Dr. Daniel Jakson (Michael Shanks)

Daniel Jackson je archeológ, jazykovedec, odborník na staroveké, či súčasné kultúry. Spolu s doktorom Mckayom je najlepším znalcom Antikov. Daniela sme videli už aj vo filme Stargate, ktorý skončil tak že so Sha´ri ostal na Abydose. Daniel bol ten, komu sa podarilo rozlúštiť systém hviezdnych brán.

Daniel po smrti svojich rodičov, pri pracovnej nehode v múzeu vyrastal s adoptívnymi rodičmi. Daniel je antropológ, ktorý bol odsudzovaný kvôli svojím radikálnym teóriám o pôvode pyramíd a je aj výborný lingvista, keďže ovláda 23 jazykov. Do projektu Stargate ho priviedla práve vďaka jeho prekladateľským schopnostiam Catherine Langfoldová, dcéra archeológa, ktorý objavil Hviezdnu bránu. Dany rozlúštil symboly na bráne a bol aj členom expedície, ktorá prešla bránou na Abydos. Na Abydose aj zostal, po tom, čo sa oženil so Sha´re. Počas tohto pobytu objavil miesto s adresami brán na iné planéty. Keď Sha´re uniesol Apophis a použil ju ako hostiteľa pre Amonet, Daniel sa pridal k SG-1 aby ju našiel a zostal v tíme aj po jej smrti.

Na čas opustil tím iba v čase, keď zomrel a povzniesol sa na vyššiu úroveň existencie, rovnako ako Antikovia. Neskoršie sa vrátil k tímu, a bol to práve Daniel, ktor rozlúšťil adresu do Atlantídy, strateného mesta Antikov.