9x20 - Camelot

Premiéra USA: 10.3.2006
Epizóda: 920
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Claudia Black (Vala Mal Doran), John Noble (Meurik), Katharine Isabelle (Valencia), Matthew Glave (Plukovník Paul Emerson), David Thomson (Antonius), Eric Steinberg (Netan), Garry Chalk (Plukovník Chekov), Matthew Walker (Merlin), Martin Christopher (Major Marks), Noah Danby (Cha'ra), Connor Crash Dunn (Ramus), Trevor Devall (hlas Kvasira)

Sg1 navštevuje planétu, ktorej adresa bola na monitore Merlinovho zariadenia - túto adresu Daniel prečítal, keď sa Sam a Mitchell dostali do inej dimenzie. Tím na planéte nachádza Dedinu, uprostred ktorej sa nachádza meč v skale, podobný ako Mitchell vytiahol v Avalone. Čoskoro za nimi prichádza starosta dediny Meurik, ktorý ich víta v Kamelote.

Tím spoznáva dedinu, okrem Meurika sa rozprávajú aj s Anthoniusom, miestnym historikom. Dozvedajú sa, že všetci dedinčania veria, že sa vráti Artuš, ktorý sa na veľkú výpravu vydal hľadať svätý grál. Keď spomenú Merlina, tak Meurik na chvíľu odíde a od Anthonia sa dozvedajú, že Merlinove meno nie je u nich často vyslovované, pretože bol považovaný za čarodejníka temnoty. Takisto sa od neho dozvedajú, že tu v Kamelote mal Merlin veľkú knižnicu, ale nechce ich tam pustiť, pretože ju vraj chráni kliatba.

Sg1 sa teda radí čo ďalej. Mitchell si všimne pri skale s mečom dve deti ako sa šermujú. Mitchell chce predviesť svoje schopnosti, tak si od mladšieho požičiava meč a začne sa šermovať z jeho staršou sestrou Valenciou. Zisťuje, že je naozaj dobrá a ju chváli. Pýta sa jej, či si niekedy nemá chuť skúsiť vytiahnuť meč zo skaly, ale ona mu odpovedá, že to môžu len dospievajúci chlapci a ak ho nejaký vytiahne znamená to, že kráľ Artuš sa čoskoro vráti. Daniel sa Valencie pýta na Merlinovu knižnicu a dohodnú sa s ňou, že ich k nej zavedie.

Prichádzajú ku vchodu, Valencia ich upozorňuje, že dvere sú začarované. Zisťujú, že je na nich nejaké silové pole. Keď sa dozvedia o kľúči v mestskom archíve snažia sa opäť presvedčiť Anthonia aby šiel s nimi. Ten nakoniec zoberie kľúč a otvorí dvere. Tento špeciálny kľúč funguje, čiže je prekonané aj silové pole. Dostávajú sa do starej zaprášenej knižnice, plnej pavučín ale obrovského množstva Merlinových kníh. Okrem toho Mitchell nachádza tajnú chodbu vedúci z miestnosti, ale Anthonius ich varuje aby tam nešli. Keďže oni aj tak idú, on sa vracia domov.

Pokračujú teda tajnou chodbou až kým prídu k veľkému antickému zariadeniu. Prídu k nemu, vtedy sa aktivuje. Anthonius sa akurát vracia domov, vojde dnu a oproti nemu stojí čierny rytier. Sg1 iba počuje z hora veľký výkrik. Prídu tam a vidia, že Anthonius je mŕtvy. Meurik je rozčúlený, pretože prichádza na to, že išli do Merlinovej knižnice. Sú teda poslaný preč, aj keď Meurikovi vysvetľujú, že čierny rytier nie je žiadna kliatba, ktorú zoslali. Po tomto Danielovom vysvetlení sú transportovaný na palubu Oddysey.

Tam ich víta plukovník Emerson a oznamuje im, že jedno jaffské plavidlo objavilo funkčnú superbránu. Okamžite dáva rozkaz na cestu k nej, ale Daniel nechce len tak vzdať hľadanie Merlinovej zbrane. Presvedčí plukovník a aj s Mitchellom sú transportovaný priamo do Merlinovej knižnice. Teal´c odchádza na najbližšie jaffské plavidlo, aby hľadal pomoc. Sam pokračuje s Oddyseou smerom k superbráne.

Daniel po dlhom hľadaní nachádza v Merlinových knihách kód, ktorý by mal zadať do zariadenia a čierneho rytiera by to malo zastaviť. S Mitchellom teda k tomu prichádza a zrazu je z hora počuť výkrik. Mitchell beží hore a vidí ako cez dedinu ide čierny rytier. Vystrelí do neho, ale guľky ním len presvišťia. Daniel skúša na zariadení rôzne kombinácie, ale stále sa nič nedeje. Rytier dôjde k Mitchellovi a niekoľko razí ho tesne po chrbte. Valencia, ktorá vidí celý boj sa zrazu rozbehne ku skale s mečom. Napriek kričaniu Meurika, že čo to robí sa ho chytí a meč vytiahne. Beží s ním a hádže do Mitchellovi, ktorý sa s ním začína brániť.

Oddysea vystupuje s hyperpriestoru pri superbráne. Jaffovia oznamujú, že ju skúšali so svojimi loďami zničiť, ale bez úspechu. Čoskoro prilieta na pomoc asgardská materská loď s ktorej sa na Oddyseu transportuje Kvasir. Okamžite začína so Sam skúmať superbránu a informácie, ktoré zatiaľ sg1 získala o zbrani proti ori. Kvasir prichádza na to, že zbraň stačí zapnúť a poslať do galaxie ori. Ak by sa to podarilo, tak by ori mali byť zničený.

Daniel stále skúša kombinácie a po jednej, ktorú zadá sa do miestnosti transportuje veľa pokladov a objaví sa hologram Merlina. Ten začne rozprávať hádanku o kyvadle. Daniel cez vysielačku oznamuje Mitchellovi, že čierny rytier zmizol, lenže Mitchell vie, že nezmizol a ledva sa bráni. Bojuje s mečom, ktorý mu hodila Valencia. ale je na tom stále horšie. Daniel už nevie čo by urobil, tak otvorí miesto na zariadení, kde sú napájacie kryštály a vystrelí do nich. Čierny rytier zmizne a ľudia začnú okolo Valencie oslavovať.

Mitchell prichádza dole za Danielom. Ten mu vysvetľuje hádanku, ktorú vyriešil - Merlinov hologram mal náhrdelník na ktorom mal zavesenú zbraň proti ori, pretože je tak znázornený aj v knihách z knižnice, ale na Zemi v žiadnych materiáloch nie. Do miestnosti prichádza Meurik, ktorý je úplne nadšený. Daniel mu ukazuje na zbraň v knihe, či Meurik o tom niečo nevie, pretože spolu s Mitchellom miestnosť prehľadali 3 razy a nič nenašli.

Meurik im vysvetľuje, že tam ju budú zbytočne hľadať. Je to totiž san greal, čiže svätý grál. A ten sa vydal Artuš hľadať so svojou družinou veľmi dávno a keďže Valencií sa podarilo vytiahnuť meč a Merlinova kliatba zmizla je isté, že Artuš sa čoskoro vráti. Daniel začne opäť vysvetľovať, že nebolo žiadna kliatba, že stačilo len vypnúť zariadenie. Pretože žiadne kúzla nie sú - vtedy sú obaja transportovaný na palubu Koroleva - lode, ktorú dostali Rusi za predĺženie spolupráce z USA.

Sam a Kvasir vysvetľujú plukovníkovi Emersonovi, že Sam sa transportuje na superbránu a vloží vyrobený kryštál miesto ich a bude možné otvoriť bránu smerom do galaxie ori. Sam hovorí, že zmysel to má aj keď Emerson oznamuje, že podľa správy z Koroleva Daniel nebol pri hľadaní brány úspešný. Sam totiž vysvetľuje, že brána napájaná čiernou dierou môže byť otvorená nekonečne dlho. Sam si dáva skafander a je transportovaná na jeden s panelov superbrány. Pripojí magnetické podrážky, vsúva kryštál na určené miesto a čaká kým sa inicializuje.

Major Marks hlási na Oddysey, že v superbráne začína rásť energia - spôsobená prichádzajúcou červiou dierou. Sam zraz prestane fungovať magnetické pripojenie a dostáva sa nad superbránu. Odtiaľ sleduje, ako sa celá veľká superbrána aktivuje. Vtedy prilieta Korolev a plukovník Checkov dáva rozkazy na pripravenie bojovej pohotovosti. Cez superbránu prilietajú 4 obrovské lode ori. Vysielajú správu, Daniel odpovedá textom z knihy počiatku. Nepomáha, lode ori nabíjajú zbrane.

Všetky lode brániace galaxiu začnú strieľať, Oddysea a Korolev strieľajú tiež všetkým čo majú. Lenže väčšina striel neprechádza cez štíty lodí ori. Tie strieľajú a likvidujú hattak za hattakom. V ďalšej salve výstrelov je zničený asgardská loď, Oddysea a Korolev prichádzajú o väčšinu štítov, majú vyradený hyperpohon, či podsvetelné motory. Mitchell oznamuje Checkovovi, že berie F-302 a skúsi niečo tak urobiť. Lenže vtedy strelia do Koroleva dve lode ori a Sam sponad superbrány vidí ako Korolev vybuchne.

Je po boji. Spojenecká flotila proti ori bola zničená, medzi troskami spojeneckých lodí ostávajú 4 lode ori. Na jednej z nich sa z okna na tú spúšť pozerá tehotná Vala.

TO BE CONTINUED...