9x18 - Arthur´s Mantle

Premiéra USA: 24.2.2006
Epizóda: 918
Napísal: Alan McCullough
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Jarvis George (Volnek), Doug Wert (Major Hadden), Bill Dow (Dr. Lee), Eric Breker (Reynolds), Tony Todd (Lord Haikon), Darren Giblin (Conway), Andrew McNee (Technik), Morris Chapdelaine (Prior)

Sam dlho študuje antické zariadenie nájdené v Glastonbury. Keď do laboratória prichádza Mitchell, tak sa Sam nejako zariadenie podarí aktivovať a obaja sú presunutý do inej dimenzie. Sú neviditeľný pre všetkých ostatných, môžu sa len pozerať ako sa ich priatelia snažia hľadať a Mitchell s hrôzou zisťuje, že nemôže ani piť ani jesť.

Zem je kontaktovaná Sodanmi, ktorý vysielajú hlásenie s prosbou o pomoc. Teal´c si berie tím a ide na planétu Sodanov. Prichádzajú tam a vidia vyhorené domy, spustošenú dedinu a veľa mŕtvych jaffov. Jediná živá osoba, ktorú nachádzajú je Lord Haikon, ktorý má tiež veľmi vážne zranenia. Haikona začnú dávať do poriadku a od neho zisťujú čo sa stalo. Prior im už dlhšie sľuboval potrestanie za to, že zradili ori. Jedného dňa stretol na inej planéte prior Sodana Volneka a premenil ho na vraždiaceho zabijaka, ktorý nemal problém s vyvraždením celej vlastnej dediny a nikomu sa ho nepodarilo zastaviť.

Doktor Lee skúma laboratórium kde Sam a Mitchell zmizli. Keďže na kamerách na chodbe nie je vidieť, že by odtiaľ vyšli prichádza s teóriou miniaturizácie - čiže sa veľmi zmenšili, a on sa ich v miestnosti špeciálnym zariadením spolu s asistentom snaží nájsť. Táto teória samozrejme nevyjde, Sam a Mitchell sú stále v druhej dimenzii a pozerajú na to čo sa v sgc okolo nich deje. Doktor Lee pri skúmaní zariadenia objaví leptonovú radiáciu. Nič mu to nehovorí, ale keď to začuje Daniel hneď si spomenie na to ako táto radiácia bola spojená s jeho zmiznutím do inej dimenzie pred niekoľkými rokmi.

Daniel skúma antické texty z Glastonbury a nájde legendu o plášti kráľa Artuša, vďaka ktorému mohol byť neviditeľný. A plášť bola stredoveká metafora pre zariadenie, ktoré vytvoril Merlin. Čiže Daniel zisťuje, že zariadenie slúži na prechod do alternatívnej dimenzie, kde Merlin pravdepodobne niečo ukryl. Preto si uvedomuje, že Sam a Mitchell sú pravdepodobne niekde na základni. Začne na nich hovoriť a chce aby pomocou tlačítka na klávesnici mu dali najavo či tam niekto je. Tláčitko na, ktoré ukáže aby bolo áno sa začne hýbať - začína komunikácia, vďaka ktorej Daniel zisťuje, že sú v poriadku.

Teal´c skúma okolie a nájde Volneka. Dokonca doňho vystrieľa skoro celý zásobník, no on aj tak ožije. Takisto zisťuje, že uviazli v dediny Sodanov, pretože z transportného zariadenia k bráne niekto ukradol dôležitý kryštál. Peši cesta k bráne trvá skoro mesiac, čiže tím ostáva na planéte. Z sgc, keď sa Teal´c nehlási späť je poslaný druhý tím na čele s plukovníkom Reynoldsom. Keď sa Mitchell dopočuje, že Teal´c uviazol na planéte rozhodne sa mu ako nezraniteľná osoba pomôcť, oznámi to Sam a odchádza za ním. Druhý tím teda prichádza do dediny Sodanov, kde im Teal´c oznamuje, že cesta späť je momentálne nemožná.

Doktor Lee pri Danielovi pokračuje v skúmaní zariadenia. Keď si myslí, že ich ide vrátiť späť, tak do druhej dimenzie presunie aj Daniela. Ten sa čuduje kde je Mitchell, ale Sam mu rýchlo vysvetlí čo sa stalo. V druhej dimenzii vystupuje zo zariadenia monitor s antickým textom. Daniel zisťuje, že Merlin vytvoril toto zariadenie, aby udržal svoje tajomstvo ukryté pred Antikmi - pracoval na novom vynáleze - zbrani schopnej zničiť povznesené bytosti. Doktor Lee vybíja väčšinu energie zariadenia, ale Daniel prichádza na to, ako ich dostať späť tesne pred vybitím.

Tímy na Sodanskej planéte pripravujú zneškodnenie Volneka. Keď si Teal´c zapne Sodanske zneviditeľnovacie zariadenie uvidí Mitchella. Vysvetlí mu situáciu a nakoniec Mitchell im pomôže nalákať Volneka k mínam, ktoré ho zničia. Mitchell mu ešte pred tým stíha ukradnúť kryštál k transportnému zariadeniu Sodanov. Tesne pred Volnekovou smrťou sa aj Mitchell vďaka subpriestorovému spojeniu so zariadeným vracia do normálnej dimenzie.