9x17 - The Scourge

Premiéra USA: 17.2.2006
Epizóda: 917
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Ken Girotti
Hosťujúci herci: Robert Picardo (Richard Woolsey), Tamlyn Tomita (Shen Xiaoyi), Mark Oliver (Lapierre), Andy Maton (Chapman), Tony Alcantar (Dr. Myers), John Prowse (Plukovník Pearson), Guy Fauchon (Pullman), Jason McKinnon (Walker).

Sg1 odchádza na misiu preskúmať neznáme antické ruiny, ale tesne pred prechodom bránou je ich misia odvolaná. Nechápu prečo, ale dozvedajú sa, že dôvodom je ich eskorta medzinárodnej delegácie na stanicu gama. Mitchell je veľmi rozčúlený, ale generál im pripomína, že táto misia je veľmi dôležitá pre ďalšiu budúcnosť sg programu. Komisiu tvoria Richard Woolsey, Číňanka Shen a vyslanci La Pierre a Chapman.

Výprava prichádza na stanovisko Alfa, kde sa im predstavuje plukovník veliaci základni a ďalší vedci, ktorý tu majú rôzne sekcie a predvádzajú im svoje výskumy. Doktor Myers im predstavuje dôležitý výskum chrobákov R-75. Títo chrobáci ničia úrodu a objavili sa na planétach, kde sa vyskytli priorovia, preto sa doktor domnieva, že to súvisí práve s ori a ich ďalším pokusom a pôsobenie v našej galaxií.

V laboratóriu doktora Myersa nastáva problém, chrobáci sa masívne premnožujú, prekonávajú všetky bezpečnostné zábrany. Nakoniec sa ich podarí zneškodniť vysatím vzduchu a všetkého z laboratória. Zranený doktor je prevážaný na Zem, ale tesne pred bránou z neho začnú vyliezať tisícky chrobákov. Tím sa najprv aj s komisiou dostáva do vyšších častí základne, lenže všežravý chrobáci sa nedajú zastaviť. Tím nakoniec zo základne s komisiou a nejakými vojakmi uteká preč.

Nakoniec všetci skončia schovaný v jaskyni. Tam si pri vchode striedajú stráže, aby sa chrobáky nedostali dnu. Keďže členovia komisie sú stále ustráchanejší ide Mitchell a Teal´c pozrieť do základne či by sa nedostali k F-302. Lenže keď tam dôjdu nájdu miesto základne len kráter - chrobákom sa nejako podarilo spustiť autodeštrukciu. Obaja sa teda opatrne vracajú do jaskyne. Postupne nažive ostáva len tím sg1 a komisia.

V sg1 dostáva doktor Lee rozkaz, aby sa pokúsil vymyslieť plán ako zakročiť proti chrobákom. Pretože brána na základni gama je zasypaná, záchranný tím sa tam nemá ako dostať, jediné čo v sgc vedia je to, že za vzniknutú situáciu môžu chrobáky R-75. A ak sa doktorovi nepodarí vymyslieť plán, generál mu hovorí, že neostane iná možnosť ako poslať Oddyseu s plynom, podľa protokolu CR91. Zhrozený doktor Lee si uvedomuje, že to nezabije len chrobákov, ale všetko živé na planéte.

Tím a komisia skúsia poslednú možnosť záchrany - utekajú do komunikačného vysunutého centra na planéte a Sam sa snaží zosilniť vysielanie, aby sa dostalo na Oddyseu, pretože si uvedomuje čo ich čaká ak sa neozvú. Mitchell, Daniel a Teal´c bránia centrum, strieľajú po chrobákov, chystajú míny. Členovia komisie sa trasú strachom a stále sa pýtajú či to pôjde. Vtedy už zasiahne Woolsey, ktorý si uvedomuje, že ich najväčšou šancou na útek s planéty je nejako Sam v tichu pracovať. Tá nakoniec zosilní vysielanie a to prechádza aj hrubou vrstvou ionosféry. Oddysea ich transportuje na palubu.