9x19 - Crusade

Premiéra USA: 3.3.2006
Epizóda: 919
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Robert C. Cooper
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal Doran), Tim Guinee (Tomin), Daniella Evangelista (Denya), Garry Chalk (Chekov), Tamlyn Tomita (Shen Xiaoyi), Michael Ironside (Seevis), Doug Abrahams (Prior), Alex Dafoe (Halstrom))

Vala aktivuje v Galaxií ori alteránske komunikačné zariadenie aby sa spojila zo Zemou. Zrazu sa ocitá v Danielovom tele na Zemi. Tam prechádza chodbami až nakoniec príde k Mitchellovi a začne mu vysvetľovať čo sa stalo. Všetci, možno až na generála sú tým veľmi prekvapený a začnú počúvať čo sa jej prihodilo od jej zneškodnenia pokusu ori o vybudovanie prvej superbrány. Generál oznamuje, že Daniela bude čoskoro potrebovať, pretože sa chystajú na dôležité rokovanie.

Keď sa Vala dostala do galaxie ori, prvé čo si pamätá, že sa dostala do dediny Verisca, podobnej Verege, kde bola skoro z Danielom upálená. Tam sa dostala do domu Tomina, verného nasledovníka ori s tou vadou, že mal chromú nohu. Potom sa jej stala veľmi divná vec - otehotnela bez toho, že by sa s niekým vyspala. Nechápala čo sa stalo, ale keďže nechcela byť upálená zobrala si Tomina za muža s tým, že dieťa snáď bude brať za svoje.

Najprv jej ľudia v dedine nedôverovalo, dokonca ju hlavný predstaviteľ nechal 3 dni priviazanú o hlade a smäde, pretože podľa neho bola hrozbou pre dedinu. Nakoniec ju ale verný Tomin, ktorý uveril, že dieťa je jeho ju odviazal a zobral domov. Tak teda žila niekoľko mesiacov v tejto dedine, ktorá ako jedna z mnohých sa pripravovala na veľkú výpravu. Väčšina ľudí tu bola neuveriteľné verná ori, ale Vala našla aj takých, ktorý neverili a snažila sa s nimi postupne viac kontaktovať.

Generál Landry je zavolaný na poradu, nechá Vala tímu sg1 rozprávať a prichádza teda bez Daniela. Na rokovaní je len ruský zástupca plukovník Checkov a čínska zástupkyňa. Plukovník hovorí, že neprítomnosť Daniela prežijú, pretože iba chcel oznámiť, že ruská strana nehodlá podpísať predĺženie zmluvu o prenájme hviezdnej brány.

Vala hovorí, že jedného dňa prišiel za Tominom prior. Vyliečil mu jeho zranenie a naverboval ho do armády. Tomin, podľa Vali jedna z najčistejších, ušľachtilejších osôb ktoré kedy stretla začal každý deň fanaticky chodiť pripravovať veľkú výpravu proti neveriacim. Jedného dňa prichádza za Tominom prior, ktorý sa od Tomina dozvedá, že Vala je preč. Prior Tominovi hovorí, že to dieťa je vôľou ori a je dôležité aby bolo v poriadku. Tomin ale netuší, že Vala si ich rozhovor vypočula.

Odboj v dedine proti ori pripravuje zneškodnenie lodí, keď nastane deň kedy má prior aktivovať veľké lode prichádza sa z kopca pozrieť aj Vala - lenže vidí, že lode sa v poriadku aktivovali, nič sa im nestalo ani tisícom ľudí, ktorí začali okolo jasať. Preto aj s členmi odboja uteká a spája sa so Zemou, kde až doteraz hovorí, ako to prebiehalo. A varuje ich, pretože aktivácia lodí ori znamená, že niekde v tejto galaxií musia mať ori funkčnú superbránu.

Zrazu je spojenie prerušené - do miestnosti prichádza Tomin, zabíja členov odboja a namieri svoju zbraň na Valu. Nešťastná Vala začne prosiť aby ju nechal, dieťa a presviedča ho, že ju donútili aby sa spojila zo Zemou. Tomin jej uverí a oznamuje jej, že odchádza na veľkú výpravu - Vala ide s ním. V sgc sa teda precitol Daniel, ktorého objasňujú zo situáciou.

Daniel sa rozpráva s generálom a chce vedieť čo nakoniec rusi dostala, že nechali bránu. Generál mu hovorí, že dostali novú loď triedy BC-304, čiže novú loď triedy Daidalos, o ktorú im od začiatku išlo. Tím preberá s generálom situáciu, všetci spojenci Zeme sa dozvedajú o superbráne ori a vydávajú sa ju hľadať tak isto ako aj tímy zo Zeme. Sg1 sa po dohode s generálom vydáva hľadať Merlinovu zbraň proti povzneseným bytostiam, pretože v tom vidia jedinú šancu záchrany galaxie.