Jack O'Neill (Richard Dean Anderson)

Jack O´Neill je výnimočný líder, ktorý si získal rešpekt svojho tímu, svojich veliacich dôstojníkov, aj dokonca aj samotného prezidenta. Jonathan Jack O´Neill sa narodil 20.10.1952 v Chicagu. Vychovaný bol v Minnesote a zriedka rozpráva o rokoch, ktoré ho formovali.

Tiež často nerozpráva o rodičoch, nevieme ani či má nejakých súrodencov. Avšak láskyplne rozpráva o svojej starej mame z Minnesoty. Krátko po promóciách vstúpil do US Air Force. Absolvoval výcvik u špeciálnych jednotiek a stal sa vyznamenaných parašutistom. Ako dôstojník, niekoľko rokov strávil službou svojej krajine, a väčšina jeho služby podlieha utajeniu. Najprv pôsobil v špeciálnych jednotkách, spolu s majorom Kawalskym. V roku 1980 sa pri zoskoku na nepriateľské územie zranil a strávil 4 mesiace v Irackom väzení, o dva roky neskôr bol poslaný na misiu do východného Nemecka, kde prišiel o život jeho kolega a priateľ.

O´Neill bol šťastne ženatý so Sárou, a spoločne mali syna, Charlieho. Napriek svojmu vojenskému pozadiu, nikdy nedovolil svojmu synovi sa hrať so zbraňami. Lenže dva týždne po hádke o vodnú pištoľ sa nešťastne mladý Charlie zastrelil pištoľou svojho otca. A to si O´Neill nikdy neodpustil. Odlúčil sa od svojej ženy, zanechal armádu a zanevrel na svet. A keď bola prvý krát aktivovaná hviezdna brána a naplánovaná misia na Abydos, tak plukovník O´Neill bol opäť privolaný do služby. Stále bol rozrušený zo smrti svojho syna, ale prijal zavolanie, pretože dúfal, že to bude samovražedná misia. Jack si tam však obľúbil chlapca menom Skaara a bombou nakoniec pomohol Abydosanom spod tyranie falošného boha Ra.

Ale miesto toho sa z Abydosu vrátil z nádejou a pomaly sa vrátil do dôchodku. V roku 1997 bol znovu povolaný do aktívnej služby, aby sa vrátil znovu na Abydos. A tak sa stal plukovník O´Neill služobne najstarším dôstojníkom pod generálom Hammondom, a veliteľ vlajkového tímu SG-1. Spolu s SG-1 precestoval mnoho planét, cestoval v čase a niekoľko krát zachránil Zem. Jackove koníčky sú hokej, astronómia a vo voľnom čase rád chodí chytať ryby na svoju chatu v Minnesote.

Po významnej bitke nad Antarktídou a po odchode doktorky Weirovej sa stal veliteľom sgc. Vo velení Stargate Comannd bol 1 rok, potom bol povýšený na veliteľa Homeworld security - najvyššie velenie obrany Zeme (do toho istého bol povýšení Generál Hammond na zač. 8 sezóny). O´Neilla vystriedal vo velení SGC Generál Landry.