, čo znamená, že Ferguson sa dostal do skutočne kritického stavu. Napriek tomu, že nemá bezpečnostné poverenie mu Mitchell túto špeciálnu liečbu vybavil. Keď sa s ním rozpráva snaťí sa ho nejak utešiť a Fergusna nezaujíma nič iné ako práca, ktorú Mitchell robí, pretože sa o ňu tiež zaujímal.

Na ďalšom rokovaní jaffskej rady je už aj Maz'rai proti svojmu vlastnému návrhu. Teal´c odchádza na Chulak za jaffmi, ktorým vie, že môže veriť a chce sa poradiť. Čoskoro prichádza na Zem Bra'tac a oznamuje Teal'cove zmiznutie. Začína veľké pátranie a všetko nasvedčuje tomu, že Teal'c bol unesený. Daniel a Bra'tac prichádzajú za Maz'raiom a chcú niečo zistiť. Presviedčajú ho o jeho viere v demokraciu a o jeho nelogických činoch. Bra'tac aj Daniel usudzujú, že toto divné správanie členov rady mohla spôsobiť len jediná vec - boli im vymité mozgy. Keď prichádzajú za Maz'raim druhý raz je mŕtvy - vykonal obrad aby našiel svoje vlastné ja a to je možné len na pokraji smrti. Zvíťaziť nad ňou sa mu napokon nepodarilo. Bra'tac toho veľmi ľutuje, keď Daniel v jeho ruke nachádza zaujímavý lístok - a na ňom nápis Ka'lel.

Teal'c je zajatý a mučený v nejakej lodi. Jaffa, ktorý ho učí sa mu pomocou istého zariadenia snaží vymiť mozog, ale nejde mu to. Potom za Teal'com prichádza Baal. Ten sa snaží Teal'ca presvedčiť, že by bol najlepším vodcom slobodných jaffov, pretože inak sa galaxia ori neubráni. Teal'c všetky jeho návrhy odmieta a preto je ešte viac mučený a snaha podmaniť si jeho mozog sa zvyšuje.

Mitchell stále trávi čas so svojím kamarátom, toho stále zaujíma akú supertajnú robotu to Mitchell má. Mitchell čoskoro od doktorky zisťuje zlú informáciu o zdravotnom stave Fergusna - už sa mu nedá pomôcť. Keď strávi túto informáciu vybaví a donesie do nemocnice zariadenie z planéty, kde sa mu stala nepríjemná udalosť zo zmenou spomienok. Napojí to na Fergusna a ten nadšene sleduje čo Mitchell robil posledný rok. Potom mu Mitchell vysvetľuje o Teal'covi a jeho situácií a Ferguson mu v pohode povie aby ho išiel zachrániť.

Bra´tac a Daniel cez Ka'lel a ďalších jaffov zisťujú informácie o únose Teal'ca. Napokon sa dozvedia, že je držaní na istej Baalovej planéte kde má svoju materskú loď. Velenie akcie kvôli neprítomnosti Mitchell dostáva nastarosť Sam. Tá si berie niekoľko tímov. Mitchell nakoniec pribieha a keď Bra'tac hlási, že vyčistil z Alkeshu priestor okolo brány, tak potom zácrhanná jednotka vyráža. Za bránou bojoje s jaffskými strážami, ktorých je veľké množstvo. Jaffmi sa nakoniec podarí prebiť a tím pribehne do pyramídy na ktorej parkuje loď.

Dnu sa dostane len Mitchell, naštvatí sa prestrieľa až k miestnosti kde je Teal'c práve Baalom nútený aby zabil Bra'taca, ktorý pred ním stojí - bol zostrelený a zajatý. Lenže Teal'cova myseľ sa nepodvolila, miesto Bra'taca zabíja Baala (jeden jeho klon) a aj s Mitchellom sa im všetkým podarí utiecť. Von sa pripojím zvyšok a vracajú sa na Zem.