9x15 - Ethon

Premiéra USA: 2.3.2006
Epizóda: 915
Napísal: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: John Aylward (Prezident Nadal), Ernie Hudson (Commandér Pernaux), Matthew Bennett (Jarrod Kane), Desiree Zurowski (Minister Chaska), Barclay Hope (Plukovník Lionel Pendergast), Gary Jones (Walter Harriman), Martin Christopher (Kapitán Marks).

Na Zem prichádza Jarrod Kane a žiada o pomoc. Ríšu Protektorát Rand, v ktorej žil navštívil asi pred pol rokom prior. Okrem tradičného šírenia počiatku im ponúkol aj zbraň - satelit, s ktorým by dokázali zničiť Kaledonske ríšu, s ktorou bol Rand desaťročia v stave studenej vojny. Daniel sa pýta kedy chcú satelit začať stavať a dostáva šokujúcu odpoveď - už je plne funkčná a pred dvoma dňami satelit vyparil zo zemského povrchu Kaledonskú základňu.

Jarrod vysvetľuje, že ledva utiekol ale podarilo sa mi získať aj nejaké plány satelitu. Problém je len v tom, že tieto plány sú dosť staré, pretože prior im dával inštrukcie postupne ako pokračovali v stavbe. Jarrod teda žiada o pomoc, pretože nechce vidieť milióny nevinných ľudí zbytočne zomrieť a hlavne nie po tom, čo sa od Daniela dozvedel pravdu o ori. Keďže Zem s časti za situáciu na ich planéte môže je rozhodnuté, že im pomôžu.

Z sgc je do Randu vyslaná správa s ponukou na rokovanie a prichádza kladná odpoveď. Daniel a Jarrod teda odchádzajú na diplomatickú misiu. Zároveň sa vydáva Prometeus k Randu, aby v prípadne neúspechu rokovaní zničil satelit. Sam totiž v jeho prvých plánoch nenašla nijaké štíty, ktoré by ho mohli chrániť. Z rokovania z Random nič nebolo - Daniel a Jarrod sa hneď po príchode ocitajú vo väzení. Okrem toho ešte po nich chcú aj mená z Kaledónie pre koho pracujú a nikto nechápe, že situácia je trochu inak.

Prometeus sa vynoruje nad planétou. Senzory satelitu zachytávajú loď. Dole v podzemnou stredisku protektoratu Rand dostavaju informaciu zo satelitu. Plukovník Pendergast, veliteľ lode dáva po neúspešnom spájaní sa z Danielom zachytiť jeho lokátor a transportovať do na palubu lode. Miesto Daniela sa na mostíku ocitne len samotný lokátor. Pendergast a Mitchell dávajú rozkaz na útok na satelit. Lenže dole v stredisku Ranu medzitým na satelite aktivovali štít a satelit ostáva nepoškodený. Na to satelit vystrelí zo svojej zbrane a výstrel na prekvapenie všetkých prejde štítmy Prometea. Loď je veľmi poškodená, hyperpohon je of-line.

Mitchell dáva návrh aby skúsili poškodiť satelit z F-302, berie si modrý tím a vylietavajú von. Lenže ani paľba viacerých stíhačiek satelit vôbec nepoškodí. Dole do strediska Randu sú privedený aj Daniel a Jarrod, aby počuli ako prebieha boj. Satelit strieľa druhý krát a loď je už vážne poškodená. Plukovník Pendergast vysiela na všetkých frekvenciách žiadosť o kapituláciu, ale prezident Nadal v Rande o tom nechce ani počuť. Chce zničiť všetkých nepriateľov ori a dáva satelitu rozkaz na tretí výstrel. Pendergast dáva preto rozkaz na evakjuáciu lode a sám na ňu osobne dohliada, keď tretí výstrel satelitu pretne prvú pozemskú veľkú loď Prometeus, je už plukovník na paľube sám.

Mitchell a jeho stíhači pristáli v Kaledóní, v ktorej hlavnom meste sa zišli všetci, ktorý sa transportovali zo lode. Sam, Mitchell a Teal´c sa zoznamujú s ministerkou Časkou, hlavnou predstaviteľkou Kaledónskeho národa. Sam príde na plán ako vyradiť spojenie medzi Randským bunkrom a satelitom. Kaledónia posiela raketu s EM rušičkou z F-302 a táto raketa vyraďuje elektorniku v ich centre. Mitchell sa na F-302 približuje k satelitu. Ten jeho stíhačku zachytí, ale kvôli rušeniu nemôžu z Randu štíty satelitu zapnúť. Tí nakoniec vďaka Danielovi vyjednajú s Kaledóniou dohodu, aby o satelit neprišli.

Lenže potom ako je útok na satelit odvolaný chce prezident Nadal Kaledóniu zrušiť, to mu ale neprejde - za tento čin je zastrelený vlastými luďmi. Vrámci dohody dostáva Kaledónia hviezdnu bránu a možnosť aby všetci, ktorý chcú planétu opustiť mohli bezpečne odísť na inú planétu. Sg1 sa teda vracia domov. Mitchell sa po pohrebe plukovníka Pendergasta zastavuje u Daniela, a od toho sa dozvedá ako deň skončil. Neskôr skúsili aktivovať bránu, ale už sa nedalo. Kaledónci pravdepodobne nechceli opustiť svoje pekné domovy a Rand odpovedal. Aby zistili ako to dopadlo poslal pozrieť planétu generál Daidalovi poceste z Atlantisu.